S kráľom nórskych lesov zoči – voči

Jednou z mnohých atrakcií, ktoré Nórsko ponúka, je stretnutie s kráľom nórskych lesov takmer zoči – voči. Pri troche šťastia sa dá na losa natrafiť aj pri potulkách krajinou. Cesty mimo hlavného mesta sa tiahnú hustými lesmi a dopravná značka upozorňujúca nato, že popred auto môže prebehnúť extra veľký los sú samozrejmosťou. Oveľa väčšou istotou, ktorá navyše nehrozí kolíziou s autom, je elgsafari (losie safari).

Ide o večerné pozorovanie losov vo voľnej prírode, žiadna ZOO, organizátor nasadí skupinu 12 ľudí do mikrobusu a poldruha hodiny lesnými cestami hľadá pasúce sa zvieratá. Ak je šťastena naklonená, o zážitok je postarané. My sme videli šesť statných zvierat, samice i samcov. Sledujúc ich zo vzdialenosti, ktorá neohrozovala ani nás, ani samotné zvieratá, ktoré sa pokojne pásli vo svojom prirodzenom prostredí.

Naša sprievodkyňa Heidi nás vopred upozornila na to, že keď zastaví mikrobus, zviera sa môže pobrať späť do lesa, ale stalo sa to iba raz. Zvyšné zvieratá na nás pozreli a tvárili sa, že tam ani nie sme. Z vtipnej príhody, ktorú Heidi pridala navyše vyplýva, že sú to veľmi inteligentné zvieratá. Heidi ich chodí so záujemcami pozorovať každý večer. Vraj je to možné, kým nezačne lovecká sezóna. Potom losy zmiznú. Na mieste sa už tradujú legendy o poľovníkoch, ktorý v deň, keď sa začala sezóna, vyrazili do okolitých lesov, no losy jednoducho nenašli. Napriek tomu, že ešte večer predtým sa im doslova pásli pred domom.

Elgsafari je doménou nórskeho vnútrozemia. Pátral som, či je táto atrakcia možná aj v Oslo. Najbližšie Elgsafari od Oslo ponúka Olberg camping, naozaj krásne miesto neďaleko mestečka Skjønhaug, zhruba hodinu cesty autom od Oslo. Z hlavného mesta sa tam pohodlne dostanete aj verejnou dopravou, ak nasadnete na vlak do Lillestrømu (je to hneď ďalšia zastávka všetkých vlakov smerujúcich z hlavnej stanice v Oslo na hlavné letisko Gardermoen) a tam presadnete na autobus číslo 490, ktorý prichádza až na miesto. Cesta trvá okolo 75 minút (pohodlné cestovanie po Oslo a okolí zabezpečujú aplikácie RuterReise – mestská hromadná doprava a aplikácia VY – cestovanie vlakom po celom Nórsku).

Požičať si auto a urobiť si celodenný výlet sa však v tomto prípade vyplatí hneď z niekoľkých dôvodov. Do Olberg campingu vedú z Oslo tri cesty, dve z toho sú v podstate nezaujímavé diaľnice. Tretia sa vrtí vnútrozemím a ponúka nádherné scenérie plné nekonečných jazier, reštaurácií s dobrým jedlom, pohľady na nekončiace lány dozrievajúceho obilia (samozrejme v lete), možnosť nakúpiť si domáci med, či domáce vajcia. Ide o oblasti, kde je hlavným zdrojom obživy farmárčenie, vládne tu absolútny pokoj, vo vzduchu cítiť les a ľudia si tu užívajú život, ale to je tradičné pre celé Nórsko.

Mimochodom, keď si zrátate cenu lístkov za vlak a za autobus, v prípade, že by ste sa vybrali na výlet celá rodina a tiež fakt, že po elgsafari by ste museli niekde prespať, pretože nočné spoje v tejto oblasti jednoducho nefungujú, oplatí sa už naozaj požičať si auto a urobiť si nádherný celodenný výlet.

Elgsafari v Olberg Campingu stojí 170 nórskych korún (pre ľahšiu matematiku sa tu používa prepočet 1:10, takže 17€, ale pre lepšiu predstavivosť, podľa aktuálneho kurzu je to presne 17,54€). Doslova ma šokovala informácia, keď som chcel zaplatiť za výlet vopred a Heidi so širokým úsmevom na tvári mi oznámila: Neuvidíš losa, neplatíš! Zaplatíš až po výlete, ak nejaké zviera uvidíš. Takže v podstate turista nejde do žiadneho rizika, pretože náklady vynaložené na cestu vs. zážitky z cesty sú v tomto prípade naozaj na nezaplatenie. Elgsafari v Olberg Campingu štartuje každý deň o 21. hodine a trvá približne jeden a pol až dve hodiny. Naozaj vhodné je objednať si výlet vopred, v letnej sezóne je to naozaj vyhľadávaná atrakcia.

Pavol Božík