Z Bergenu do Stavangeru a späť (fotoreport)

Stavanger je tretím najväčším mestským územím v Nórsku. Zároveň je to mesto obklopené nádhernými fjordmi (najznámejší je 42 km dlhý Lysefjord, ktorý je považovaný za jeden z najkrajších v krajine). Turisti tu okrem pamiatok (najstaršia nórska katedrála) najčastejšie stúpajú na najznámejšiu Kazateľnicu na svete, známu prírodnú rozhľadňu Preikestolen. Výstup je nádherný pre milovníkov prírody, fanúšikovia lietania si môžu rozhľadňu pozrieť napríklad z helikoptéry a komu stačí pohľad zdola, určite si rád vychutná trojhodinovú plavbu po fjorde.

Vybrali sme sa na výlet do StavangeruBergenu. Autom. Je to celodenný výlet, na ktorom stretnete dve fascinujúce plavby trajektom a nádherné scenérie, ktoré pri slnečných dňoch pôsobia ako z krajiny Pána prsteňov. Jedna cesta trvá zhruba štyri a pol hodiny a je to vizuálny zážitok.

Kto sa chystá plaviť po fjorde, tak pre toho informácia, že v tomto období štartuje loď z prístavu o 11-tej dopoludnia, po návrate do prístavu môžete stráviť v meste ešte pár príjemných chvíľ a vychutnať si napríklad fajnovú pochúťku z čerstvých morských plodov, v niektorej z reštaurácií v prístave.

Keďže slnko v tomto období zapadá v Nórsku až okolo 22-ej hodiny, aj cesta späť je veľmi zaujímavým zážitkom, ktorý spríjemňuje svietiace slnko. Fotoreportáž z cesty hovorí za všetko…

Pavol Božík