Odvrátený svet mocných a bohatých: 5 tipov na kvalitnú reportážnu literatúru

Svet politiky, peňazí a moci fascinoval ľudstvo už od nepamäti, no pre väčšinu smrteľníkov a vonkajších pozorovateľov ostáva neustále pomerne veľkou neznámou. Hranica medzi tým, čo je zákonné a nezákonné sa občasne môže stierať a prenikať tak aj do politického spektra a oficiálnych štruktúr štátov. Mnohí však dokázali takmer nemožné. Šikovne prenikli pod povrch, etablovali sa do prostredia, kde sa vyvolení musia obrniť hrošou kožou a použiť ostré lakte, aby dosiahli prísľub finančnej istoty či nespornú mocenskú pozíciu, a informovali o tom širšiu verejnosť.

Prinášame vám niekoľko tipov na kvalitnú reportážnu literatúru, ktorá vás prinúti zamyslieť sa nad konaním štátnikov, ich stratégiou a možnosťami, a zároveň priblíži aj odvrátenú stranu moci, prítomnú po celom svete – silu organizovaného zločinu, narkobarónov a ich nekonečnej snahy vyťažiť maximum z nedokonalosti zákonov, z korupcie a zo širokých možností podnecovania strachu a nenávisti.

Mark Galeotti: Musíme si pohovoriť o Putinovi
Kto je skutočný Putin? A aký bude jeho ďalší krok?
Napriek tomu, že o Putinovom Rusku sa napísali milióny slov, jeden z najmocnejších politikov celého sveta, ktorého mocenská sieť zasahuje aj do našich každodenných životov, ostáva naďalej záhadou a Západ v jeho konaní nenachádza väčšie porozumenie. Profesor Mark Galeotti v tomto základnom politickom šlabikári odhalí muža opradeného mýtmi a vysvetlí, ako môžeme dešifrovať jeho motiváciu a ďalšie kroky.

Michael Wolff: Oheň a síra
Za dverami pracovne Donalda Trumpa
Novinár a spisovateľ Michael Wolff prináša kuloárne informácie z pracovne najkontroverznejšieho prezidenta všetkých čias. Prvých deväť mesiacov volebného obdobia Donalda Trumpa sa nieslo v znamení búrlivých a mimoriadne kontroverzných udalostí. Michael Wolff, ktorý mal neobmedzený prístup do Západného krídla, v knihe opíše dramatické a živelné úradovanie, odrážajúce prezidentovu osobnosť, čím odkrýva pravdu o chaose v Oválnej pracovni.

Misha Glenny: McMafia
Dokonale organizovaný zločin
Po rozpade Sovietskeho zväzu, páde Berlínskeho múru a deregulácii svetových finančných trhov v roku 1989 začali podnikatelia aj národné vlády snívať divoké sny o nových možnostiach trhu. Nikto však netušil, že z historického úspechu najviac vyťaží organizovaný zločin. Skúsený reportér Misha Glenny na svojej odvážnej a fundovanej výprave za príčinami zdanlivo neukojiteľného dopytu po nezákonnom tovare prebrázdil päť kontinentov a osobne sa pozhováral s ľuďmi zo všetkých oblastí podsvetia – s policajtmi, obeťami, politikmi, dokonca aj so zločincami. Ukážku z knihy číta Boris Farkaš.

Mark Bowden: Pablo Escobar
Lov na najhľadanejšieho zločinca na svete
Dokument o Pablovi Escobarovi je príkladom, ako má vyzerať nekompromisná, neústupčivá investigatívna žurnalistika. Titul, ktorý sa pýši prestížnou novinárskou Cenou Corneliusa Ryana, sleduje krvavý príbeh vzostupu a pádu hlavy medellínskeho kokaínového kartelu, nazývaného aj Kokaínový kráľ. Bowden opisuje donedávna neznáme podrobnosti o šestnásť mesiacov trvajúcom tajnom love na Pabla pod vedením USA.

Andrew Hogan a Douglas Century: Lov na El Chapa
Nekončiaci boj s mexickou drogovou mafiou
V roku 2006 zamieril absolvent akadémie Národného úradu pre kontrolu obchodu s drogami (DEA), Andrew Hogan, do Arizony. Vtedy ešte netušil, že sa dostane na stopu Guzmána, hlavy sinalojského kartelu, miliardára na zozname boháčov časopisu Forbes a verejného nepriateľa číslo jeden v USA. Hogan sa musel infiltrovať do sofistikovanej komunikačnej štruktúry El Chapa, odhaliť rafinovane zamaskovanú sieť úkrytov a nahnať šéfa drogového kartelu do rúk spravodlivosti. V júli 2019 bol narkobarón El Chapo odsúdený na doživotie.

BUX.sk – Knihy, ktorými žijete
Eva Samcová