Čáry – máry – kúzlo nech sa zdarí

Aladin

Filmový svet je magický sám o sebe. V krátkom slede za sebou sme si preto z ponuky distribučnej spoločnosti Magic Box (Magic Box Slovakia) pozreli tri filmy, v ktorých sú čary a kúzla v podstate na prvom mieste. Samozrejme, ide o rozprávky, mimoriadne výpravné, ktoré však v žiadnom prípade nie sú určené výlučne detskému divákovi. A rovnako tak platí, že nie všetky dopadli kúzelne.

Aladin
Réžia: Guy Ritchie

O čom to je: Strhujúca a akčná adaptácia animovanej klasiky je vzrušujúcim príbehom o šarmantnom pouličnom zlodejíčkovi Aladinovi, odvážnej a cieľavedomej princeznej Jasmíne a džinovi, ktorý môže byť kľúčom k ich budúcnosti.
Kukni na to! hodnotí: Na vlne filmových adaptácií Disneyho animovaných príbehov sa tento raz, doslova na lietajúcom koberci, zviezol Aladin. Ten v animovanej podobe kraľoval kinám v roku 1992 a po viac než štvrťstoročí sa vracia na plátna v hrano – počítačovo animovanej verzii, ktoré sú momentálne v štúdiách Disneyho mimoriadne obľúbené. Vznikla tak už Kráska a zviera, či nedávno i Leví kráľ, i keď ten je vytvorený počítačovo na komplet. V Aladinovi sa miesi umenie počítačových grafikov a skutočných hercov, ktorým v tomto prípade dominuje nestarnúci Will Smith v úlohe džina z lampy, ktorá mu neuveriteľne sadla a ide o jeden z jeho najlepších hereckých výkonov. Je zrejmé, že túto mimoriadne pestrofarebnú a muzikálovo ladenú verziu si pod taktovkou nekonvenčného Guya Ritchieho skutočne užíval. A to platí i pre samotného režiséra, ktorý miluje filmy, v ktorých sa neustále niečo deje, sú plné gagov a v ktorých môže dve hodiny zamotávať dejom a to i napriek tomu, že kontúry tejto klasiky Tisíc a jednej noci sú už dané storočiami. I napriek tomu sa Ritchiemu podarilo vykúzliť jedno z najväčších filmových prekvapení minulého roka. Je preto pre mňa zarážajúce, že Aladin sa nestretol so záujmom u divákov a dovolím si to pripísať tomu, že samotný Guy Ritchie je strašiakom svojho vlastného filmu, pretože rodičov detí ťažko presvedčiť o tom, že tento chlapík by nakrútil niečo seriózne! Nakrútil a dal to na Pána! Niet miesto na nudenie sa. Farebné, výbušné, melodické, poučné i vtipné. Naozaj obrovské prekvapenie. Vyšlo na DVDBlu ray, slovenský dabing obsahuje iba DVD, obraz je pochopiteľne lepší na Blu ray, pričom český dabing je naozaj vydarený. Blu ray disk obsahuje záplavu veľmi zaujímavých bonusov.

90%

Čarodejníkove hodiny
Réžia: Eli Roth

O čom to je: Keď sa 10-ročný Lewis dozvie, že sa musí presťahovať k svojmu strýkovi, netuší aké magické dobrodružstvo ho čaká. Jeho novým domovom sa stane rozľahlé starodávne sídlo, v ktorom, ako čoskoro zistí, sa dejú veľmi čudné veci. Strýko a jeho susedka sú totiž čarodejníci a už dlho sa snažia rozlúštiť tajomstvo strašidelných hodín, tikajúcich v stenách domu. Podarí sa im s Lewisovou pomocou hodiny zastaviť a odvrátiť tak apokalypsu, ktorú kedysi dávno naplánoval jeden zlý čarodejník?
Kukni na to! hodnotí: Keď by celkom pre nič iné, tak kvôli Cate Blanchett sa tento film jednoducho oplatí. Ale to by bola príliš veľká kritika niečoho, čo v podstate stojí za pozornosť aj z iných dôvodov. Čarodejníkove hodiny (v slovenských kinách distribuované pod názvom Tajomstvo domu s hodinami) sú výpravnou rozprávkou pre malých i veľkých, v ktorej sa to kúzlami len tak hemží. Kúzlami jednoduchými až obyčajnými, až po kúzla desivé, ktoré môžu mať za následok poriadnu drámu. Devízou tohto filmu je zrozumiteľný a zároveň prepracovaný scenár. Žiadna vata. Vo filme sa neustále niečo deje, udalosti posúvajú dej filmu zmysluplne dopredu, občas sa odhalí nejaké to tajomstvo a nakoniec vyvrcholí večný boj zla s dobrom. To zlo v tomto prípade stvárňuje nestarnúci Kyle MacLachlan (Mestečko Twin Peaks, Sex v meste), na strane dobra zas stoja Jack Black a fenomenálna Cate Blanchett. Tá vyzerá stále na 35, čo je však u žien celkom pochopiteľné, pretože k tomuto dojmu im hravo dopomôže kvalitný plastický chirurg. Výzor Kylea MacLachlama je však mladistvo zarážajúci a tu sa naozaj môže zdať, že za to môžu kúzla. Dosť polemizovania nad mladistvým vzhľadom. Dôležitejšie je, že tento film sa objavil celkom nenápadne, nemal tendenciu ovládnuť rebríčky návštevnosti a jeho podstatou bolo, aby si pri ňom oddýchla celá rodina. A to sa podarilo naozaj excelentne. Vyšlo na DVDBlu ray, v oboch prípadoch s vydareným českým dabingom a českými a slovenskými titulkami. Film prichádza bez bonusových materiálov.

80%

Dumbo
Réžia: Tim Burton

O čom to je: Majiteľ cirkusu Max Medici poverí bývalú hviezdu Holta Farriera a jeho deti Milly a Joe, aby sa starali o novorodeného slona, ktorý je svojimi obrovskými ušami na smiech publiku v upadajúcom cirkuse. Ale potom, čo sa zistí, že Dumbo vie lietať, zažíva cirkus neuveriteľný návrat. Zároveň sa o Dumba veľmi zaujíma podnikateľ V. A. Vandevere, ktorý angažuje podivného tlstokožca pre svoj najnovší zábavný podnik Dreamland. Dumbo stúpa na vrchol slávy vďaka spoločným vystúpeniam s očarujúcou a okázalou kráľovnou vzduchu Colette Marchantovou. Čoskoro však Holt Farrier zisťuje, že pod nablýskaným povrchom zábavného podniku Dreamland, sa skrýva nejedno temné tajomstvo.
Kukni na to! hodnotí: Ďalšia filmová adaptácia Disneyho animovanej klasiky, ktoré sú momentálne v kurze (len v tomto článku sa objavujú hneď dve takéto diela). Ani skvelý režisér, ani ohromujúce obsadenie, či technicky dokonalé spracovanie ma však nedokážu zbaviť pocitu, že Dumbo jednoducho nemal vzniknúť. So štipkou irónie by možno stačilo napísať, že Tim Burton použil príliš veľa farieb oproti tomu, na čo sme u neho zvyknutí, ale v tom nie je problém. BurtonDumba urobil na jednej strane skvelý, pestrofarebný film, do ktorého navyše obsadil takú legendu, akou nepochybne Danny DeVitto je, ktorému navyše výborne sekundujú Colin Farrell, Eva GreenMichael Keaton, ale ani to ma nezbavilo pocitu bezmocnosti pri sledovaní filmu. Ono totiž pôvodný animovaný Dumbo mal premiéru v roku 1941, v úplne inom čase, v ktorom spôsobil senzáciu. Ale je rok 2020, pri všetkom možnom proti čomu sa protestuje, je na pretrase i zákaz vystupovania zvierat v cirkusoch a to je jedna z vecí, za ktorú sa podpisujem i ja! A Dumbo je presne o tom – o drezúre, o smútku, v podstate je to dráma, síce s dobrým koncom, ale kým ten moment nastane, to zviera si svojim spôsobom prejde peklom. A tak si myslím, že nech je spracovanie akokoľvek dokonalé a herecké obsadenie akokoľvek zaujímavé, samotní tvorcovia by si mali uvedomiť, že v dnešnej dobe by už takéto filmy nemali točiť. Pre mňa krok vedľa. Vyšlo na DVD a na Blu ray. Slovenský dabing obsahuje DVD, obraz je kvalitnejší na Blu ray s vydareným českým dabingom. Blu ray disk prináša množstvo bonusového materiálu.

60%

Pavol Božík