Film Dôverný nepriateľ vyťahuje tri hudobné tromfy

Pripravovaný slovenský film Dôverný nepriateľ zverejňuje týždeň čo týždeň jednu novinku za druhou. Po termíne premiéry (16. august 2018) a menách hlavných protagonistov (Gabriela MarcinkováVojtěch Dyk)  predstavili tvorcovia oficiálny trailer a odtajnili, ako bude vyzerať dom budúcnosti, ktorý si v príbehu takpovediac zahrá hlavnú úlohu.  A teraz prišla na rad hudobná zložka filmu.

Nový slovenský film sa môže po hudobnej stránke pochváliť hneď troma zaujímavosťami. Sú nimi silné, renomované mená slovenskej a českej hudobnej scény, ktoré sa podieľali na hudbe k pripravovanému thrilleru. Spomínanú trojicu tvoria speváčka Emma Drobná, skladateľ Ondřej Gregor Brzobohatý a producent Peter Pann.

Emma Drobná sa postarala o titulnú skladbu filmu, ktorá sa bude niesť celým príbehom a v deji sa objaví hneď niekoľkokrát. Ide o speváčkin pripravovaný singel s názvom Try, ktorý oficiálne vydá aj s novým videoklipom už toto leto. Skladba bola zverejnená na jeseň 2017 na jej albume You Should Know. Tvorcom Dôverného nepriateľa atmosféra piesne tak dokonale zapadla k atmosfére ich pripravovaného filmu, že Emmu okamžite oslovili, a titulná skladba bola na svete. Keď sme pesničku tvorili, netušila som, že by ju niekedy niekto použil do filmu. Keď som sa to dozvedela, tak som sa veľmi potešila a stále sa z toho teším, pretože sa mi námet filmu veľmi páči a neviem sa dočkať premiéry, netají radosť zo svojho prvého filmového hudobného počinu aktuálna držiteľka titulu SuperStar.

Vďaka tomu tvorcovia zverejnili druhú verziu oficiálneho trailera, ktorého novinkou je práve Emma a jej singel Try, hrajúci v pozadí zostrihaných scén.

Treba, však podotknúť, že v tomto novom traileri sa neobjavuje len oficiálna verzia singla Try. Približne v polovici ukážky sa skladba zmení na progresívny hudobný remix, o ktorý sa postaral jeden z najúspešnejších slovenských producentov súčasnosti Peter Pann. Po prečítaní scenára som ostal prekvapený, nakoľko ma téma dosť zaujala a zároveň ma teší, že nielen v zahraničí, ale aj u nás vznikajú takéto filmy. Moja úloha bola, dotvoriť hudbu do traileru. Zvolil som elektronický žáner s hiphopovými prvkami, kde som vysamploval Emmušin spev. Som rád, že som mohol aspoň takto prispieť k tak veľkému dielu, ako je tento film, približuje Peter svoj podiel na hudobnej stránke filmu.

Najvýraznejší hudobný odtlačok z celej spomínanej trojice do finálnej verzie filmu vtisol Ondřej Gregor Brzobohatý. Renomovaný a uznávaný český skladateľ, producent, spevák a multiinštrumentalista so slovenskými koreňmi totiž zložil hudbu k celému filmu. Brzobohatý sa v posledných rokoch etabloval ako vyhľadávaný autor filmovej hudby, preto nečudo, že tvorcovia po hudobnej stránke zverili svoj film práve do jeho rúk. Som veľmi rád, že sa tvorcovia rozhodli zariskovať a vytvorili žánrový film, ktorý nemá v našich končinách práve tradíciu. O to viac ma práca na hudbe bavila a dovolil som sa pustiť do orchestrácií a zvuku, ktoré by som v iných českých filmoch asi sotva mohol použiť. Vzhľadom k tomu, že je film naozaj veľmi dobre natočený a plne ctí zásady svojho žánru, to bola veľká zábava, hovorí o svojom najnovšom filmovom projekte Ondřej Gregor Brzobohatý.