Do kín mieri ukrajinská legenda

S rozpočtom 120 miliónov hrivien je Dovbuš, príbeh o legendárnom ukrajinskom hrdinovi Oleksovi Dovbušovi, jedným z najväčších a najdrahších ukrajinských filmov. Historická novinka je príbehom veľkého vodcu povstaleckej armády poháňanej slobodným duchom Karpát, rytiera bojujúceho za spravodlivosť a aj vlastnú lásku. Svetová premiéra filmu Dovbuš sa uskutoční na Deň nezávislosti Ukrajiny.

Zaujímavosti v skratke:

  • na scenári sa začalo pracovať v roku 2017, o rok na to odštartovalo nakrúcanie, ktoré trvalo štyri roky
  • vo filme sa použilo viac ako 1 000 kostýmov
  • spolupracovalo na ňom 3 000 ľudí
  • od základov bola postavená pevnosť neďaleko Kyjeva
  • pre nakrúcanie bolo postavených alebo obnovených viac ako 20 lokalít
  • na najväčších scénach sa podieľalo 500 ľudí, pričom v zábere bolo naraz 50 kaskadérov
  • tvorcovia filmu chodili na expedície, študovali remeslá a techniky boja zo sedemnásteho storočia

Každá krajina má svojho Jánošíka. Príbeh Oleksu Dovbuša z prvej polovice 18. storočia sa odohráva na hraniciach Ukrajiny, Poľska a Maďarska počas povstania karpatských opričníkov. Pre obyvateľov Karpát je to kruté a temné obdobie.

Dvaja bratia Dovbušovci tu začínajú bojovať bok po boku. No osud to zariadil inak, ich cesty sa rozchádzajú – Ivan je posadnutý peniazmi, zatiaľ čo druhý – Oleksa – bojuje za slobodu svojho ľudu. Karpaty sa zmietajú vo vlne povstaní. Aristokracia nasadí vojenskú silu, aby sa pokúsila zabiť Oleksu. Odvtedy o ňom už vyše 300 rokov rozprávajú legendy. Nie však o tom, ako niekoho zabil alebo porazil pánov. Zomrel pre svoje srdce, pretože aj napriek všetkému sa vrátil k svojej milovanej žene. Nechcel žiadnu slávu, chcel žiť s tou, ktorú miloval.

Nové dielo režiséra Olesa Sanina sa zameriava na príbeh bratov Dovbušovcov. Jeho snahou bolo nakrútiť film o slobode s novým pohľadom na vtedajšie ukrajinsko-poľské vzťahy. Neopakoval sovietsky mýtus o zbojníkovi, ktorý kradne bohatým a dáva chudobným.

Na scenári sa začalo pracovať v roku 2017 a v roku 2018 odštartovalo nakrúcanie, ktoré trvalo štyri roky. Získať finančné prostriedky bolo potrebné počas celého obdobia výroby. Historický film s množstvom masových scén, špeciálnych efektov a kulís si vyžaduje viac peňazí, hovorí producent Maxim Asadčij.

S rozpočtom 120 miliónov hrivien je akčný film Dovbuš od Olesa Sanina a spoločnosti Pronto Film jedným z najväčších a najdrahších ukrajinských filmov. Vzhľadom na plnú inváziu a pandémiu bolo uvedenie filmu odložené na roky 2021 a 2022, konečný dátum premiéry je 24. august 2023. Film sa počas tohto dňa bude premietať aj v Nemecku, Českej republike, na Slovensku, v Litve, Estónsku, Lotyšsku či Kórei. Do slovenských kín ho uvedie spoločnosť Magic Box Slovakia.