Mayday! Mayday!

Ak patríte medzi nadšených divákov dokumentárnej série Letecké katastrofy, táto audiokniha je určená presne vám. A nielen preto, že má totožný názov, ktorý odkazuje na to, že pôjde o absolútne rovnakú tému. Podstatné je tiež to, že je to ďalšia forma rozprávania o leteckej doprave a o kolíziách, ktoré ju postihli rovnako, ako postihujú každé iné odvetvie. A aj napriek tomu, stále ide o najbezpečnejší (a pre mnohých – vrátane mňa) i najzaujímavejší spôsob dopravy na svete.

Novinárka Christine Negroni sa leteckému odvetviu venuje dlhé roky a profesijne sa podieľala priamo i na vyšetrovaní niektorých leteckých nehôd a svoje poznatky a skúsenosti zo svojej práce veľmi profesionálne preniesla i do svojej knihy Letecké katastrofy, ktorá vďaka spoločnosti CPress vyšla i ako skvelá audiokniha.

Viac než osemhodinový záznam začína pohľadom na dodnes najzáhadnejšiu leteckú katastrofu v dejinách. Reč je pochopiteľne o lete Malaysia Airilnes 370, ktorý 8. marca pred šiestimi rokmi odštartoval z medzinárodného letiska v Kuala Lumpur a smerovalo do čínskeho Pekingu. Po 41 minútach sa lietadlo s 227 pasažiermi a 12 členmi posádky stratilo z radarov a… dodnes sa nenašlo.

Christine Negroni práve túto leteckú záhadu použila ako pomyselnú tapetu svojej knihy. Nie, nasnaží sa machrovať a pátrať po príčinách a už vôbec nie po tom, kde lietadlo napokon skončilo. Pracuje na základe spracovaných materiálov z iných havárií a podkladov, ktoré k nim mala dostupné. Na ich základe sa snaží pre poslucháč nájsť a veľmi zrozumiteľne popísať udalosti, ktoré sa mohli odohrať na palube lietadla a spôsobiť túto záhadu.

A popri tom spôsobom takáto udalosť sa však v leteckej doprave neudiala prvý raz, zakomponúva do príbehu ďalšie a ďalšie letecké katastrofy, prináša o nich všetky základné informácie o období, kedy ku katastrofe došlo, cez počet obetí, v šťastnejších prípadoch o počte preživších a vtedy i o tom, ako sa pilotom stroj podarilo zachrániť. V tých tragických prípadoch následne dáva nahliadnuť do vyšetrovacích spisov a priblížiť tak čitateľovi / poslucháčovi čo sa vlastne stalo, ako sa nehode možno dalo vyhnúť a prípadne, čo sa po uzavretí vyšetrovania urobilo preto, aby sa tragédia neopakovala. Všetky informácie pochádzajú z oficiálnych vyšetrovacích zdrojov.

Ibaže Christine Negroni sa ako novinárka veľmi ochotne pozrela i na prípady, o ktorých oficiálnom vyšetrovaní sa roky rokúce vedú obsiahle polemiky, pričom sa nebojí v niekoľkých prípadoch ani poukázať na politické tlaky, ktoré si vyriešenie niektorých tragédií doslova neželali. Práve pri týchto nehodách a následných (pre mnohých možno konšpiračných) teóriách ich príčin behá mráz po chrbte, pretože autorka, keď už takýto prípad otvorí, neberie si servítky pred ústa a hlavne kašle na akékoľvek oficiálne príkazy, čo zákazy.

A práve v tom tkvie sila tejto nahrávky, ktorú si bezpochyby zamilujú všetci, ktorí dychtivo čakajú na každý diel rovnomennej televíznej dokumentárnej série, ktorá sa v jednotlivých dieloch a hádam i v dvoch desiatkach sezón venuje leteckým nešťastiam a mnohé, ktoré sú v knihe uvedené, a budú si ich pamätať aj z televízneho spracovania. A predsa to nijako neznižuje zmysel počúvania audioknihy.

Navyše, narátorka Apolena Veldová dodáva svojim spravodajským prejavom nahrávke serióznosť, pri ktorej počúvaní je zrejmé, že nejde o žiadnu beletriu, ale o fakty. A napriek tomu je kniha napísaná veľmi zrozumiteľne a načítaná pútavo tak pre fanúšikov leteckého priemyslu, ako i pre tých, ku ktorým by sa dostala iba náhodou. Počúvanie cez aplikáciu Audiolibrix je jednoduché, príjemné a pohodlné a práve na stránkach tejto spoločnosti získate audioknihu v digitálnej podobe za perfektnú cenu. A počúvať môžete doslova okamžite.

Pavol Božík
90%