Apokalypsa súčasnosti

Mala to byť (doplňte si expresívne slovo podľa vlastného uváženia) roka a je z toho jedno z najväčších seriálových prekvapení, ktoré len potvrdzuje, že dlhoročné skúsenosti produkcie HBO neohrozí ani tucet podobných platforiem. Seriálom The Last Of Us spoločnosť HBO dokázala, že veľkolepé produkcie stále robiť vedia a rovnako nimi nadchnúť i v prípade, že na prvý pohľad môže byť téma priam odstrašujúca.

V mojom prípade to tento raz platí na sto percent. Vysvetlím. Čas, ktorý som počas svojich temer päťdesiatich rokov minul na hranie počítačových hier, či akýchkoľvek iných podobných nezmyslov, sa jednoducho rovná nule. Mojim najväčším víťazstvom v tomto smere bolo asi pol minúty sa pozerať na maníka, ktorý išiel rozlámať ovládač, nakláňal sa v smere pohybujúcej sa pušky a najväčšie vzrušenie dosiahol pri vyslovení zaklínadla čarování dokončeno.

V tom momente bolo aj u mňa dokončeno. Keď prichádzali do kín prvé filmy, ktoré boli nakrútené podľa podobných (pre mňa) nezmyslov, videl som možno prvé dva, tie ďalšie som už ignoroval. Nič mi to nedávalo. Aj preto som sa vzhliadnutiu seriálu The Last Of Us bránil ako čert krížu. Mal som dojem, že to bude ďalšia strata času, ktorého už aj tak mám málo, navyše pri nejakej bezduchej (opäť si doplňte expresívne slovo podľa vlastného uváženia) s novodobými zombie, ktorí budú požierať všetko zdravé a všetko zdravé sa im bude snažiť uniknúť. Pretože…

V roku 2003 pustoší planétu parazitická huba, ktorá mení ľudí na násilných predátorov známych ako nakazených. O dvadsať rokov neskôr je ostrieľaný preživší Joel (Pedro Pascal / Narcos) najatý skupinou rebelujúcich bojovníkov za slobodu, aby prepašoval štrnásťročnú Ellie (Bella Ramsey) preč z represívnej karanténnej zóny. Z pôvodne rýchlej a jednoduchej práce sa čoskoro stane brutálna a temná cesta naprieč postapokalyptickými Spojenými štátmi, kde sa Joel a Ellie budú musieť spoľahnúť len jeden na druhého.

Seriál vznikol podľa rovnomennej počítačovej hry, čo pre ľudí ako ja, môže byť najväčší strašiak. Zbytočný! The Last Of Us je jedno z najväčších seriálových prekvapení vôbec. Na ploche deviatich častí veľmi systematicky a zrozumiteľne rieši nastolenú situáciu. Po mierne pomalom začiatku (skutočne sa to rozbieha až niekde v druhej tretine prvej časti) však divák bude už iba lapať po dychu.

Ak očakávate seriál o zombie, ktorí hryzú, aby nakazili, môže byť. Aj keď povedať to takto banálne je doslova opovrhovaním. Tu totiž ide o niečo celkom iné. Zachrániť sám seba, prežiť, eventuálne pomôcť niekomu, na kom nám záleží, ale aj to je napokon až druhoradé. Prostredníctvom jednotlivých dielov sa tvorcovia zameriavajú na osudy jednotlivých postáv a divákovi tak veľmi zrozumiteľne ozrejmujú minulosť a dôvod, prečo sa v danej chvíli (dobe), ocitli práve na danom mieste a čo ich spája s hlavnými hrdinami.

Isteže, veľa sa tu strieľa, veľa útokov sa deje od chrbta, ako to v správnej počítačovej hre vždy je, nechýbajú momenty prekvapenia, či prirodzene očakávané davové útoky nakazených (zombie, aj keď to v tomto prípade určite nie je presná definícia), ale dôležitá je hlavne ľudská stránka príbehu. Ku všetkej úcte, príbeh nezvyčajnej lásky v čase cholery, na ktorého konci potečú slzy, a to aj v prípade, že je divák presvedčený homofil, či priam rasista, by ste v seriály o (takmer) konci sveta určite nečakali. A práve pre takéto momenty je The Last Of Us unikát.

Po dlhom čase je to zároveň seriál, ktorý sa aj v našich končinách objavuje určený na domácu projekciu na DVD, Blu ray a dokonca v dokonalom 4K Ultra HD formáte, ktorý k perfektnému príbehu a efektnému spracovaniu dodáva i dokonalý vizuálny a zvukový zážitok. Všetky verzie, ktoré do distribúcie priniesla spoločnosť Magic Box, ponúkajú vynikajúci český dabing, tak sa iba pohodlne usaďte… V 4K verzii, ktorú sme mali k dispozícii na recenziu je seriál, aj s nejakými bonusmi rozdelený na štyroch diskoch, čo zaručuje maximálnu kvalitu obrazového i zvukového materiálu.

Úspech seriálu u divákov a nezvyčajne i u odbornej kritiky bol pomyselnou zelenou k príprave druhej série, pričom ide o jedno z najočakávanejších pokračovaní v seriálovej branži vôbec. Prípravy spomalil štrajk scenáristov a tak sa nakrúcanie posunulo až na začiatok budúceho roku, čo znamená, že premiéry sa dočkáme zrejme až niekedy na prelome rokov 2025 / 2026. Znie to šialene, ale tak hádam nás dovtedy žiadna huba nevyhubí, aj keď podľa správania niektorých jedincov by sme si aj zaslúžili.

Pavol Božík
90%

Réžia: Ali Abbasi, Jeremy Webb, Neil Druckmann, Peter Hoar, Liza Johnson, Craig Mazin, Jasmila Žbanić
Hrajú: Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O’Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid, John Hannah, Josh Brener, Christopher Heyerdahl, Brad Leland