Najväčším zážitkom z Japonska je Japonsko samotné

Pokrok a história ruka v ruke. Nezameniteľná, nesmierne chutná a na každom kroku prekvapivá krajina, ktorá ponúka viac, než dokážu ľudské vnemy absorbovať – to je Japonsko, ktoré predstaví Cestovateľské kino v utorok 20. septembra v KC Dunaj. Skúsený cestovateľ Adrián Drugda návštevníkov dôverne zoznámi s národom, ktorý považuje srnky za posvätné, krajinou, v ktorej môžete ochutnať viac ako 80-tisíc druhov ramena, v ktorej ľudia ráno hromadne cvičia pred prácou a v ktorej je šlofík počas pracovného času odmenou za usilovnosť. Ešte predtým sa však podelil o svoje naj z tejto krajiny.

Naj zážitok: Atmosféra v krajine len niekoľko týždňov po výbuchu atómovej elektrárne Fukušima – turisticky vyľudnená krajina, domáci v plnom pohybe a my jediní cudzinci. V Japonsku je vždy maximálna starostlivosť o zahraničných hostí, avšak v tomto prípade to bolo cítiť ešte výraznejšie.

Naj jedlo: Najlepšie jedlo musí byť vždy nejaká špecialita z rýb – ryby na tisíc spôsobov. Pokiaľ človek ryby nemá rád, z jedálneho lístka v Japonsku nadšený pravdepodobne nebude.

Naj fail: Je jedno, z akej kasty na Slovensku pochádzame. Mali sme so sebou milionárov ozdobených tetovaniami a do tradičných kúpeľov ich s nami nepustili.

Naj stretnutie: Pravdepodobne s hercami z filmu Posledný samuraj a demonštrácia práce s mečom známym ako katana.

Naj služba: Keď si obsluha reštaurácie všimla, že sme si zabudli šál, čašníčka zabehla polmaraton a zastavila náš už rozbehnutý autobus, len, aby nám ho vrátila.

Naj východ slnka: V okolí malebnej hory Fudži.

Naj kultúrny zážitok: Určite samotné Japonsko a samotní Japonci. Ich správanie je v skutku také, aké ho vidíme – žiadna umelá turistická šou pre oko diváka. Je to krajina so silným kódexom správania, morálky, etiky a estetiky. Je to dokonalá demonštrácia vyspelej, konzervatívnej, ostrovnej civilizácie, avšak aj zábava tu má svoje miesto. Kto sa chce zasmiať, odporúčam navštíviť miestny karaoke bar.

Adriána Drugdu cestovanie fascinuje od nepamäti a posledných viac ako desať rokov sa mu venuje profesionálne, hlavne ako sprievodca. Adrián precestoval takmer 70 krajín a mnohé z nich navštívil doslova po desiatky raz. Jeho cestovateľskou víziou je predstaviť svet čo možno najobjektívnejšie a neprifarbene. Má výbornú angličtinu a španielčinu, dohovorí sa aj nemecky a francúzsky. Adrián verí, že najväčším nepriateľom cestovania je stres, uzavretosť a nedostatok vnútornej pokory. Okrem cestovania sa venuje tiež písaniu článkov a prednáškam.