Amatéri nastavujú zrkadlo tolerancii

Amatéri

Švédsky film Amatéri je prezentovaný ako komédia a vo svojej podstate ňou je. Ibaže najdôležitejším aspektom tohto filmu je pohľad tolerancie do pomyselného zrkadla a to zo všetkých strán. Režisérke Gabriele Pichler sa to podarilo s absolútnym nadhľadom, pričom však apeluje na mimoriadne závažné témy.

Ospalé švédske mestečko Lafors nutne potrebuje nakopnúť. Postarať sa o to má reťazec Superbilly. Aby mesto presvedčilo nemecký diskont investovať, rozhodne sa vyrobiť bombastické reklamné video, ktoré vyzdvihne jeho klady. Proti tomu sa však postavia Aida a Dana, dve dospievajúce dievčatá z imigrantských rodín. Vyzbrojené mobilmi a selfie tyčami sa rozhodnú dať hlas tým, ktorí sa do oficiálnej verzie rozprávania o Laforse nehodia.

Gabriela Pichler, ktorá je zároveň spoluautorkou scenára si našla spôsob, ako upozorniť na závažné spoločenské témy, ktoré sú vo Švédsku témou číslo jeden a to prisťahovalectvo a zneužívanie štedrého sociálneho systému, ktoré Švédsku tak akosi prerástli cez hlavu.

Na jednej strane tak režisérka poukazuje na otvorenú náruč, ktorou sú otvorené hranice pre utečencov a ochota pomôcť, no na druhej strane naznačuje i to, čo sa verejne moc neproklamuje. Švédi sú ochotní, tolerantní, to je jedna z devíz Severanov, no sú momenty, keď pretečie aj povestná kvapka.

Pichlerová ukazuje to, že Švédi sú maximálne tolerantní, no považujú za samozrejmé, že sa prisťahovalci prispôsobia ich podmienkam, ich požiadavkám a tak akosi nebudú vytŕčať z davu a vystrkovať rožky. No toto sa Švédom (na rozdiel od susedného Nórska) nepodarilo udržať a únosná miera bola prekročená.

A ono napokon k výbuchu rozbušky stačí jediná iskra, ktorá potom odpáli lavínu emočných výlevov, ktorá mrzí obe strany. Film síce končí vtipne a tolerantne, ale zdvihnutý prst a pachuť z toho, že ani na jednej strane v tomto prípade nie je všetko v úplnom poriadku ostávajú.

Autorke sa tak v rámci komédie podarilo nastaviť zrkadlo švédskej spoločnosti, do ktorého dala nazrieť obom stranám dominujúcim v súčasnom Švédsku a svetu poslala jasný odkaz, že tolerancia je síce samozrejmá, ale predpokladá sa, že bude fungovať na oboch stranách.

Samozrejme, príbeh nejakého nemeckého marketu je v tomto prípade iba opornou barličkou na vyjadrenie niečoho celkom iného. A to sa režisérke podarilo naozaj bravúrne. Upozornila na citlivé veci a neurazila. To je dnes veľmi vzácne!

Pavol Božík
80%

Réžia: Gabriela Pichler
Hrajú: Shada Ismaeel, Maria Nohra, Susanne Hedman, Jan Cruseman, Mimmi Fasth

Pôvodný názov: Amatörer
Žáner: Komédia
Krajina: Švédsko
Vznik: 2018
Zvuk: České titulky
Prístupnosť: od 12 rokov
Celkový čas: 94 minút
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v slovenských kinách: 7. február 2019