Basketbal podľa iných pravidiel

Ak vás niekto bude niekedy presviedčať, že Space Jam: Nový začiatok je rozprávka, tak mu neverte. Nie je to ani rodinný film, ani komédia, ani animovaný film, ani akčný film, ani rozprávka. Je to všetko dohromady. Nechýba tomu síce symbolika boja dobra so zlom, ale je tak prehnane kybernetická, až je únavná.

Kombinácia dvoch svetov, ktorá odhaľuje, ako ďaleko sa niektorí rodičia musia dostať, aby pochopili svoje deti. Keď sú LeBron James a jeho syn Dom uväznení v digitálnom priestore, musí ich basketbalová hviezda dostať domov, do bezpečia tým, že povedie celú bandu notoricky nedisciplinovaných Looney Tunes k víťazstvu nad digitalizovanými šampiónmi. Sú to Tunes versus Goons v najväčšej výzve ich životov, ktorá predefinuje LeBronovo puto so svojím synom a ukáže silu byť sám sebou.

A to sme na pokračovanie tohto dnes už kultu z roku 1996 čakali neuveriteľné štvrťstoročie. Isteže, doba sa posunula míľovými krokmi vpred a ono to vidieť na výsledku, ktorý je moderný a animované postavičky Looney Tunes sa objavujú v 2D i 3D prevedení, ale keby bolo na mne, pokojne mohli ostať v tej pôvodnej verzii.

Nostalgia. Moja. V 96-om, napriek veku, som Bugs Bunnyho a jeho priateľov doslova hltal, Space Jam bol v tej dobe niečím výnimočným. To, že dnes sa dá natočiť, či v počítači vyrobiť čokoľvek, dokazuje aj tento film, v ktorom sa objavujú hádam všetky zásadné postavy z filmov spoločnosti Warner Bros., takže ono je to v podstate akási pomyselná alegória úspechov tohto filmového giganta, usadená do hľadiska najbláznivejšieho basketbalového zápasu na svete.

V hlavnej úlohe sa predstavuje LeBron James, zrejme hviezda amerického basketbalu (sorry, ukameňujte ma, nesledujem to), no herec to určite nie je, jeho výkon mi pripomínal plejádu slovenských (ne)hercov, ktorí zas domrvili dabing a urobili z neho niečo neuveriteľne bezemočné.

Keď sme už pri tom, viem, že Walt Disney si berie vždy dabing na schválenie a neváha ho celý zrušiť pár dní pred premiérou, keď sa mu nepáči. Otázka je, či to robia aj Warner Bros., ale toto bolo dosť katastrofické. V prvom rade treba deti naučiť správne vyslovovať de-te-ne-le / di-ti-ni-li, že sa to vyslovuje mäkko, pretože ak niekto dabuje detský film, tak nehovorí nemaly sme. Jednak taký človek nemá čo robiť v dabingovom štúdiu, jednak to odráža jeho neokrôchanosť voči slovenčine a v neposlednom rade to má vplyv na detského diváka. Potom nám vyrastá generácia, pri ktorej zapnem rádio a počúvam o polýcii, polytikoch a je mi slušne povedané smutno. Za každú tvrdú hlášku by som dával tvrdé sankcie.

V konečnom dôsledku tak pri dabingu tohto filmu najlepšie obstáli Marcel MerčiakMarián MiezgaDušanom Cinkotom. V prípade Mariána Miezgu sa vždy teším na každý film, ktorý dabuje, pretože na rozdiel od iných to vie, vie dať emóciu, je presvedčivý. Marcel Merčiak je jedno obrovské prekvapenie v dabingu tohto filmu, z jednoduchého dôvodu. Bol sám sebou! Daboval športového komentátora, mimochodom jedinú bielu (ups, je to nadávka?) postavu celého filmu. Zobal som mu z ruky, veril som mu každú jednu hlášku, bol geniálny! Keby sme mali dabingové ceny, tá tohtoročná ide Merčiakovi.

Napokon teda môžem skonštatovať, že jedinou istotou je fakt, že Space Jam: Nový začiatok (mimochodom, je podtitul Nový začiatok náznak ďalších pokračovaní?) nikto nemôže označiť za film rasistický (jedine nejaký beloch), pretože v ňom sú samí černosi – to slovo som použil zámerne, pretože sa objavilo i vo filme. Aj z toho dôvodu, ako som čítal niekde v komentároch, z tohto filmu sa budú viac tešiť deti v Bronxe, ako deti na Slovensku.

Tie naše navyše budú mať veľký problém s odkazmi na záplavu ďalších filmov z produkcie Warner Bros., ktorými je film doslova preplnený. A ide o filmy od hádam štyridsiatych rokov (ak sa nemýlim bola to Casablanca), až po Matrix. A medzitým fúra, fúra iného. Na jednej strane, pre mňa, ako pre filmového fanúšika, toto boli tie najvtipnejšie momenty, inak trochu pre mňa zbytočného filmu. Ak na film zoberiete osemročné dieťa, ktoré netuší, kto sú Looney Tunes, kto hrá americký basketbal, čo bol prvý Space Jam, či kto bol klaun v TO – to dúfam naozaj nebude vedieť, nepochopí, zvlášť, keď dnes majú celkom iných hrdinov.

Pavol Božík
50%

Réžia: Malcolm D. Lee
Hrajú: LeBron James, Don Cheadle, Senequa Martin-Green

Premiéra: 15. júl 2021
Distribuuje: Continental Film
Žáner: Dobrodružný
Verzia: 2D
Čas projekcie: 120 minút