Cena mladého publika

Medzinárodné podujatie pre deti vo veku od 12-14 rokov Cena mladého publika (Young Audience Award), ktoré je organizované v spolupráci s Európskou filmovou akadémiou sa už po ôsmy raz vracia aj na Slovensko a to 25. apríla. Bude sa konať online, no prvýkrát naozaj prekročí hranice Bratislavy a zúčastniť sa jej môžu deti z celého Slovenska.

V ten deň tak budú mať účastníci od 12-14 rokov jedinečnú šancu stať sa na jeden deň porotcom Európskej filmovej akadémie, hodnotiť tri vybrané filmy a vybrať ten najlepší. Môžu zažiť jedinečnú atmosféru a rozhodnúť o najlepšom filme spolu s porotcami z ďalších 38 krajín v ten istý čas. Vo všetkých týchto krajinách Cena mladého publika ponúka mladým účastníkom príležitosť objavovať vysoko kvalitné európske filmy. Okrem samotného pozerania a hodnotenia budú účastníci o filmoch diskutovať. Moderátorka jednotlivých online diskusií bude Martina Mlichová, ktorá má v rámci Asociácie filmových klubov (ASFK) na starosti iniciatívu Filmový kabinet deťom a na Cene mladého publika bude spolupracovať už tretí rok. Tá sprostredkuje deťom formou dialógu informácie nielen ako film vzniká, ale aj ako sa na film dívať.

Medzi tri vybrané filmy na tento rok sa dostali oscarový nominat v kategórii najlepší animovaný film – Wolfwalkers režisérov Tomma Moora a Rossa Stewarta; Pinocchio v réžii Mattea Garroneho s Robertom Benignim v hlavnej úlohe a nórsky príbeh dôvery a priateľstva z obdobia 2. svetovej vojny – The Crossing režisérky Johanne Helgeland.

Detskí účastníci, ktorí sa chcú stať filmovými porotcami sa môžu prihlasovať do 10. apríla priamo cez webstránku podujatia. Účasť na podujatí je zadarmo a jedinou podmienkou účasti je mať v čase konania od 12 do 14 rokov.

Po premietnutí všetkých filmov 25. apríla sa účastníci dostanú do unikátnej pozície porotcov a môžu online hlasovať o poradí jednotlivých filmov. Výsledky sa dozvedia počas slávnostného odovzdávania cien v Nemecku v ten istý deň podvečer, ktoré si účastníci môžu pozrieť prostredníctvom live streamingu.

Pinocchio
Réžia: Matteo Garrone
Taliansko / Francúzsko
Filmová adaptácia známeho detského románu Carla Collodiho Pinocchiove dobrodružstvá, ktorý vyšiel prvý raz v roku 1883. Matteo Garrone sa vracia späť ku koreňom tohto príbehu. V prelomovom hranom filme natočenom v úchvatných talianskych lokáciách vytvoril Garrone pestrý fantastický svet plný tajomstiev a zázrakov, radostných, vtipných i dojímavých okamihov.

The Crossing
Réžia: Johanne Helgeland
Nórsko
The Crossing rozpráva príbeh dobrodružného desaťročného dievčatka Gerdy a jej bračeka Otta a ich rodičov, ktorí boli súčasťou nórskeho odboja počas druhej svetovej vojny. Autorka Maja Lunde napísala aj scenár k filmu The Crossing. Film vychádza z oceňovanej knihy z roku 2012 a je vzrušujúcim, dojímavým a podnetným príbehom dôvery a priateľstva, strachu a veľkej odvahy mladých ľudí, ktorý je založený na historických udalostiach.

Wolfwalkers
Réžia: Tomm Moore a Ross Stewart
Írsko / Luxembursko

Mladá lovkyňa vlkov sa vybrala so svojím otcom do Írska, aby zničili poslednú vlčiu svorku. Nájde si neočakávané priateľstvo s dievčaťom z lesného kmeňa o ktorom sa hovorí, že sa menia na vlkov. Oceňovaný tvorca Tomm Moore (Pieseň mora, Brendan And The Secret Of Kells) prináša ďalší podmanivý animovaný príbeh. Film, okrem iných ocenení, získal nominácie na Oscara, Bafta Awards a Zlatý glóbus za najlepší animovaný film.