Halle Berry ide Na doraz, scenár za jej výkonom dôstojne kríva

Tak obyčajný a pritom tak skutočný nápad. A tak vlažný scenár. Halle Berry ide hodinu a pol naplno a zachraňuje tak dôstojnosť filmu, ktorého scenáristi miestami doslova varia z vody. Skvelý nápad na hodinu a pol trvajúcu drámu by možno potreboval ešte dobrú štvrťhodinu vystrihať, alebo dobrúsiť tupé hrany.

Halle Berry dramatické úlohy sedia. Divákov o tom presvedčila už v Tiesňovej linke. Jej najnovší film Na doraz je z obdobného súdka a prvoradou úlohou bolo, aby obsadená herečka dôveryhodne stvárnila matku, ktorej z parku unesú syna, ona si v poslednej chvíli všimne, do ktorého auta ho nakladajú a púšťa sa sama za únoscami. Bez mobilu, ktorý jej vypadol v parku a v aute s takmer prázdnou nádržou, no s odhodlaním svojho šesťročného syna zachrániť.

Halle Berry je vynikajúca. Jej herecký výkon jej však tento raz neprinesie Oscara. Možno, keby Na doraz režíroval iný režisér. Možno vtedy by sa film tváril áčkovejšie, no v súčasnom výsledku sa nič také nedeje. Halle Berry síce divák uverí všetko, jej mimika, gestikulácia, pohyby sú absolútne presvedčivé a mnohokrát vlastne svojim výkonom zachraňovala hluché miesta.

I keď hluché v tomto prípade nie je asi najpresnejšie, pretože okrem zbytočne zdĺhavého začiatku, počas ktorého divák sleduje niekoľkominútový záznam z domácej kamery, prostredníctvom ktorého sleduje vyrastanie syna hlavnej hrdinky, je o akciu postarané. Veľmi osviežujúca je úvodná filmová scéna odohrávajúca sa v bistre, v ktorom hlavná hrdinka pracuje. Autori v nej prostredníctvom prítomných hostí vykreslili hneď niekoľko zaujímavých charakterov, no s príbehom samotným to nemá moc spoločné a v konečnom dôsledku to žiaľ pôsobí ako naťahovanie času.

Akcia začína po nejakej polhodine, keď sa hlavná hrdinka snaží bezhlavo o záchranu svojho dieťaťa. Žiaľ, mnohokrát dramatickosť vykresľuje skôr hlasná hudba, či cielené zvukové efekty, ktoré majú diváka vyľakať, alebo ho prebrať z hroziacej letargie. Od začiatku do konca je každému zrejme jasné, ako americky sa to skončí a šikovnosť scenáristov a výkon hlavnej hrdinky majú za úlohu udržať diváka napriek tomu v strehu až do samého konca.

Darí sa im to čiastočne, čo spôsobujú mnohé chyby a nedomyslené postupy v príbehu. Nebudem ich tu rozpitvávať, pretože by ste už nemali dôvod zájsť do kina, ale nájdete ich tam nemálo. A predpokladám, že si rovnako ako ja, budete klásť otázky, na ktoré nenájdete odpovede.

Napriek týmto nedostatkom sa však film oplatí vidieť. Nudiť sa nebudete, hoci mnohé veci by ste urobili v koži hlavnej hrdinky inak. Výkon Halle Berry však za pozornosť stojí. Opäť ním dokázala, že nie je nutné hrať v hollywoodskych trhákoch a naháňať sa za Oscarmi. Dôležitejšie je ukázať charakter hranej postavy a presvedčiť diváka o jej skutočnosti. A to sa jej jednoznačne podarilo.

Pavol Božík
60%

Réžia: Luis Prieto
Hrajú: Halle Berry, Lew Temple, Sage Correa, Lew Temple, Kurt Krause, Christopher Berry, Robert Walker Branchaud, Ritchie Montgomery, Malea Rose

Žáner: Dráma
Rok výroby: 2017
Distribuuje: Continental Film
Celkový čas: 94 minút