Zážitky v tretej dimenzii

Kedysi to bol boom, v súčasnosti, minimálne v našom teritóriu, ten trend vraj ustáva. Pozrieť si doma v obývačke film v 3D verzii bolo kedysi veľmi žiadané. Dnes vychádza (aspoň u nás) filmov v tomto formáte čoraz menej, ale ešte vždy je z čoho vyberať. Vďaka spoločnosti Magic Box sme si pozreli niekoľko z nich a hodnotili sme jednak vizuálne spracovanie, ale samozrejme tiež samotný film. Všetky 3D verzie filmov, ktoré sú u nás dostupné, vychádzajú v balení spolu s klasickou 2D verziou filmu na samostatnom Blu ray disku.

Leví kráľ
Réžia: Jon Favreau

O čom to je:
Malý leví princ Simba zbožňuje svojho otca, levieho kráľa Mufasu, a pripravuje sa na svoju budúcu vládu. Avšak nie všetci sa z malého Simbu radujú. Mufasov brat Scar, pôvodné následník trónu, spriada svoje vlastné, temné plány. Súboj o Leviu skalu plný intríg a drám, sa po nečakanej tragédii skončí Simbovým vyhnanstvom. Za pomoci dvoch nových priateľov musí Simba dospieť a stať sa tým, kým je mu súdené byť.
Kukni na to! hodnotí: Zrejme to vyznie divne, ale napriek tomu, že sa bavíme o 3D filmoch dostupných v našom teritóriu, dovolím si začať filmom, ktorý u nás v 3D verzii nevyšiel, no vo svete je v tomto formáte dostupný. Nechcem sa zaoberať dôvodmi, prečo je to tak, v podstate tomu rozumiem, iba ma mrzí, že v 3D verzii vychádzajú niekedy oveľa, oveľa slabšie filmy. Nové spracovanie Levieho kráľa je filmom pre komplet celú rodinu a po vizuálnej stránke som nič lepšie nevidel. Tá animácia je dokonalá a divák si iba s ťažkosťami uvedomuje, že pozerá na niečo, čo vytvorili počítače a nie je to reálne. O príbehu sa netreba baviť. Walt Disney si s ním získal divákov už pred štvrťstoročím, keď sa objavila animovaná verzia príbehu a toto nové spracovanie ho vlastne kopíruje, no vyzerá tak, akoby bolo naozaj nakrúcané v africkej prírode, so skutočnými zvieratami. Pre mňa osobne jednoznačne najväčšie filmové prekvapenie končiaceho sa roka. V kine som videl 3D verziu a následne som si ju objednal z Anglicka na Blu ray, kde je tento formát dostupný, samozrejme, iba v angličtine. Priznám sa, že som tak veľmi túžil vidieť tento formát doma v obývačke, ale aspoň s českým dabingom, že som napokon siahol i po u nás dostupnom Blu ray, z ktorého som zvuk pustil externe a dal som to. Bol to naozaj zážitok, aj keď cesta k nemu bola komplikovanejšia. Na našom trhu je súčasný Leví kráľ dostupný na DVD a na Blu ray a aj bez 3D formátu je to nezabudnuteľný zážitok.

100%

Shazam!
Réžia: David F. Sandberg

O čom to je: V každom z nás sa ukrýva superhrdina a k jeho odhaleniu postačí občas trochu mágie. V prípade Billyho Batsona, stačí vykríknuť jedno slovo – Shazam! – a toto 14 ročné decko vychované ulicou sa zásluhou starého čarodejníka môže premeniť na dospelého superhrdinu Shazama. V dospeláckej verzii so superbožským telom, no s dušou dieťaťa, sa Shazam púšťa do všetkého tak, ako by to robil každý tínedžer obdarený schopnosťami: užíval by si ich! Dokáže lietať? Má röntgenové oči? Môže rukami vrhať blesky či vynechať test zo sociológie? Shazam sa rozhodne otestovať všetky svoje superschopnosti. No osvojiť si ich bude musieť veľmi rýchlo, aby dokázal bojovať proti smrteľným silám zla, ovládaných Dr. Thaddeusom Sivanom.
Kukni na to! hodnotí: Veľmi príjemné prekvapenie, v ktorom sa superhrdinovia neberú až tak vážne. Je to v prvom rade zábava a navyše veľmi dobre urobená zábava. Má to zmysel, spád a hlavne je to vtipné. Isteže, tento chalanisko sa pokúsi zachrániť svet, ale v jeho prípade je to skôr o náhode, ktorá so sebou prináša množstvo zábavných momentov a veselých situácií. A niekde pomedzi riadky toho všetkého sú aj odkazy na zamyslenie. Má to cez dve hodiny, ale tak prekvapivý spád, že sa nie je kedy nudiť. Keby všetky filmy o superhrdinoch boli takto neseriózne, bola by radosť sa na ne dívať. Vyšlo na DVD, Blu ray, 3D Blu ray a v 4K Ultra HD prevedení. Verzia 3D je výborne spracovaná a balenie obsahuje i klasický Blu ray disk, ktorý prináša viac ako hodinu a pol bonusových materiálov.

70%

Aquaman
Réžia: James Wan

O čom to je:
Ďalší superhrdina zo sveta DC Comics poodhalí svoj pôvod v akčnom dobrodružstve odohrávajúcom sa tentokrát v dych vyrážajúcom podmorskom svete siedmich morí. Arthur Curry je z polovice človek a z polovice obyvateľ bájnej Atlantídy, ktorý na svojej životnej ceste musí čeliť pravde o tom, kým v skutočnosti je ale aj tomu či si zaslúži byť hrdinom – Aquamanom.
Kukni na to! hodnotí: Toto už patrí do kategórie filmov, ktorých príchod je plný očakávaní a nádejí. Navyše sme sa dostali do situácie, že v nich hrajú áčkoví herci, ktorí sa zrejme pred rokmi častokrát iba pousmiali nad filmom, ktorý vznikol podľa komiksu. A predsa sa v Aquamanovi objavujú Nicole Kidman, či Willem Dafoe. Znamená to niečo vo filmovom svete? Budeme hercov, ktorých sme milovali v presvedčivých drámach, vídať aktuálne vo filmových spracovaniach komiksov? Samozrejme, uvedomujem si, že to môže byť iba ďalšia z ukážok, že tak bravúrne osobnosti sa uplatnia v akomkoľvek žánri, ale ako divák ich tiež nemusím vidieť vo všetkom. A hlavne nie vo filme, v ktorom podmorský svet popiera základné fyzikálne zákony (konkrétne špliechajúca láva pod morskou hladinou). Aj napriek tomu, že ide o fantasy, isté veci by sa nemali popierať základné princípy iba preto, že by to obmedzilo tvorcov v kreovaní ich nápadov. Uvedomujem si, že Aquaman bol jedným z najočakávanejších filmov končiaceho sa roka a bezpochyby najočakávanejším z tých, ktoré vznikli podľa komiksov. Dovolím si tvrdiť, že napriek tomu, že technicky nepriniesol nič nové (3D formát je hlavne o priestore, nie o superhrdinoch vybiehajúcich z obrazovky), ide o veľmi vzrušujúce spracovanie. A napriek tomu, že obsahovo som si ako divák párkrát povedal, no tak dobre, a mykol pri tom plecami, tie takmer dve a pol hodiny sa pri tom dajú vydržať (priznávam, že v mojom prípade rozdelené na dvakrát). Takže suma sumárum je zrejme spokojnosť fanúšikov žánru a príjemné prekvapenie pre náhodného diváka. Vyšlo na DVD, Blu ray, 3D Blu ray a v 4K Ultra HD verzii.

70%

Pokémon: Detektív Pikachu
Réžia: Rob Letterman

O čom to je: Príbeh začína záhadným zmiznutím špičkového detektíva Harryho Goodmana. Táto udalosť prinúti jeho syna Tima pátrať po tom, čo sa stalo. Pri odhaľovaní záhady mu asistuje detektív Pikachu, otcov parťák, rozkošný a vtipný supersliedič. Novovzniknutá dvojica je ako stvorená na spoluprácu, keďže Tim je jediným človekom, ktorý rozumie reči svojho pokémonského partnera, zatiaľ čo ostatní počujú len známe pika – pika. Ak chcú spoločne prísť záhade na kĺb, čaká ich obrovské dobrodružstvo v neónom ožiarených uliciach veľkomesta Ryme City. Ľudia a pokémoni tam žijú bok po boku bez toho, aby tušili, že ich spolunažívanie bude čeliť nevídanej hrozbe.
Kukni na to! hodnotí: Moja prvá otázka bola, či nie je príliš neskoro na to, aby sa Pikachu zjavil vo filme? Neprežívali tieto príšerky svoj vrchol v deväťdesiatych rokoch minulého storočia? A potom kráčam centrom Osla a predbieha ma skupina nadšencov s mobilnými telefónmi a keď sa opýtam, čo riešia, dozviem sa, že hľadajú Pokémonov. Takže Pikachu je zrejme stále v kurze a teraz je už z neho aj filmový hrdina a nie hocijaký. Je to rovno detektív. Nebudem sa tajiť tým, že vo svojich 45 rokoch som sa pri tom filme trochu nudil, detský divák by mal zrejme iný názor. Ak je navyše fanúšikom Pokémonov, ktorých je vo filme viac než dosť, určite si to vychutná. Mňa skôr zaujímalo 3D spracovanie, ktoré je na štandardnej úrovni, čo znamená, že neprináša nič nové, ale ani nijako neprekáža. Oveľa viac ma zarazilo, že kompletná kampaň filmu bola postavená na Ryanovi Reynoldsovi, ktorý úlohu zobral údajne preto, že ho o to požiadala jeho malá dcéra. Ibaže tento chlapík… ba nie, pozrite si to. Vyšlo ako DVD, Blu ray, 3D Blu ray a tiež v 4K Ultra HD prevedení.

60%

Gozilla II.: Kráľ monštier
Réžia: Michael Dougherty

O čom to je:
V novom akčnom dobrodružstve sa Godzilla postaví zoči voči najznámejším príšerám v histórii pop kultúry. Príbeh sleduje hrdinské úsilie členov kryptozoologickej agentúry Monarch odraziť útok gigantických tvorov, vrátane impozantnej Godzilly, ktorá čelí prerastenému motýľovi – Mothre, vtáčiemu Rodanovi, ale aj svojmu najväčšiemu nepriateľovi, ktorým je trojhlavý drak Kráľ Ghidorah. Keď tieto predpotopné druhy, považované za mýty a stáročia ukrývané po celej planéte, opäť povstanú, začne sa boj o nadvládu a existencia ľudstva bude visieť na vlásku.
Kukni na to! hodnotí: Vždy sa snažím aj v zlých veciach nájsť niečo pozitívne. V tomto filme sa to jednoducho nedá. Pokiaľ divák nejde výlučne iba po efektoch, ale zaujíma ho aj efekt (rozumej zmysel), musí zaplakať. Nová Godzilla popiera všetky pravidlá, všetky zákony fyziky. Podľa tohto filmu si napríklad pri jadrovom výbuchu stačí zakryť oči a všetko je v totálnej po-ho-de-e-e-e. Tu sa už tvorcovia ani neunúvali dbať na to, že ak hrdina filmu stojí v jednej scéne vonku v hustom daždi, tak hneď v nasledujúcej scéne nemôže byť suchý v kokpite lietadla. Veľká filmová katastrofa, veľký ašpirant na všetky Zlaté maliny a kopec iného, čo najkyslejšieho ovocia. Pri tomto filme niekomu išlo výlučne o to, pomastiť si svoje naduté vizionárske ego. Nič viac. Efekty dokonalé, príbeh absolútne nezmyselný. V 3D verzii to spracovanie síce pôsobí veľkolepo, ale sledovať niečo cez dve hodiny, bez zmysluplného príbehu a záveru, to je jednoducho strata času. Vyšlo na DVD, Blu ray, 3D Blu ray a v 4K Ultra HD verzii.

30%

Pavol Božík