Michaela Zamari: Námety sa mi občas prisnia

Po jej najosobnejšom príbehu A čo ak áno?, ktorý vydala vo februári tohto roka, sa fanúšikovia dočkali zimnej iskrivej nádielky v podobe novinky Impulz. Reč je o obľúbenej slovenskej autorke Michaele Zamari, ktorá práve vydala svoju štrnástu knihu a už má rozpísanú ďalšiu. Mladá cestovateľka si získala čitateľov romanticko-šteklivými sériami ako Šéf môjho šéfa či Rozhodnutie, jednodielovkami Nebol si v pláne, Posledný džentlmen, Azaelov pád či Nasleduj ma, a nádejní autori alebo milovníci kníh ju môžu poznať aj vďaka jednohubke Zákulisie samovydávania, v ktorej sa delí o svoje knižné know-how.

Prezraď nám, Miška, čo bolo prvotným impulzom k napísaniu príbehu Riley a Connora
Už to začne znieť otrepane a verejnosť si asi pomyslí, že mi stačí iba spať a inšpirácia sa len tak sype, ale aj tento námet sa mi prisnil. Nebolo to prvýkrát, vďaka naozaj živému a nezabudnuteľnému snu som už napísala aj romanticko-dobrodružný príbeh s prvkami trileru Rozhodnutie, minulý rok zasa oddychovku Nebol si v pláne. Kľúčová scénka z príbehu Connora a Riley, impulz, ktorý všetko odštartoval, sa mi prisnila dávnejšie, ale potom sa hlavní hrdinovia na nejaký čas odmlčali. Som rada, že sa napokon vrátili a posledný rok mi šepkali svoj príbeh. Ja som si ho zamilovala a veľmi dúfam, že podobne zapôsobí aj na moje čitateľky a čitateľov.

Čitateľov!? Máš nejaké štatistiky, koľko je medzi tvojimi čitateľmi mužov?
Štatistiky veru nie, no viem o hŕstke čitateľov, ktorí mi sem-tam napíšu alebo prídu na besedu. Medzi vernými čitateľmi mám aj sympatický párik, čitateľ s priateľkou, ktorí veľmi podporujú nás, slovenských autorov a autorky. Ak sa nemýlim, čítajú knihy spolu. Podľa mňa veľmi milá a vzácna aktivita, veľmi si ich podporu vážim.

Tento rok si cestovala po Európe a netajíš sa tým, že to bolo kvôli tvojim knihám. Bol impulzom k cestovaniu samotný príbeh Impulz?
Paradoxne nebol. Podnikať výlety po Európe som začala kvôli ďalšej knihe, ktorú som akosi začala písať popri príbehu Impulz, a po jeho promovaní sa chcem naplno venovať jej písaniu. No u mňa je zrejme všetko poprepletané, lebo aj keď som letenky nekupovala kvôli Riley a Connorovi, zhodou okolností mi na Sardínii, kde som išla toto leto oddychovať s rodinou a priateľmi, ukázali zvyšok svojho príbehu. V tom čase som ho písala, bolo to uprostred leta, a vlastne ani neviem, ako by to dopadlo, keby sa okolnosti vyvinuli inak. Možno by ich príbeh dlhšie čakal na dokončenie, možno by v ňom chýbala destinácia, ktorá sa už navždy bude prelínať s ich knižným životom.

Ide o stand alone príbeh, alebo si zostala verná svojej povesti a napísala epilóg, kvôli ktorému ti čitatelia nedajú vydýchnuť a budú chcieť pokračovanie?
Keďže by som tým prezradila niečo z deja, nemôžem na túto otázku odpovedať priamo (smiech). Ale môžem priznať, a vôbec sa tým netajím, že do postáv v príbehu Impulz som sa zamilovala všetkými možnými spôsobmi. Okrem hlavných hrdinov, Connora a Riley, mi prirástla k srdcu ešte jedna vedľajšia postava. Nebudem menovať, no ide o muža, ktorý by určite taktiež stál za pozornosť. Preto nie je vylúčené, že raz uzrie svetlo knižného sveta aj nejaké iskrivé voľné pokračovanie.

Spomínala si, že jednu scénu ti postavy ukázali počas letnej dovolenky. Ako to robíš, že len čo dopíšeš knihu, dokážeš ohlásiť predbežný dátum vydania?
Rada by som zamudrovala, že skrátka žijem svoj sen, ale pravda je taká, že ako samovydavateľku ma na našom malom knižnom trhu ženie vpred konkurekcia. Aby sa autor udržal na výslní, potrebuje o sebe dávať vedieť a to sa mu najlepšie podarí novou knihou. Aj preto sa snažím nesušiť rukopis v šuflíku, ale ísť rovno s kožou na trh. Nemala by som však šancu, kebyže nemám pri sebe skvelý tím od korektorky, cez grafičku, betačitateľky a v neposlednom rade spoľahlivého tlačiara. Na Slovensku je zrejme bežnejšie, že autor dopíše svoj rukopis aj rok dopredu, aby vydavateľstvo, ktorému sa zazmluvnil, malo dostatok času na celý proces. Ja som samovydavateľka a všetko ide tak rýchlo, ako je to možné.

Si povestná svojou neutíchajúcou inšpiráciou a niekoľkými námetmi v zálohe, máš už jasnú predstavu, na čo sa môžu tvoji čitatelia tešiť na budúci rok?
Mám skôr pracovnú verziu edičného plánu a snažím sa nepúšťať do sveta žiadnu informáciu, ktorou by som si na seba ušila bič, preto ešte nebudem robiť závery. Chcela by som sa vrátiť k jednej svojej knižnej sérii, ale dopísanie tohto príbehu súvisí aj s cestovaním, preto o tom zatiaľ nehovorím veľmi nahlas. Mám však rozpísanú knihu, kvôli ktorej som cestovala tento rok a nazbierala som dostatok materiálu, inšpirácie, pobehala lokácie, aby som ju dokázala napísať bez prestojov. Hoci si čitatelia kvôli nej počkajú na pokračovania mojich voľných sérií o čosi dlhšie, ale som si istá, že to bude stáť za to. A rovnako sa teším aj na písanie, pôjde o šteklivú romantiku spojenú s cestovaním, a čo môže byť lákavejšie?

Horúcu novinku Impulz už nájdete v každom dobrom kníhkupectve a talentovanú autorku Michaelu Zamari budete môcť osobne stretnúť aj na tohtoročnom knižnom veľtrhu Bibliotéka v Bratislave. Bude sa konať 9. – 12. novembra 2023 a v sobotu 11. novembra Miška dokonca pokrstí svoju knihu Impulz na besede spojenej s podpisovaním kníh.

– red –