A dobro stále víťazí nad zlom

Nie je žiadnym tajomstvom, že Vorlíčkove Tři oříšky pro popelku sú v Nórsku tak silným kultom, že keď sa jeden rok štátna televízia rozhodla, že film na Vianoce nezaradí do programu, Nóri spísali petíciu a film sa nakoniec vysielal. Potom je celkom prirodzené, že Nórski filmári využili príležitosť nakrútiť veľkolepý rozprávkový príbeh vychádzajúci z ich mytológie, práve v spolupráci s českou filmovou produkciou. Výsledkom je veľkolepá, milá rozprávka, ktorá by pre zmenu mohla zaujať i nášho diváka.

Espen ako najmladší z troch synov chudobného farmára, je doma bitý a šikanovaný lebo nerobí nič užitočné, len chodí po lesoch s hlavou v oblakoch. Jeho jedinou úlohou, ktorú mu doma zverili, je udržiavať v peci oheň, aby nevyhasol. Je náhoda, že práve on v lese stretne princeznú Kristin, ktorá je na úteku zo svojho rodného hradu. Kristin je poriadne tvrdohlavá, neverí na staré historky o Kráľovi trollov, ktorý má zálusk na princezné, a hlavne si ani náhodou nechce vziať namysleného princa Frederika, ktorého jej vybral otec. Deň pred svojimi osemnástimi narodeninami dáva radšej prednosť ceste do neznáma. Bohužiaľ onedlho po stretnutí s Espenom zistí, že historky o trolloch sú pravdivé.

Medzitým sa nič netušiacemu Espenovi podarí ďalší malér. Nedokáže ustrážiť ani uhlíky v peci a vďaka svojej roztržitosti podpáli celú chalupu. A keď kráľ vyhlási pátranie po svojej neposlušnej dcére a sľúbi za odmenu jej ruku a pol kráľovstva, bratia neváhajú a vyrážajú na výpravu. Tí starší, kvôli tomu aby pre rodinu získali novú strechu nad hlavou a najmladší by rád ešte princezninu ruku. Z ich cesty sa vzápätí stane veľké dobrodružstvo, na ktorom stretnú rôzne príšery, zažijú veľa mágie a ocitnú sa na rôznych kúzelných miestach.  Na konci ich ale čaká hrozivý a nepremožiteľný Kráľ trollov.

Napriek tomu, že príbeh rozprávky Cesta za Kráľom trollov vychádza zo severskej mytológie, a tvorcovia sa priznávajú, že sa dokonca nechali inšpirovať postavami Froda z Pána prsteňovBilba z filmu Hobit, je až neuveriteľné, ako blízka môže byť i nášmu divákovi. Aj tu sa totiž dobro opláca dobrom, zlo je potrestané, bratia sú traja a ten arogantný mladý kráľ je v skutočnosti zo života vystrašený viac ako Fico z Kisku.

Nórsko – česko – írska filmová kolaborácia prináša prostredníctvom filmu Cesta za Kráľom trollov nádhernú, zmysluplnú rozprávku, ktorá má jasný odkaz. Ak k tomu pridáme esenciu nádhernej nórskej prírody a dokonalých prírodných scenérií v Česku, divák hravo uverí tomu, že naozaj prežíva príbeh o princeznej, ktorá sa má stať ženou Kráľa trollov – toho hromotĺka, pred ktorým majú všetci strach.

Až na to, že som si doteraz myslel, že troll je v Nórsky národným škriatkom strážiacim pokoj miestnych obyvateľov, a tu je vykreslený dosť hrôzostrašne, je to v úplnom poriadku. Ale to je severská mytológia. Aj v našich (nielen) rozprávkach občas prichádza najväčšia zloba v absolútne nevinne vyzerajúcich figúrkach.

Cesta za Kráľom trollov je 100 minútový, excelentne nakrútený príbeh. Moderne spracovaný a pritom obsahujúci všetky atribúty rozprávky. Zmyselné pre detského i dospelého diváka. Skvelé herecké výkony, perfektný scenár, nádherná hudba, dokonalé scenérie. Film, ktorý si budete chcieť pozrieť ktorúkoľvek nedeľu popoludní, alebo počas Vianoc. Tak ako Nóri Popolušku, tak u nás by mohol rovnako zaujať Kráľ trollov.

Je mi až ľúto, že rozprávka s takýmito obrazmi vyšla u nás iba na DVD. Blu ray by priniesol ešte lepší obraz, čo by celkový dojem znásobilo. Zážitok je to však v každom prípade veľký i na DVD, ktoré na Slovensko prináša spoločnosť Bontonfilm. Obraz i zvuk sú v pohode, i keď je pre mňa prekvapením, že na disku je iba česká zvuková stopa a nie pôvodná nórska, rovnako tak absentujú akékoľvek titulky. Zjavne ide o titul vydaný špeciálne pre naše teritórium. Vďaka však aspoň za to, pretože prísť oň by bola veľká škoda.

Pavol Božík
80%

Réžia: Mikkel Brænne
Hrajú: Sandemose Vebjørn Enger, Eili Harboe, Mads Sjøgård Pettersen, Elias Holmen Sørensen, Allan Hyde, Thorbjørn Harr, Gard Eidsvol

Žáner: Rozprávka
Rok výroby: 2017 (svetová premiéra 29. septembra 2017)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD
Celková dĺžka: 101 minút
Zvuk: český (5.1 Dolby Digital)
Bunusy:
* Trailer
* Plagát
* Fotogaléria