
Slovenskí diváci sa budú môcť zoznámiť s novými snímkami pochádzajúcimi z jednej z najoceňovanejších filmových kultúr súčasnosti. Väčšina z uvedených filmov – ktoré mali premiéru v Cannes, Berlíne, Benátkach, Locarne, Amsterdame a na ďalších prestížnych svetových festivaloch – bude navyše na Slovensku premietaná úplne prvýkrát. Festival prináša pestrý program v niekoľkých žánrových sekciách.
Vieme, že svet sa mení. O tom niet pochýb. To, za čo dnes bojujeme, možno zavrhnú ti, ktorí zajtra prídu po nás. Ale jedno je isté. Niektoré filmy s nami zostanú. Práve takéto filmy tento rok v bratislavských kinách Lumière a Film Europe predstaví festival Iránci.
Diváci v Bratislave sa môžu tešiť na tieto celovečerné filmy:
Tri tváre (3 Faces) v Iráne zakázaného režiséra Jafara Panahiho. Film bol uvedený v hlavnej súťaži filmového festivalu v Cannes a získal cenu za najlepší scenár. Ten divákov berie na zábavný výlet po tradičnom iránskom vidieku – po stopách dievčaťa, ktoré sa rozhodlo spáchať samovraždu.
Prasa (Pig): Keď sa neslávne známy sériový vrah rozhodne pozabíjať najlepších iránskych filmárov, režiséra zaradeného na čiernu listinu zdrví zistenie, že o neho vrah záujem nemá. Film režiséra Maniho Haghighiho, najkontroverznejšej postavy iránskeho filmového sveta, bol uvedený v hlavnej súťažnej sekcii na Berlinale a bude zahajovacím filmom tohtoročného festivalu Iránci.
Bez dátumu, bez podpisu (No Date, No Signature): Usporiadaného forenzného lekára sa zmocní posadnutosť, keď si začne myslieť, že možno spôsobil smrť dieťaťa. Režisér Vahid Jalilvand sa týmto celosvetovo úspešným filmom spoľahlivo zaradil medzi najzaujímavejšie osobnosti iránskeho filmu.
Červená krajina (Hendi and Hormoz): Trinásťročnú Hendi vydali za šestnásťročného Hormoza. Mladí manželia sa sotva poznajú a zdá sa, že život sa k nim otočil chrbtom. Potom ale vstúpia do zlovestného spolku s pašerákom, ktorý im má zaistiť živobytie. Režisérom filmu, ktorý vznikol v česko-iránskej koprodukcii, je Abbas Amini, víťaz 6. ročníku festivalu Iránci.
Ďalej budú uvedené filmy Keď sme umierali (The Graveless; réžia: Mostafa Sayari, premiéra: MFF v Benátkach), Drezúra (Dressage; réžia: Pooya Badkoobeh, premiéra: Berlinale), Bomba, milostný príbeh (Bomb, a Love Story; réžia: Payman Maadi, premiéra: MFF Fajr) a Invázia (Invasion; réžia: Shahram Mokri, premiéra: Berlinale).
Súťaž celovečerných filmov predstavuje výber z najúspešnejších filmov iránskych režisérov. V mnohých prípadoch sa jedná o ich prvé alebo druhé filmy, ktoré boli zároveň úspešne uvedené na najprestížnejších svetových festivaloch. Režisér alebo režisérka víťazného filmu získa pre svoj ďalší film 10 dní postprodukcie v poprednom pražskom štúdiu Magic Lab.
Iránska kinematografia je známa tiež veľmi zaujímavými dokumentárnymi filmami. V Kine Lumière budú uvedené dva súčasné dokumenty:
Pán Alí a holuby (Ali Aqa): Ťažko chorý muž, ktorý bezvýhradne miluje holuby, bojuje proti všetkým, ktorí sa ho snažia zachrániť. Tento strhujúci prechod od vášni k posadnutosti približuje nesmierne dobre vystavaná a znepokojujúca miniatúra o mužskej pýche a o tom, ako môže hrdosť prerásť v nedotknuteľnú paranoju.
Zlatíčko (Beloved): Uprostred premenlivej prírody, ďaleko od svojich detí, v úplnej samote len s vernými kravami žije cieľavedomá 82 ročná žena. Tento pozoruhodný a precítený portrét otvorene a do hĺbky približuje jednu z najvýraznejších ženských postáv našej doby – nezlomnú osobnosť, ktorej obdivuhodný život je v totálnom súlade s prírodou.
Sekcia Priekopníci bude tento rok venovaná režisérovi Mohammadovi Ali Talebimu, ktorý významne prispel na poli filmu pre deti a mládež a za svoju prácu bol mnohokrát ocenený na festivaloch v Berlíne, San Franciscu, Chicagu, Sundance, New Yorku, Montreale, Amsterdame, Londýne či v Toronte.
Vŕba a vietor (Willow and Wind): Keď prísny učiteľ požiada žiaka, aby vymenil rozbité okno v školskej triede, chlapec sa vydá na neobyčajnú cestu do samotného srdca hustého veterného lesa, aby splnil nesplniteľné.
Festival Iránci vznikol v Prahe v roku 2012 so zámerom každoročne predstaviť českým divákom to najlepšie z iránskej kinematografie. Tento projekt sa ďalej rozrastal a v súčasnosti je platformou pre ďalšie formy iránskeho umenia, ako je napríklad hudba, divadlo, výtvarné umenie a grafický dizajn. Festival sa koná v Prahe, Brne a v Bratislave. Aktuálny ročník sa v Bratislave uskutoční od 24. do 26. januára 2019.