Bergenské Perníkové mestečko oslávilo štvrťstoročie

Na počiatku bola snaha prilákať do nákupného centra na nákupy čo najviac ľudí. Dnes je to jedinečná tradícia, ktorá vrcholí charitatívnou bodkou – odovzdaním peňazí zo vstupného na pomoc deťom, ktoré to potrebujú. Unikátne bergenské Perníkové mestečko povstalo už 25 raz.

Pred štvrťstoročím si Steinar Kristofferson so svojimi spolupracovníkmi lámali hlavu, ako dostať pred Vianocami čo najviac ľudí do nákupného centra v srdci nórskeho mesta Bergen. Nastúpil do neho ako manažér, ktorý chcel dokázať, že sa mu podarí zvýšiť návštevnosť. So spolupracovníkmi oslovili miestne škôlky a zrodilo sa Pepperkakebyen (Perníkové mestečko).

Úspech zaskočil i samotného manažéra. Už o rok sa z počiatku zamýšľanej jednorazovej akcie stáva tradícia a voňavé perníkové mesto vyrastá v krytom stane na námestí. Obyvatelia Bergenu sa sami zaujímajú o to, akoby mohli prispieť k tomu, aby sa mohli stať súčasťou unikátnej výstavy. Počet záujemcov z roka na rok rastie a perníky vyrábajú deti i dospelí. Z Bergenu, okolia, z celého Nórska a v posledných rokoch na výstave objavíte i kútiky perníkov z iných krajín. Tí, ktorí prispejú svojim výtvorom, majú vstup do najvoňavejšieho mesta na svete zadarmo.

Vstupné je však na nórske pomery ľudové, aj keď našincovi sa môže zdať v prepočte 10€ vysoká suma. Vyzbierané peniaze si však nenecháva organizátor, ale po skončení ročníka (vystáva končí vždy v posledný deň daného roka) ich odovzdá na charitatívne projekty, ktoré pomáhajú deťom, ktoré to potrebujú. Takže svojim príspevkom vlastne podporíte dobrú vec.

Prvé informácie o Perníkovom mestečku sa fanúšikom zaregistrovaným na stránkach mestečka, či na jeho FB profile objavujú v schránkach už v lete. To sú prevažne informácie o tom, že sa vystáva bude opäť konať. Intenzita správ narastá s blížiacim sa dňom jej otvorenia. V septembri sa medzi perníkových nadšencov rozletí správa, že perníkový Bergen opäť povstane a môžu začať prípravy. Na konci októbra sú perníkové domce hotové a odovzdané. Brány Perníkového mestečka sa otvárajú v novembri a zatvárajú sa v posledný deň roka.

Možno by sa chcelo povedať, že sa brány zatvárajú po nahryznutí poslednej perníkovej strechy, ale to nie je pravda. Hoci to na výstave nádherne vonia a chuť zahryznúť sa je nemalá, všetci vedia, že v takom prípade by si okrem neopakovateľných zážitkov odnášali domov i silný brucha bôľ. Pre dlhšiu trvácnosť sa perníkové makety napúšťajú lepidlom a masami na stvrdnutie. Chutný perník si však môžete zakúpiť pri vstupe na výstavu, alebo v miestnom stánku, kde vás ochotne obslúžia echtovné Nórky v nádherných krojoch.

Existencia Perníkového mestečka bola pred pár rokmi ohrozená kvôli priestorom. Mesto nemalo k dispozícii dostatočne veľký a dostatočne reprezentatívny priestor. Od roku 2010 sa totiž Perníkové mestečko vystavuje v uzavretých priestoroch. Dôvodom bol demolition man, ktorý sa rok predtým, posilnený riadnou dávkou alkoholu vlámal do perníkového stanu, a perníkovú ilúziu Bergenu zničil šmahom ruky. Posledné tri roky sa domovom Perníkového mestečka stala uzavretá centrálna plaváreň a pokiaľ sa ju mesto nerozhodne využiť na iné účely, perníky z celého sveta sa v nej rozvoňajú určite aj pred Vianocami tohto roku.

Pavol Božík