Unikát v Mokranciach

Zdroj foto: www.mokrance.sk

Medzinárodná konferencia CultClip o histórii miestnej kultúry, spojená s celodenným kultúrnym programom, sa uskutočnila v obci Mokrance. Prvá časť tejto konferencie, ktorej partnerom bol Fiatalok Kulturális Szövetsége Nyíregyháza, prebehla v rímskokatolíckom kostole sv. Štefana.

V prednáške nazvanej Stromy na výzvy vetra koreňmi odpovedajú dekan Bertalan Gábor účastníkom prezradil, prečo je patrónom miestneho kostola práve kráľ sv. Štefan I. V oltári nášho kostola máme umiestnené nielen relikvie samotného kráľa Štefana I., ale celej tejto svätej rodiny – jeho manželky Gizely Bavorskej a ich syna sv. Imricha. Okrem týchto relikvií máme v oltári aj relikvie uhorského cisára Karola IV. Je to európsky unikát, pretože také niečo majú len v Krakove, vraví starostka Mokraniec Mária Lacková.

V druhej časti prednášal v kultúrnom dome o histórii maďarskej kultúry v Mokranciach a Údolí Bodvy učiteľ, publicista a bývalý poslanec Federálneho zhromaždenia Ladislav Mihályi Molnár. Záver patril výstave výtvarníka György Mihálka z Nyíregyháza.

Súčasťou konferencie bol festival v miestnom športovom areáli. V programe vystúpil ženský spevácky zbor z Mokraniec Cserepszín, ľudová hudba pod vedením Stanislava Salanciho, folklórne súbory z Janíka, Rešice a Hosťoviec, maďarská skupina Képmás, bruchovravecká comedy show Sranda banda, skupina retROCK, víťazka maďarskej verzie X Factor z roku 2013 Danics Dóra a Peter Cmorik.

Starostka Mária Lacková je s výsledkom podujatia veľmi spokojná. Program konferencie bol veľmi bohatý, premietol sa aj film o Mokranciach, aby sme hosťom z Maďarska predstavili našu obec a našu kultúru. Dopĺňali ho aj rôzne sprievodné podujatia, napríklad i tvorivé dielne pre deti. CultClip, ktorý vznikol vďaka podpore projektu Interreg V – A Slovenská republika – Maďarsko sa stretol v veľkým záujmom, zúčastnilo sa ho vyše 1300 ľudí. Hlavným cieľom tejto akcie je otvorenie cesty na ďalšiu cezhraničnú spoluprácu v kultúre s Fiatalok Kulturális Szövetsége Nyíregyháza, čo sa nám aj podarilo a tešíme sa na ďalšie spoločné akcie.