Aká je cena za šťastie?

Natrafiť na kvalitný český (a tiež slovenský) film je rovnako vzácne, ako natrafiť na rozkvitnutý šafran. Ani kvalitné obsadenie ešte nie je zárukou kvalitného filmového zážitku. Nemenej podstatné sú téma a scenár. A dať to všetko dohromady a vytvoriť pozitívny výsledok, býva veľmi zriedkavé. Tvorcom filmu Cena za šťastie sa to vzácne podarilo.

Film rozvíja samostatné osudy niekoľkých hrdinov, aby sa ich cesty začali postupne krížiť a mohli nakoniec zložiť jeden veľký príbeh života. Prepletenec rodičov, ktorých môžete stretnúť každý deň, ich detí a partnerov. Svoje šťastie nájdu často nečakane, ale to je predsa jedno! Milenecký a životný pár vychováva dve deti, keď do ich harmonického spolužitia vstúpi muž z minulosti. Násilnícky psychopat sa domáha dcéry z rozvedeného manželstva, zatiaľ čo jeho bývalá žena s deťmi trpí jeho terorom. Dvaja tínedžeri od svojich rodín proste a jednoducho utečú. Oddaný muž nemá silu, aby ochránil svoju lásku.

Trochu veľa osudov na hodinu a pol. Na prvý pohľad. Na druhej strane je to ideálne, pretože tvorcovia nemajú zbytočne veľa priestoru na to, aby jednotlivé príbehy naťahovali a divákovi tak rozprávajú iba to najpodstatnejšie. A ono sú tie príbehy tak silné a emotívne, že je naozaj o čom rozprávať.

Hrdinovia príbehu žijú svoje vlastné osudy, ktoré sa v istom momente pretínajú, aby spoločne dobehli do pomyselného happy endu. Najväčšou devízou filmu Cena za šťastie je totiž to, že v konečnom dôsledku nič neostáva nevypovedané a na konci filmu má divák celkom jasno.

Aby som mohol opísať všetky emócie, musel by som veľmi veľa prezradiť z obsahu filmu, čo by nebolo dobré. Cenu za šťastím treba vidieť. Tie osudy sa totiž môžu týkať každého jedného z nás a divák sa s nimi dokáže veľmi rýchlo stotožniť. Navyše film sa veľmi otvorene pohráva s témami, ktoré sú v susednom Česku považované za samozrejmé, u nás sa neustále využívajú ako strašiak, ktorého strašením sa zakrývajú oveľa podstatnejšie, ekonomické veci. Reč o oficiálnom súžití osôb rovnakého pohlavia. Ivana ChýlkováVanda Hybnerová tvoria vo filme pár, ktorý vychováva dve deti. V ich živote sa odrazu zjaví Tomáš Hanák, ktorý ich šťastným životom poriadne zamáva. Okrem iného Cena za šťastím otvorene a surovo poukazuje na to, že hoci sa mnohí tvária, že páry rovnakého pohlavia môžu svoje veci riešiť prostredníctvom notárov a právnikov, nie je to také jednoduché, ako to zahovárajú naši politici. Ivana Chýlková je navyše z môjho pohľadu jednou z najlepších českých herečiek, ale to, čo predvádza v úlohe odvrhnutej lesby v tomto filme, to je naozaj masaker. Herecký výkon roka.

Popri náročnom, no výnimočne prepracovanom scenári, sú herecké výkony tohto filmu naozaj jeho veľmi podstatnou devízou. Okrem Ivany Chýlkovej je pánom príbehu i Jaroslav Plesl, vynikajúci herec kultového pražského Dejvického divadla. Jeho úloha je síce menšia, ale tak silná (v spojení s jeho fenomenálnym výkonom), že sa stáva nezabudnuteľnou. Väčšieho hajzla by sme na filmovom plátne v poslednej dobe hľadali iba ťažko a napriek tomu som presvedčený, že divák s ním bude na konci absolútne súcitiť. A v tom je sila jeho výkonu.

V rýchlosti spomeniem ešte Pavla Řezníčka, Kláru Pollertovú Trojanovú (Ali z kultového českého seriálu Návštevníci) a z mladých hercov hlavne jej syna Josefa Trojana, ktorý sa vydal v stopách svojich rodičov (jeho otcom je ďalší fenomenálny herec Dejvického Divadla Ivan Trojan) a v tomto filme dokazuje, že okrem iného od nich do vienka dostal i slušnú zásobu hereckého talentu.

Cene za šťastie by sa dalo rozprávať a následne nepochybne diskutovať dlhé hodiny. Silný príbeh, prekvapivo dobré spracovanie nie jednoduchej témy a hoci to zo začiatku vyzeralo na dosť úmorný filmový zážitok, v druhej polovici filmu prichádza totálne cunami emócií, ktoré absolútne strhávajú divácku pozornosť.

Spoločnosť Bontonfilm prináša film na DVD, doplnený o pár krátkych bonusov, ktoré sú v prvom rade doplnkovým materiálom. Bohužiaľ, žiaden film o filme sa nekoná a práve v tomto prípade by bolo veľmi dobré nazrieť napríklad na to, čo viedlo autorku scenára a režisérku Olgu Dabrowskú k napísaniu práve takéhoto príbehu. To však nič nemení na tom, že Cenu za šťastie sa oplatí vidieť.

Pavol Božík
70%

Réžia: Olga Dabrowská
Hrajú: Ivana Chýlková, Vanda Hybnerová, Tomáš Hanák, Pavel Řezníček, Jaroslav Plesl, Klára Pollertová-Trojanová, Olga Wdowiaková, Ladislav Trojan, Josef Trojan, František Trojan, Jana Šulcová

Žáner: Dráma
Pôvodný názov: Cena za štěstí
Rok výroby: 2019 (Svetová premiéra: 10. január 2019)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD
Celková dĺžka: 88 minút
Zvuk:  český (5.1, 2.0)
Titulky: české, české pre nepočujúcich, anglické
Bonusy:
* Fotogaléria
* Teaser
* Trailer
* Videoklip: Here Eternally
* Prvá klapka