Vražda u Kolomana

Minulý rok v lete mdlú bulvárnu uhorkovú sezónu aspoň trochu okorenil škandál, ktorý by sa dal nazvať Dominik Dán vs. Slovenská republika, kedy sa noví nominanti štátu v rámci honu na čarodejnice rozhodli zaútočiť i na najúspešnejšieho slovenského spisovateľa detektívok. Neverím, že sa ešte nájde niekto, kto by netušil o čom je reč, ale ak áno a má potrebu to zistiť, surfujte, nájdete.

Kauzička, vďaka ktorej sa niekomu zjavne uľavilo v nohaviciach trvala tri dni a nič nezmenila na zabehnutých trendoch. Dominik Dán, napriek hanlivej kampani voči svojej osobe, vydal v priebehu roka dve nové knihy a tá posledná V tieni, ktorá vyšla iba na začiatku decembra, sa do Vianoc stala najpredávanejšou slovenskou knihou u väčšiny predajcov kníh. Takže sa vlastne nič nezmenilo, len si niekto pohonil svoje ego a ukázal svoju chvíľkovú moc. Nuž…

Vráťme sa však ku knihe, ktorá bezpochyby bola jednou z najočakávanejších kníh v minulom roku a čitatelia (čo do počtu predaných kusov) nesklamali. Bolo nadšenie obojstranné? Tešili sa aj čitatelia z ďalšieho napínavého a hlavne bravúrneho príbehu?

Začiatkom divokých deväťdesiatych rokov vstupuje na scénu najznámejší sériový vrah Ondrej, zanechávajúci krvavé stopy v troch krajinách. Krauzovi nikto neverí, že bude pokračovať, že stoja na začiatku série brutálnych znásilnení a vrážd. Márne bojuje s vrchnosťou, aby sa sústredili iba na ponožkového vraha – neveria mu, obávajú sa paniky. 

Proti Krauzovej logike stojí vrahova šikovná taktika – medzi útokmi robí nepochopiteľne dlhé pauzy, ktorých význam, možno odkaz, nevedia detektívi vylúštiť. Práve počas jednej z nich sa stala bizarná vražda, ktorá preverila ich trpezlivosť, postreh, dedukciu. Krauz netuší, či sa nepredvídateľne rýchlo zaktivizoval ponožkový vrah alebo z jeho tieňa vystúpil nový. Ešte stále bojujú s Ondrejom alebo sa im niekto pletie pod nohy?

Po mierne ťažkopádnom začiatku sa príbeh veľmi rýchlo rozbieha a strháva čitateľa / poslucháča k nekončiacemu záujmu. Desivá vražda sa odohrala v kruhu blízkeho priateľa vyšetrovateľov, vďaka čomu je vyšetrovanie komplikované. Pretože ani chirurg by neoperoval svoju matku a požiadal by o to niekoho iného. Aj na polícii sa dodržiavajú obdobné pravidlá. Ak by Burger vyšetroval vraždu, ktorá sa odohrala v dome jeho dobrého priateľa, mohol by mať na prípad mierne skreslený pohľad.

A hoci sa všetko zdá čoskoro jasné, nič nie je také, ako to na prvé počutie vyzerá. Čitateľovi / poslucháčovi sa síce môže zdať, že niekde na začiatku tretej tretiny príbehu mu je absolútne jasné, kto je vrah. Ibaže by to bolo celkom inak. Šokujúco inak. Koncepciou a vyvrcholením svojho najnovšieho príbehu V tieni Dominik Dán určite nesklamal svojich čitateľov.

Rovnako nadšení budú i poslucháči audioknihy, ktorá vyšla v rovnaký deň, ako kniha tlačená. Či už budete V tieni počúvať ako prvú audio nahrávku kníh Dominika Dána, alebo ste fanúšikmi tohto spôsobu už dlhšie, nadšenie z príjemne a zmysluplne stráveného času je viac než isté. Po technickej stránke opäť dokonalé, čo je však pri nahrávkach spoločnosti Publixing samozrejmosť. A Martin Mňahončák, ktorý knihu načítal, podáva štandardne stopercentný výkon.

Audioknihy dostupné prostredníctvom spoločnosti Audiolibrix sa najpohodlnejšie počúvajú prostredníctvom ich dokonalej a pritom jednoducho fungujúcej aplikácie, ktorú získate zdarma.

Pavol Božík
90%