Katapult oslavuje 40 rokov od debutu

Pre Katapult, legendu českej rockovej scény sa tento rok nesie v znamení osláv 70-tych narodenín frontmana Oldu Říhu a 40-tich rokov od vydania debutového albumu. Ako ale naznačuje Říhovo heslo Long Live Rock, žiadne melancholické bilancovanie nehrozí. Naopak – s nohou pevne pritisnutou na pedáli sa Katapult rúti naprieč Českom i Slovenskom od jedného vypredaného koncertu k ďalšiemu, a jedinou drobnou odbočkou je vydanie trojalbumu Zlatá kolekce Katapult Essential. Vyšla symbolicky presne v deň Říhovho jubilea v Supraphone, a okrem 48 najväčších hitov ponúka tiež zaujímavý bonus v podobe zhudobneného Sonetu 66 Williama Shakespeara.

Sonet 66 v preklade Martina Hilského, je tak brutálnou výpoveďou o situácii v dnešnom svete /tu a teraz/, že som nechcel poslucháčov doslova zabiť, a dopísal som k nemu vlastný text na refrén, aby bola nejaká nádej, že to tak proste nebude! K môjmu úžasu mi to Martin Hilský schválil, hovorí k bonusovej skladbe Říha, ktorý celoživotne zhudobňuje poéziu svojich obľúbených básníkov, najmä tých prekliatych.

Zlatá kolekcia ako taká ďalej zaujme okrem iného delením podľa nálady jednotlivých piesní, ktoré Říha roztriedil do kategórií Hard, Slowly a Fast. Každé jedno z tých troch CD má chronologické poradie a určitý kontext. Z minulosti do súčasnosti. Ale zloženie hitov do Hard, Slowly a Fast mi umožnilo použiť emócie navyše. Veď je to také jednoduché. Máš chuť na klasiku, na big-beat? Daj si CD 1! Je ti smutno? Alebo sedíš niekde so slečnou, pijete víno a ty sa tešíš, že… Máš čas. Len pokoj, spomaľ, uži si to. Daj si CD 2! Ideš na dovolenku do Chorvátska celú noc, chceš za každú cenu doraziť, ale zaspávaš za volantom? Hoď tam CD 3 a prídeš až na koniec sveta. Veľa šťastia!, vysvetľuje Říha koncept Zlatej kolekcie.

Ako zároveň priznáva, finálny počet skladieb, ktorý pripomína jeho ročník narodenia, je vlastne dielom náhody: Hity som poskladal intuitívne podľa svojho srdca. Až Jan Gogola ml., objavil a napísal do sleevenote, aha, aká náhoda, narodený v roku ’48 a má tam 48 fláků“. Dosť dobré. Ibaže na poslednú chvíľu som tam dal ‚novinku‘ Sonet 66. Vyriešil som to elegantne. Honza Gogola vrazil do sleevenote ešte ten Sonet 66, a tak som jednému hitu nedal číslo a dal som ho ‚pod čiaru‘, bez čísla, ako ‚niečo navyše‘ – proste bonus track!

Skladby, ktoré vznikli medzi rokmi 1976 až 2018, umožňujú ucelený pohľad na celú kariéru Katapultu. V autorskej logike sa ocitajú vedľa seba a suverénne fungujú nahrávky deliace často aj niekoľko dekád. Muzika ale vždy zostáva účinne gitarovo prostá, nič nepredstiera, s poslucháčmi komunikuje rýchlo. Booklet zaujme málo známymi koncertnými fotografiami a spomínaným textom Jana Gogolu ml., ktorý vtipne definuje kapelu i jej piesne. To všetko v zjednotenom remasteri a so štýlovým obalom. Proste narodeninový darček, ako sa na rockovú legendu sluší a patrí.

Sám Říha ale bilancovať odmieta: Slovo bilancovať nepoznám a nie je na to čas. Mám pred sebou veľké plány a veľkú budúcnosť. Stačí iba chcieť. Najradšej by som si to všetko dal znovu pekne od začiatku. So všetkým, ako som to zažil! Long Live Rock!