Banderasovi uniesli manželku

Ak pociťujete absenciu za hereckými výkonmi Antonia Banderasa, je tu mierna náplasť. Španielska hviezda svetového formátu síce točí jeden film za druhým, ale keďže nejde o žiadne veľkorozpočtové kinohity, našim kinosálam sa tieto jeho filmy oblúkom vyhýbajú. Spoločnosť Bontonfilm aspoň na DVD prináša jednu z jeho posledných komédií, nazvanú Rockový zabijak.

Turk Henry je rocková hviezda, basák nedávno rozpadnutej slávnej kapely, ktorý si s manželkou – supermodelkou užíva bezstarostný život a peňazí má viac, ako si kedy vedel predstaviť. Momentálne si Turk váľa šunky na pláži v Chile, kde však veľmi rýchlo pochopí, že to nie je úplne ideálne miesto na odvykanie od závislosti na sexe. 

A zatiaľ, čo bojuje s nástrahami monogamie, jeho manželku unesie skupina miestnych pirátov a Turk ju musí zachrániť. Napriek tomu, že má životné skúsenosti prevažne s hraním na gitaru, randením a flámovaním, musí sa pustiť do pátrania v tých najzapadnutejších miestnych uličkách a čeliť bezcitným banditom. To všetko na vlastnú päsť, pretože americká vláda mu odmieta pomôcť, lebo Amerika s teroristami predsa nevyjednáva.

Rockový zabijak sa určite nezaradí medzi filmy ako Interview s upírom, Desperado, Philadelphia, či niektorý z Almodóvarových filmov, v ktorých Banderas odštartoval svoju hviezdnu kariéru. Veľkofilmom sa španielska hviezda v posledných rokoch vyhýba a radšej si užíva podobné drobnosti, ako je táto.

A slovo užíva je nepochybne na mieste. Pretože hodinu a pol trvajúca komédia nemusí mať hlbokú myšlienku s dlhodobým dosahom, avšak nepochybne diváka aspoň na ten krátky čas odstrihne od reality a dá mu jedinečnú príležitosť dobre sa zabaviť. Isteže, v scenári divák objaví aj hluché miesta, zrejme sa nájdu i takí, ktorí nad filmom mávnu rukou, ale faktom je, že by to bola škoda.

Rockový zabijak je obyčajná komédia, ktorá diváka nenúti premýšľať, ale užívať si to. Tak, ako si to užíval Antonio Banderas, pretože na jeho výkone je to vidieť. Možnože v tej postave čiastočne našiel tak trochu i sám seba. A fakt, že sa nad tým dokázal povzniesť, robí z toho filmu dobrú komédiu. A ono urobiť dnes dobrú komédiu je vzácna vec.

Film Rockový zabijak prináša spoločnosť Bontonfilm na DVD s českým dabingom. Zrejme bez vízie obrovského obchodného úspechu, ale hlavne z dôvodu zabaviť diváka. A priniesť dnes len tak film, ktorý neprešiel kinom a potenciálny divák ho v podstate nepozná, je odvážne a vďaka za to!

Pavol Božík
70%

Réžia: Simon West
Hrajú: Antonio Banderas, Olga Kurylenko, Ben Cura, Mark Valley, Aisling Loftus, David Mitchell

Žáner: Komédia
Rok výroby: 2017
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD
Celková dĺžka: 88 minút
Zvuk: český, anglický, maďarský (5.1)
Titulky: české, české pre nepočujúcich, maďarské