Vyskúšajte uprdelizmus

Naučili sme sa pripisovať najväčšiu dôležitosť väčšinou tým najmenej dôležitým veciam a z toho vyplýva naše vnútorné nastavenie, ktoré si, bohužiaľ, v mnohých prípadoch udržíme po celý život.

Jan Menděl prečítal všetky možné príručky, ako žiť lepší život. Človeku by mali pomôcť rôzne meditácie, cvičenia či dychové cvičenia. On sa však obrátil proti tomuto trendu a našiel lepšie riešenie. Podľa neho je oveľa efektívnejšie mať všetko u prdele. A z toho vznikol novotvar – uprdelizmus, ktorý rozvíja v knihe.

Dokonca som sa stále viac stával pokojnejším, šťastnejším a vyrovnanejším a pomaly mi dochádzalo, že život je iba akási hra a vyhráva ten, kto nepustí do gatí. Výsledkom môjho skúmania je knižka Uprdelizmus. Nech vám pomôže stať sa šťastnejšími a vyrovnanejšími ľuďmi vo svete, v ktorom sa zdá, že vám zdravý rozum a obyčajný pokoj už dávno dali svoje zbohom, hovorí autor.

Celý západný svet je nastavený spôsobom: Keď si nešťastný z toho, čo sa deje okolo teba, zmeň veci okolo seba a budeš zasa šťastný. Niekedy sa to naozaj dá a je to nevyhnutné, ale častejšie nie. Oveľa múdrejší a praktickejší je skôr východný prístup, ktorý hlási: Ak si nešťastný z toho, čo sa okolo teba deje, zmeň sa tak, aby si mohol byť šťastný v tom istom.

Mať veci u prdele neznamená, že sa na všetko vykašlete, ani že svoje dieťa necháte rásť ako drevo v lese. Iba to značí, že zmeníte svoj uhol pohľadu a celý svoj postoj k danej veci. Príliš veľa ľudí plytvá väčšinou svojej energie a pozornosti na to, že donekonečna lamentujú nad všetkým, čo sa im nepáči. Sťažujú sa a vyslovujú katastrofické proroctvá.

Tým, že sa človek stane uprdelistom, prestane aktívne vykonávať národný šport sťažovania sa a svoju energiu venuje predstavám o tom, ako má život podľa neho vyzerať, namiesto toho, aby si trhal vlasy, keď všetko nie je tak, ako by chcel.

K uprdelizmu ma doviedla skúsenosť s prácou. Ocitol som sa v zamestnaní, ktoré sa čoskoro ukázalo ako veľmi stresujúce a náročné, a bol som presvedčený, že je nad moje sily. Cítil som ohromný vnútorný tlak, bolo mi fyzicky zle a zúfalo som sa snažil nájsť si inú prácu, aby som mohol z vtedajšej odísť. Ibaže sa mi nedarilo dostať ani jedinú vyhovujúcu ponuku, spomína Jan Menděl v knihe Uprdelizmus.