Drakula má dovolenku

Zatiaľ, čo čísla pri jednotlivých filmoch série pochopiteľne rastú, s kvalitou to ide od desiatich piatim. Hotel Transylvánia sa postupne mení na sériu filmov pre najmenších divákov, ktorým stačí vidieť svojich hrdinov a príbeh pre nich nie je až tak dôležitý. Zároveň ide o cieľovku, z ktorej sa peniaze dajú vytĺcť najľahšie.

V najnovšom pokračovaní série Hotel Transylvánia sa Drakula, Mavis, Jonny a zvyšok  partie vydávajú na dovolenkovú plavbu na výletnej lodi. Všetko nasvedčuje tomu, že si od zvyčajných problémov na chvíľu oddýchnu, až do momentu, kedy sa Drakula nezamiluje do šarmantnej kapitánky lode, Eriky. Hlava upírskej rodiny však netuší, že jeho nová láska je v skutočnosti potomkom legendárneho lovca upírov.

V poriadku, nie je to taká katastrofa, ako bol svojho času napríklad piaty film zo série Doba ľadová, ale ak sa pán Genndy Tartakovsky (réžia, scenár) neuspokojí s týmto triptychom, hrozí, že ďalšie diely pôjdu obsahovo ešte rýchlejšie ku dnu, ako pomyslený Titanic, na ktorom sa partia príšer v najnovšej časti plaví na dovolenku.

Smerovanie výhradne na detského diváka je vo filme naozaj zjavné. Vytratili sa dvojzmysly, narážky, príbeh je predvídateľný od prvého momentu a keď partia príšer nastúpi na loď, dospelý divák si môže ísť urobiť kávu, pretože presne vie, ako to skončí. Detskému divákovi to je jedno. Hlavne, že sa hýbu obrázky a na obrazovke sa neustále niečo deje.

Žiaľ, ak by sme sa v prípade tretieho Hotela Transylvánia mali baviť o využitom potenciály, tak jedine v tom, využiť obľúbených hrdinov na nafúknutie kasy pre tvorcov. A to je žiaľ trochu málo. Na druhej strane, takmer sto filmových minút je zas príliš veľa.

Samozrejme, rešpektujem, že cieľovou skupinou príbehu je detský divák, ktorý plochosť príbehu tvorcom odpustí, alebo ju prehliadne. Osobne som si oveľa viac užíval technické parametre, keďže som film sledoval v 4K Ultra HD prevedení. Slovenský dabing je urobený výborne, po technickej stránke však preferujem pôvodný zvuk, ktorý je vo formáte DTS HD, takže väčšinu filmu som si pozrel v tejto verzii so slovenskými titulkami, pričom však rozumiem, že práve toto je detskému divákovi absolútne jedno.

Ten sa skôr zameria na priložené bonusy, ktorých je na disku viac než dosť a cielia práve na detských divákov, keďže ide o rôzne videoklipy, tanečné kurzy a mnoho ďalšieho. Dominujú však dva krátke filmy, ktoré podľa mňa obsahovo do ďaleka prekonávajú hlavný film na tomto disku. Film Hotel Transylvánia 3: Strašidelná dovolenka prináša spoločnosť Bontonfilm na DVD, Blu ray a v 4K Ultra HD prevedení, so slovenským dabingom, i s českými titulkami.

Pavol Božík
65%

Žáner: Animovaný
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 13. júl 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 97 minút
Zvuk (4K Ultra HD): anglický (DTS HD), slovenský (5.1), český (5.1) a ďalšie
Titulky: slovenské, české a ďalšie
Bonusy: Dva krátke animované filmy, videoklipy, čítanie s Drakulom a ďalšie