Vrcholné obdobie Divadla Semafor v jedinečnom komplete

01_fin_BOOKLET.indd

Neuveriteľných sedemnásť hodín a tridsať minút, pätnásť CD, deväť hier – tak vyzerá v reči čísel výpravný box, ktorý Supraphon vydal k šesťdesiatke Divadla Semafor. Pod príhodným názvom Semafor / Jiří Suchý a Jiří Šlitr / Zuzana, Jonáš a spol. –  Komplet 9 her z let 1959-1964 sa skrýva jedinečný set deviatich hier z vrcholného obdobia divadla so statusom kultúrnej legendy, z ktorých niektoré vychádzajú v takto ucelenej podobe prvýkrát.

Jubilejné 60. výročie svojej existencie, kedy prebehla premiéra prvej hry divadla SEdmi MAlých FORem Člověk z půdy, rezonovalo naprieč českou kultúrnou scénou v mnohých podobách. Výpravný box Supraphonu je pomyselnou čerešničkou na narodeninovej torte, ktorú iste ocenia všetci zberatelia a milovníci originálneho humoru zakladateľov divadla a jeho hlavnej tvorivej dvojice, vtedy Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra.

Okrem samotných deviatich hier poteší tiež obsiahly booklet s dobovými fotografiami a archiváliami, rovnako ako krásne retro pošetky, v ktorých sú uložené jednotlivé CD. Fyzické vydanie je doplnené o unikátny kód na stiahnutie digitálnej verzie kompletu na Supraphonline.cz.

Suchý a Šlitr mali absolútne neomylný čuch, koho pod novú strechu prizvať. Nielen kapelníka Ferdinada Havlíka a protagonistov svojho súboru, ktorými sa postupne stali napríklad Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Hana Hegerová, Václav Štekl či Pavlína Filipovská, ale pre ďalšie večery tiež začínajúcich tvorcov, ako Ladislava Smoljaka, Jana Švankmajera, Jiřího Srnca, Juraja Herza alebo Jana Schneidera. Na chodbách divadla vystavovali ešte takmer neznámi umelci Zdeněk Seydl, Jan Lukas či Pravoslav Novák. Prvé hry režírovali profesionáli zvučných mien, napríklad Antonín Moskalyk, Ján Roháč, Karel Mareš, a svoju prvotinu v divadle točil Miloš Forman. To  všetko v priebehu len niekoľkých prvých sezón. Od počiatku bolo skrátka zjavné, že sa tu rodí niečo neobvyklého, niečo, čo nebude mať v dejinách českej kultúry obdobu, približuje esprit doby i samotného divadla Lukáš Berný, ktorý komplet zostavil z archívov Semaforu, Supraphonu, Českej televízie a súkromných zberateľov.

Producentka hovoreného slova vydavateľstva Supraphon Naďa Dvorská dodáva: Hry tvoria základ vrcholného obdobia slávy divadla, ktoré podstatne ovplyvnilo kultúrne dianie v našej zemi v druhej polovici 20. storočia. Na scéne Semaforu sa vystriedali takmer všetky vtedajšie významné spevácke a herecké hviezdy, obaja autori pre nich zložili stovky piesní a výstupov. Mnohé hry vychádzajú v komplete Zuzana, Jonáš a spol. v plnej dĺžke vôbec prvýkrát.

Keďže nie všetky hry sa zachovali kompletné, a z niektorých zostali len piesne, inde chýbajú drobné časti kvôli technickým výpadkom, a i samotná kvalita zvuku je s ohľadom na dobovú techniku kolísavá, sú toto všetko len drobné vady na kráse. Na kráse jedinečného pokladu českej  kultúry, ktorý môže byť skvelým vianočným darčekom a hodnotným artefaktom v zbierkach všetkých milovníkov hovoreného slova.