Sezónu na Novej scéne otvorí Škrupinka

Divadlo Nová scéna otvára svoju 76. divadelnú sezónu premiérou komornej komédie Škrupinka, ktorú uvedie 10. septembra 2022 o 19. hodine v Štúdiu Olympia. V krehkej komédii o nečakanom stretnutí dvoch úplne rozdielnych žien, ktoré zmení ich životy, sa pod režijnou taktovkou Adriany Totikovej predstavia Miroslava DrínováJana Lieskovská.

Uznávaný poľský autor Marcin Szczygielski ponúka v hre Škrupinka svieži pohľad na rodiace sa priateľstvo dvoch žien z úplne iných svetov. Do seba utiahnutá knihovníčka (Jana Lieskovská) a excentrická zlatokopka (Miroslava Drínová) sa náhodne stretnú v zapadnutej knižnici. Ich povahy, životné skúsenosti aj pohľad na svet sú natoľko iné, až sa človek pýta, čo ich dokáže spojiť? Postupne sa však jedna druhej otvárajú, vystupujú zo svojej komfortnej zóny, zbavujú sa škrupiniek predsudkov a strachov, aby sa na záver navzájom pochopili a našli si každá svoju novú cestu.

Autor Marcin Szczygielski priznáva, že pri písaní hry, ktorá dosiahla veľký úspech nielen v Poľsku, ale aj na zahraničných javiskách a patrí medzi jeho najúspešnejšie hry, vychádzal zo situácií a osôb, ktoré v živote stretol…

Inšpiráciou pre postavu Haliny mi bola kolegyňa z redakcie, v ktorej som kedysi pracoval. Bola to introvertka, neistá sama sebou, úplne podriadená matke, ktorej denne volávala z práce. Ale v krízových situáciách bola z nás všetkých vždy najsilnejšia a časom uskutočnila vo svojom živote obrovskú zmenu. V Haline je však aj veľa zo mňa samého. Keď som bol ešte malý, sníval som o tom, že raz budem pracovať v knižnici. Považoval som ju za najbezpečnejšie miesto na svete. Roxana je zasa typom ženy, ktoré som poznal pri práci v televízii – ich krása im otvárala všetky dvere. Nemuseli rozvíjať svoju inteligenciu a schopnosti, pretože k úspechu im stačila štipka drzosti. Ale keď som ich spoznal trochu bližšie, zistil som, že sú oveľa inteligentnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, hovorí autor Marcin Szczygielski.

Režisérka Adriana Totiková vyzdvihuje na komornej hre Škrupinka práve jej presný zásah do ženského sveta: Je to hra o ženách a pre ženy. Pravdaže aj muži sú na predstavení vítaní. Cítim však, že pre nich to bude skôr vtipné nahliadnutie do ženskej hlavy a duše. Ženy sa zasa nájdu v našich javiskových hrdinkách, ich útrapách a nedokonalostiach. Je to svet dvoch kontrastov, na prvý pohľad až extrémov. Autorovi sa však darí s nimi dobre hrať. Obe postavy majú na začiatku hrubú masku, tak sa ukazujú svetu, ale pod tou maskou – škrupinkou – je niečo citlivé a krásne.

Hra je peknou hereckou príležitosťou pre dvojicu skúsených herečiek, v Štúdiu Olympia, na komornom javisku dostali veľký herecký priestor Jana Lieskovská (predstaviteľka Haliny) a Miroslava Drínová (predstaviteľka Roxany).


Pri návšteve Divadla Nová scéna neprehliadnite výstavu nazvanú Ako briliant, venovanú práci kostýmovej výtvarníčky Ireny Schanerovej. Divadelný ústav v spolupráci s Divadlom Nová scéna ju pripravil pri príležitosti 100. výročia narodenia výtvarníčky. Sprístupnená bude od 7. septembra 2022 až do 5. decembra 2022, v priestoroch Divadla Nová scéna v Bratislave. Kolekcie kostýmových návrhov Ireny Schanerovej k viac ako osemdesiatim inscenáciám patria v zbierkach Múzea Divadelného ústavu medzi najstaršie a najvzácnejšie. Ako to už v histórii býva, meno Ireny Schanerovej sa vytratilo z povedomia s jej odchodom z divadla a zo Slovenska. Panelovou výstavou z týchto vzácnych zachovaných zbierok a návrhov si usporiadatelia pripomínajú jej neprehliadnuteľné zásluhy v oblasti tvorby slovenského divadelného kostýmu. Splácajú tak nielen dlh tejto slovenskej kostýmovej výtvarníčke, ale navracajú aj jej meno do histórie slovenského profesionálneho divadelníctva.