Chlapská komédia nielen o ženách

Zdroj foto: Divadlo Nová scéna / Autor foto: Jozef Barinka

Divadlo Nová scéna uvedie 25. februára o 20. hodine online premiéru komédie svetovo uznávaného britského dramatika Petra Quiltera Výstup (The Hill). V komédii o sile priateľstva a kríze stredného veku sa v réžii Svetozára Sprušanského predstavia traja členovia súboru Divadla Nová scéna Marcel Ochránek, Martin KaprálikPavol Plevčík.

Podľa generálnej riaditeľky Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangovej hovorí: Aby sme úplne nevychladli z tvorivých procesov, rozhodli sme sa naštudovať a priniesť divákom komorné komediálne inscenácie. Ako prvé uvádzame v online premiére skvelé dielo Petra Quiltera Výstup. Autor, režisér, ako aj traja  talentovaní herci nášho umeleckého súboru sú zárukou kvalitnej inscenácie a dobrej zábavy.

Hra Výstup je predovšetkým hra o priateľstve. O tom, že priatelia sú ľudia, s ktorými sa škriepime, ktorých máme radi, na ktorých sa spoliehame. Zároveň hra skúma nástrahy starnutia. Spôsob, ako sa vyrovnávame s výzvami a stratami, ktoré nám život prináša. Nazerá však na tieto veci cez prizmu komédie. Je teda aj o tom, že ani za najťažších okolností nesmieme stratiť humor.

Svetovo uznávaný britský dramatik Peter Quilter – ktorého muzikál Boyband úspešne uvádza Nová scéna už desať sezón – udržiava s divadlom a jeho hercami úzky a priateľský kontakt. A keďže všetci starneme, je logické, že téma jeho najnovšej hry režiséra i hercov zaujala a radi sa k jeho tvorbe znovu vrátili. Ale tentokrát v inej žánrovej podobe. Prostredníctvom láskavej, prevažne konverzačnej komédie založenej na presnom odpozorovaní smutno-smiešnych svetov, trápností, stavov a vzájomného podpichovania dnešných chlapov. Tí počas horského výstupu na počesť zosnulého kamaráta sebaironicky a s vtipom rekapitulujú vlastné životy.