Aby bol prvý, obetoval čokoľvek

Posledný Viging. Muž, ktorý nevedel byť druhý. Aj takto býva označovaný Roald Amundsen, dobrodruh, ktorý zapĺňal prázdne miesta na mape sveta, ako prvý dobyl južný pól a dosiahol obidva póly zemegule. Aký ale v skutočnosti bol tento slávny Nór?

Celovečerný film Amundsen zachytáva nielen jeho neuveriteľné výpravy do nepreskúmaných ľadových pustatín či polárne lety vzducholoďou, ale odhaľuje aj súkromie a kontroverznú osobnosť legendárneho objaviteľa vrátane menej známych skutočností, ako bol jeho vzťah s bratom alebo milostné aféry.

Nad Amundsenovými odvážnymi výpravami žasol celý svet, už za svojho života sa stal legendou. Jeho súperenie o dobytie južného pólu s britským námorným dôstojníkom Robertom Scottom vstúpilo do dejín ako najnapínavejšie objaviteľské preteky všetkých čias. Byť slávnym bádateľom sa Roald Amundsen rozhodol už ako malý. Mal v sebe obrovské odhodlanie, vytrvalosť a tvrdohlavosť. Jeho odvaha však hraničila s posadnutosťou. V živote mal iba jeden cieľ – byť prvý. Tejto túžbe bol ochotný obetovať všetko – dobré meno a povesť, životy svojich druhov aj osobné vzťahy. V pozadí Amundsenových expedícií a objavov stojí jeho praktický brat Leon, ktorý mu zabezpečoval zázemie, staral sa o organizáciu výprav a predovšetkým o ich náročné financovanie. Jedným z ťažísk filmu je práve ich komplikovaný súrodenecký vzťah.

Režisér Espen Sandberg (nomináciami na Oscara a Zlatý Globus ovenčený úchvatný film Kon-Tiki) sa rozhodol vyrozprávať príbeh najznámejšieho nórskeho bádateľa ústami jeho brata Leona. Aj v tom tkvie výnimočnosť tohto filmu. Ich vzťah nikdy nebol ideálny. Ba priam ho možno označiť za problematický, napriek tomu, že sa navzájom nutne potrebovali.

A rovnako, ako vzťah dvoch bratov, je komplikovaný i samotný film. Leon v ňom v podstate rozpráva svoj životný príbeh poslednej Roaldovej milenke, s ktorou spolu čakajú na Roaldov návrat z poslednej misie (zámerne nepíšem výpravy, ale viac nebudem prezrádzať). A práve prostredníctvom tohto rozprávania sa divák dozvedá o najúžasnejších výpravách sveta, ktoré neraz prebiehali na hrane života ich účastníkov.

Sandberg si na seba zobral veľmi náročnú úlohu, ktorá napokon vyústila v jeho ďalší, excelentne výpravný a hlavne uveriteľný film, prostredníctvom ktorého odkrýva časť nórskych dejín, na ktoré sú Nóri náležite hrdí.

Film Amundsen si vyžaduje absolútne sústredenie a dovolím si tvrdiť, že je to film, ktorý nestačí vidieť raz. Odporúčam prvý raz vychutnať si veľkolepé spracovanie a druhý raz sa sústrediť na samotný Amundsenov príbeh. Viac než dvojhodinový film sa kompletne na jeden raz prijíma rovnako náročne, ako je jeho spracovanie.

Je to totiž ten silný príbeh, ktorý odkrýva veľmi zásadné kapitoly dejín jedného národa, kapitoly, ktoré divák hltá so zatajeným dychom a tých informácií je toľko, že sa vstrebávajú postupne. Ešte dlho po vzhliadnutí filmu som si ukladal jednotlivé dieliky tejto fascinujúcej histórie, ktoré sa premenili na nezabudnuteľný filmový zážitok.

Drobná zaujímavosť: Film vznikol za naozaj hutnej podpory českej produkcie. Zahral si v ňom napríklad aj český herec Vojta Kotek (a je skutočne neprehliadnuteľný), a viaceré scény sa natáčali v Prahe, kedy napríklad Vltava predstavovala studené more a pražská Náplavka prístav v Osle.

Pavol Božík
80%

Réžia: Espen Sandberg
Hrajú: Pål Sverre Hagen, Katherine Waterston, Mads Sjøgård Pettersen, Ole Christoffer Ertvaag, Christian Rubeck, Trond Espen Seim, Vojtěch Kotek, Jonas Strand Gravli

Žáner: Životopisná dráma
Rok výroby: 2019 (Svetová premiéra: 15. február 2019)
Distribuuje: Bontonfilm
Jazyková verzia: Anglicko-nórska, s českými titulkami
Celkový čas: 126 minút
Premiéra: 26. december 2019