Film Sklenená izba je nakrútený

Karel Dobrý vo filme Sklenená izba (Foto: IN Film / Barbora Jančárová)

V uplynulých dňoch sa skončilo nakrúcanie nového filmu Sklenená izba. Film podľa slávneho románu britského spisovateľa Simona Mawera, inšpirovaného dramatickými udalosťami 20. storočia i zrodom ikonického architektonického skvostu – brnenskej vily Tugendhat, režíruje Julius Ševčík. V hlavných úlohách sa predstaví množstvo zahraničných i domácich hviezd ako Carice van Houten, Hanna Alström, Claes Bang, Karel Roden a Karel Dobrý.

Sklenená izba vzniká v produkcii spoločnosti IN Film Rudolfa Biermanna. Román Simona Mawera Sklenená izba sa stal svetovým bestsellerom, bol preložený do desiatok jazykov a bol nominovaný na prestížne literárne ocenenie The Man Booker Prize.

Film na motívy tejto knihy rozpráva príbeh ľudí, ktorých životy, lásku a priateľstvá poznamenali dramatické udalosti 20. storočia. Osudy Liesel a Viktora Landauerových, ich priateľov, zamestnancov i mimoriadneho architekta Von Abta rámuje vznik jednej z najoriginálnejších modernistických stavieb v Európe, miesta veľkých milostných vzplanutí i životných zrád.

Hviezdne medzinárodné obsadenie ponúkne v hlavnej úlohe herečku Carice van Houten, známu zo seriálu Hra o tróny či z vojnovej drámy Valkýra, kde hrala po boku Toma Cruisea a z oceňovanej drámy Paula Verhoevena Čierna kniha.

Hannu Alström slovenskí diváci videli v dvoch pokračovaniach úspešnej akčnej komédie Kingsman.

Ďalšiu ženskú rolu vytvorí slovenská rodáčka Alexandra Borbély, ocenená Európskou filmovou cenou pre najlepšiu herečku  roka 2017 za úlohu vo filme O tele a duši, ktorý zvíťazil na Berlinale.

Claes Bang je držiteľom Európskej filmovej ceny 2017 pre najlepšieho herca za film Štvorec, ktorý získal Zlatú palmu na MFF v Cannes, jeho najnovšia úloha je vo filmovej adaptácii svetového bestselleru Davida Lagercrantza Dievča v pavúčej sieti.

Dánsky herec Roland Møller je známy z thrilleru Atomic Blonde, aktuálne sa dokončuje film Lyrebird, kde vytvoril jednu z hlavných rolí po boku Guya Pearcea.

Českú a slovenskú hereckú elitu zastupujú Karel Roden, Jana Plodková, Karel Dobrý, Marián Mitaš, Zuzana Fialová a Martin Hoffmann.

https://www.youtube.com/watch?v=g9jfP1x4Lp0

Strihačom filmu Sklenená izba bude renomovaný poľský tvorca Jaroslaw Kaminski, ktorý je podpísaný pod strihom oscarového filmu Ida i najnovším filmom Pawła Pawlikowského Studená vojna, oceneným na festivale v Cannes. Jaroslaw Kaminski je absolventom pražskej FAMU, je niekoľkonásobným držiteľom poľskej filmovej ceny Orel a ocenenia Los Angeles Movie  Award za film Bikini Blue.

Hudbu k filmu Sklenená izba zloží španielsky hudobný skladateľ Javier Navarrete, držiteľ oscarovej nominácie za hudbu k filmu Guillerma del Tora Faunov labyrint.

Premiéra filmu, ktorý vzniká v česko-slovenskej koprodukcii, je naplánovaná na jar 2019, do slovenských kín ju uvedie spoločnosť Garfield Film.