Ako si urvať kus pentagonského koláča

Stretnutie so starým kamošom zo školských lavíc môže znamenať, že to so životom poriadne zatrasie. Z chudáka je boháč a z večného vychcánka… ešte väčší vychcánek. Keď sa spoja, dokážu poraziť aj Pentagon a vyryžovať z neho prachy, o ktorých môže väčšina ľudí iba snívať.

Bláznivá komédia Týpci a zbrane (v slovenských kinách distribuovaná pod názvom Vojnoví psi) však nie je ani príliš o tom, aký má kto charakter, ale hlavne o tom, ako sa dá nabaliť na vojnových konfliktoch, ktorých má Amerika rozohraných viac než dosť, takže milióny dolárov je vždy kam investovať.

David a Efraim o tom vedia svoje. Biznis rozkrútili celkom náhodou. Stretli sa po rokoch. David robil maséra obstarožných pánov, ktorí bažili aj po niečom viac, než po napravenej chrbtici. Efraim sa odrazu objavil na pohrebe ich spoločného priateľa. Sadli si a prebrali súčasnosť. Efraim zbiera omrvinky vojnových zákaziek Pentagonu. Odpad predsa nikto nechce, ale v konečnom dôsledku, toho je vždy najviac. A zatiaľ čo všetci bažia po tých najväčších zákazkách, Efraim bohatne na tých drobných.

Ale s jedlom rastie chuť… i firma. Má niekoľko zamestnancov, ktorí prácu riešia z kancelárie. Keď sa však niečo zomelie, musí sa s tým popasovať dvojica spoločníkov. Či už pri dovoze zbraní rovno do Iraku, alebo pri získavaní potrebného materiálu z postkomunistického Albánska. Pre prachy treba aj zomrieť, častokrát doslovne. Problém nastáva v momente, keď získajú kšeft, ktorý zabezpečiť vôbec nie je jednoduché. A keď jednému ostal v hlave zdravý rozum a druhému už iba otvorená kasička, pôjde do tuhého.

Chlapci, ktorí majú viac šťastia, ako rozumu sú hlavnými hrdinami komédie, ktorej základná línia vznikla (údajne) podľa skutočnej udalosti. Ak je to pravda, iba to svedčí o celom tom desivom vojnovom biznise, v ktorom sa motajú ľudia, ktorí sú nebezpeční pre všetkých. Títo dvaja patria medzi nich, aj keď stoja na druhej strane barikády a iba dodávajú muníciu.

O vtipné momenty nie je núdza. V prevažnej miere ide o kvalitný čierny humor. Pretože to, čo sa deje v živote týchto amatérov, to len tak bežne v životopisoch nenájdete. Áno, je to komédia, na ktorej sa dokonca skutočne zasmejete. Kvitujem však, že niekde medzi riadkami sa poukazuje aj na oveľa desivejší problém. A tým večné vojnové konflikty bezpochyby sú. Takže aj trochu dôvodov na premýšľanie. Vzácna kombinácia, ktorá sa vydarila.

Vyšlo na DVD, Blu ray a dokonca v 4K Ultra HD prevedení v distribúcii spoločnosti Magic Box. DVD prináša ako bonus i akýsi reklamný spot Pentagon Pie, ktorý je akousi reklamou na to, že z amerického vojnového koláča si môže utrhnúť úplne každý. Verím, že je to recesia a nie skutočná kampaň.

Obraz i český dabing sú v úplnej pohode, teším sa, že česká zvuková stopa je aj po technickej stránke veľmi dobrá, čo je pri filme, v ktorom sa hodne strieľa a veľa vecí vybuchuje veľmi dôležité.

Pavol Božík
70%

Réžia: Todd Phillips
Hrajú: Miles Teller, Jonah Hill, Ana de Armas, Bradley Cooper, Shaun Toub, JB Blanc, Ashley Spillers, Brenda Koo, Roman Mitichyan, Max Daniels, Lucas Di Medio, Jeremy Tardy, Barry Livingston, Patrick St. Esprit, Said Faraj

Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2016
Formát: DVD (v distribúcii aj Blu ray & 4K Ultra HD)
Celková dĺžka: 109 minút
Jazyková verzia: anglická, česká, maďarská (5.1)
Titulky: anglické pre nepočujúcich, české, maďarské, arabské, hebrejské, rumunské, portugalské
Bonusy: Pentagon Pie