Ďalšie francuzáky v kinách

150 miligamov

Po minulotýždňovom ataku francúzskej kinematografie do slovenských kín a tiež po špeciálnej prehliadke francúzskej kinematografie, prináša spoločnosť Film Europe aj do ďalších kín ešte dva francúzske filmy. Diváci si môžu zájsť na dve drámy – Neznáme dievča150 miligramov.

150 miligramov
Pneumologička pracujúca v nemocnici v Breste príde na súvislosť medzi nevyjasnenými úmrtiami pacientov a podávaním lieku Mediator, ktorý je na trhu už 30 rokov. Ak má zvíťaziť pravda, musí Irène Frachon, ktorej skutočným príbehom sa film inšpiroval, zviesť boj Dávida s Goliášom. Film ju sleduje od počiatku, kedy je so svojím tvrdením sama proti všetkým, až po vypuknutie mediálnej búrky, ktorú jej zistenie spôsobí.
Kukni na to! hodnotí (100%): John Grisham na európsky spôsob, i keď v prípade amerického spisovateľa ide v prevažnej miere o fikciu, toto je skutočný príbeh. Večný boj farmaceutických spoločností s pacientom, pri ktorom víťazí sila peňazí a nie zdravie pacienta. Famózne nakrútené. Mal som pocit, že to dve hodiny nemá byť o čom a presne naopak. Hltá sa to ako jednohubka, nedovolí to poľaviť pri sledovaní. Tým, že je to európska produkcia, je to nášmu divákovi viac bližšie, ako akákoľvek americká produkcia. Je to ako zlý sen, sme iba studňou na peniaze v rukách mocných a arogantných spoločností, ktoré si myslia, že peniaze môžu všetko. Skvelý príbeh!

Neznáme dievča
Jenny (Adèle Haenel) je lekárkou, ktorá má malú ambulanciu po svojom starom a chorom mentorovi. Ambiciózna mladá žena sa chystá na veľký kariérny skok – prestup do významnej nemocnice a prestížne oddelenie. Jedného večera v jej ordinácii niekto zazvoní,  no Jenny nereaguje. Je po ordinačných hodinách a má dosť práce s neistým Julienom (Olivier Bonnaud), ktorý je u nej na praxi. Ráno sa dozvie, že neznáme dievča, ktoré nepustila dnu, našli neďaleko mŕtve, pravdepodobne bola zavraždená. Hnaná výčitkami svedomia sa Jenny pokúša vypátrať jej identitu, ale taktiež túži odhaliť páchateľa brutálneho činu. Majstri kinetickej sociálnej drámy bratia Dardennovci sa po sociálnom thrilleri Dva dni, jedna noc úspešne vydávajú do teritória civilnej detektívky, bez toho, že by opúšťali programové východiská svojej poetiky – realistické zachytenie spoločenského prostredia, marginálnych postáv a skúmania rôznych aspektov humanizmu.
Kukni na to! hodnotí (70%): V porovnaní s detektívnymi príbehmi, na ktoré sme na plátnach kín zvyknutí, je označenie civilná detektívka naozaj na mieste. Divák sto minút sleduje putovanie Jenny po uliciach mesta a hľadanie identity nebohého dievčaťa. Tieto pochody v nej vyvolávajú v prvom rade výčitky svedomia, pretože keby svojmu asistentovi dovolila otvoriť dvere, keď neznáma Afričanka zazvonila na zvonček, mohla dnes ešte žiť. Šokujúce je odhalenie, kto je vlastne vrah a skutky, prostredníctvom ktorých k činu došlo. Jenny sa na základe niekoľkých náhod stáva terčom vyhrážok, nepochopenia, klamstiev a situácií, ktoré ju na jej ceste postupne zbavujú síl na získanie pocitu zadosťučinenia vo forme morálnej odplaty za ohavný čin. Nájsť však páchateľa ešte nutne nemusí znamenať úľavu a na jej príchod si Jenny musí ešte nejaký čas počkať…

Pavol Božík