Skvelí mladí herci načítali svoje obľúbené rozprávky

Barbora Poláková (Autor foto: Ivy E. Morwen / Zdroj foto: Supraphon)

V audioknihe Pohádkovník aneb Herci čtou své oblíbené pohádky sa stretávajú príbehy veselé i smutné, ironické i prívetivé, rozprávky klasické s modernými. V interpretácii šiestich hercov – Ani Geislerovej, Barbory Polákovej, Jiřího Suchého z Tábora, Václava Jílka, Patrika Děrgela a Jakuba Prachařa – vznikla nahrávka trvajúca päť hodín. Herci ju naplnili príbehmi, ktoré ich v detstve ovplyvnili do tej miery, že ich teraz s radosťou odovzdávajú ďalším generáciám detských poslucháčov. Supraphon audioknihu vydáva na CD-MP3 i v digitálnych formátoch.

Pohádkovník je strom, ktorý sa sadí každoročne počas Noci s Andersenom. Podujatie, ktoré vzniklo pred 19-timi rokmi a každoročne ho usporadúva český Klub detských knižníc Zväzu knihovníkov a informačných pracovníkov ČR, učí deti, ako je fajn kamarátiť sa s knižkami. Tradíciu sadenia Pohádkovníkov odštartovala Noc s Andersenom pred 14-timi rokmi, kedy bolo vysadených na počesť 200. výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena až 4 tisíc stromčekov. Podľa stromu, na ktorom rozkvitajú rozprávkové príbehy, získala svoje meno i nová audiokniha vydavateľstva Supraphon.

Všetko sa odvinulo od nápadu osloviť kolegov hercov, ktorí už sú rodičmi, a požiadať ich o ich milované rozprávky, na ktoré z detstva spomínajú a v súčasnosti ich radi čítajú svojim deťom, upresňuje Václav Jílek, ktorý stojí za nápadom Pohádkovník realizovať.

Aňa Geislerová sa k audioknihám určeným deťom vyjadrila: Audioknihy hltáme vo veľkom a najviac počúvame s deťmi rozprávky, keď ideme niekam dlho autom.

Barbora Poláková uviedla: Keď moje dievčatá trošku vyrastú, určite im budem púšťať rozprávky z gramofónu.

Herec Jiří Suchý z Tábora sa zmienil: Mám dve malé deti, a i keď sú veľmi temperamentné, dokážu pri audiorozprávke presedieť celé hodiny. Na ich tvárach je krásne vidieť, ako sa sústredia a nechávajú sa pohltiť fantáziou.

Patrik Děrgel povedal: Vosu Marcelku som do Pohádkovníku vybral, pretože je to typ knižky, ktorá dokáže osloviť nielen deti, ale tiež ich rodičov. Rozprávka má nielen presah, ale tiež pobaví, a to považujem za dôležité.

Jakub Prachař na otázku, prečo si do Pohádkovníku vybral rozprávku Král měl tři syny Jana Wericha, s úsmevom odpovedá:  Pretože je v nej ukryté celé tajomstvo života a sveta okolo nás, a o tom by sa mali deti dozvedieť.

Producentka audioknihy Pohádkovník aneb Herci čtou své oblíbené pohádky Naďa Dvorská dopĺňa: Naša nová audiokniha obsahuje rozprávky, ktoré sa dotýkajú detstva snáď každého z nás. Niektoré nám čítali rodičia či babičky a potom sme ich my rozprávali zasa svojim deťom. Niekto môže povedať, že niektoré príbehy starnú, ale rozprávky vybrané hercami pre Pohádkovník vďaka putovaniu medzi generáciami stále znovu ožívajú a stávajú sa večnými.