Dokonalá krása

Dve slová, ktoré dokonale vystihujú novinku maďarského režiséra László Nemesa. Nádherné umenie a jedinečný priestor na divácku predstavivosť. Držiteľ Oscara za film Saulov syn si nepochybne zarobil prinajmenšom na ďalšiu nomináciu, keďže jeho Súmrak bude v boji o najprestížnejšiu filmovú cenu opäť zastupovať Maďarsko.

Rok 1913, Budapešť, srdce Európy. Mladá Irisz Leiter prichádza do maďarského hlavného mesta s veľkými túžbami, nádejou a vyhliadkami pracovať ako modistka v legendárnom obchode s klobúkmi, ktorý kedysi patril jej zosnulým rodičom. Nový majiteľ, Oszkár Brill, ju však s nechuťou posiela preč. 

Zatiaľ čo v obchode s klobúkmi prebiehajú prípravy, vítajú sa hostia mimoriadneho významu, muž prichádzajúci za Irisz, hľadá istého Kálmána Leitera. Irisz odmieta opustiť mesto, mladá žena sleduje Kálmánove stopy, pretože je to jediný odkaz, ktorý by ju mohol spojiť so stratenou minulosťou. Jej usilovné pátranie ju prevádza tmavými uličkami Budapešti, kde žiari len obchod s klobúkmi Leiter, cez rušné civilizačné turbulencie, v predvečer veľkého pádu.

Nemes prostredníctvom svojho nového filmu dáva absolútne voľný priestor divákovej fantázii, ktorý musí neustále posudzovať činy hlavnej hrdinky. Herecky grandiózna Juli Jakab strháva na seba celú pozornosť. Na obraze je v podstate celých 135 minút a pritom to vďaka dokonalým obrazom nepôsobí otravne. Práve naopak, keby tam nebola, zrejme by nastúpili abstinenčné príznaky.

Juli Jakab hrá v podstate výrazom svojej tváre. Práve z jej rozprávajúceho výrazu musí divák vydedukovať, čo ju trápi, čo má hlave, akú otázku by položila, s kým sa to vlastne stretla a po kom pátra. Dialógy v tomto filme sú v podstate strohé a viac než príbeh hlavnej hrdinky posúvajú skôr príbehy vedľajších postáv. Tie dokázal Nemes rovnako nevtieravo zakomponovať do príbehu, ktorý divák milujúci skutočné umenie pojme na jediný nádych.

Nemesovi sa podarilo vykresliť dobu i dobovú Budapešť absolútne presvedčivo a divák mu príbeh mladej ženy zhltne aj s uškom klobúčnickej ihly. Niekde na konci príde otázka, čo bolo zmyslom v živote hlavnej hrdinky a na tú si už každý divák musí odpovedať sám. A som presvedčený, že väčšina bude takých, ktorí na tú otázku budú hľadať odpoveď.

V novom filme režiséra László Nemesa sa vo veľmi výraznej úlohe predstavuje i slovenská herečka Judit Bárdos. Z môjho pohľadu jeden z najväčších súčasných hereckých talentov, aké na Slovensku momentálne máme, ktorá svoj talent na sto percent rozohráva i v jednej z vedľajších úloh, ktoré v celkovom koncepte filmu nemajú moc priestoru, no Bárdos sa svojim výkonom podarilo vydobyť si miesto na hereckom piedestále tohto filmového ansámblu a viem si ju veľmi dobre predstaviť i v hlavnej úlohe tohto vynikajúceho maďarského filmového spektáklu.

Súmrak je jedno z najväčších filmových umeleckých prekvapení tohto roka, ktorý zanecháva dojem dlho, naozaj dlho i po doznení záverečných titulkov.

Pavol Božík
100%

Réžia: László Nemes
Hrajú: Juli Jakab, Judit Bárdos, Vlad Ivanov, Susanne Wuest, Björn Freiberg, Urs Rechn

Pôvodný názov: Napszállta
Žáner: Dráma
Krajina: Maďarsko
Vznik: 2018
Zvuk: Maďarský
Titulky: České
Prístupnosť: od 15 rokov
Celkový čas: 136 minút
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v slovenských kinách: 15. november 2018