Hoď v Kameňákove snehovou guľou, kto si ešte bez viny

Ako sa asi cíti Zdeněk Troška, keď vidí pokračovania svojich Kameňákov? Aj keď… ako tak sledujem jeho poslednú filmovú tvorbu, mám pocit, že mu je to vlastne celkom jedno. Zdeněk Troška je vlastne akýmsi Kameňákovým guru. Aspoň tak to uvádzajú tvorcovia piateho dielu filmu v záverečných titulkoch. Troška svojho času urobil z Kameňáku obľúbenú trilógiu s obrou návštevnosťou. Do ďalších častí nechcel ísť a to ani napriek tomu, že sa mu sponzori priamo ponúkali. Možno mal vtedy ešte toľko súdnosti a možno iba chcel ostať verný svojim triptychom.

Napriek Troškovmu skepticizmu sa Kameňák v minulom roku dočkal už piatej časti. Najväčšia facka celej zbytočnosti má meno F. A. Brabec. Prečo sa tak renomovaný a aj vo svete rešpektovaný kameraman a režisér pustil do takéhoto paškvilu, keď od začiatku bolo zrejmé, že ani taká osobnosť tento ľudový humor neskultúrni? Navyše mu predsa muselo byť jasné, že ten päťkrát vyžmýkaný vecheť musí už nielen poriadne smrdieť, ale bude aj nezachrániteľne deravý.

Vánoční Kameňák je veľká filmová katastrofa. Vložením ho do prehrávača som si v podstate naordinoval relax po náročnom týždni. Teda, plánoval som si naordinovať relax. Ešteže mi bolo v podstate úplne jedno, čo to bude, hlavne, že pri tom netreba premýšľať. Netreba! Respektíve, na konci budete premýšľať o tom, prečo ste do toho išli, keď ste vopred predpokladali, aké zlé to bude. Pretože film, v ktorom akože vtipy dopĺňajú zvukové efekty, ktoré diváka v podstate smerujú k tomu, že sa má smiať, pretože samému mu to nedôjde, nemôže byť dobrý film.

Scenár Marcela Bystroňa je katastrofálny, je v ňom plno dier, mnohé skeče sa strácajú do prázdna, na mnohých sa smejú samotní aktéri, namiesto divákov. Navyše, začína to byť vulgárne. Dievčatá, ktoré až na konkurze do Troškovho nového  filmu (tento odkaz na vašu osobu sa vás nedotkol, pán Troška?) pochopia, že sa majú stať prostitútkami a následne nahé fackujú domnelého filmového agenta, to už je, spolu s nemalou dávkou sprostých slov najhrubšieho zrna naozaj, aj s pesničkou o narodení Ježiška spievanej v bordeli (slušne povedané) krčmový humor.

Úprimne sa divím Vydrovi, Morávkovej, Dejdarovi, Županičovi a hlavne Petrovi Vondráčkovi, že na to ešte kývli. Že sa tam pretŕča naša Lucia Molnárová, pre ktorú to bude zrejme vrchol svetovej kariéry, okej, napokon tam ako jediná vyzerá celkom prirodzene a zrejme ju to bavilo, ale tamtí ostatní? Vrcholom celého 82-minútového spektáklu je nakoniec asi 7-sekundový štek Jiřího Pomeje (ten, ak sa nemýlim, bol producentom predošlého Kameňáku), ktorý si dokázal urobiť srandu sám zo seba, vyčaroval mi jediný úsmev na tvári počas celého filmu a v podstate odohral svoju životnú rolu.

Inak to bolo celé strata času. Pretože sledovať starosti starostu Pepana, ktorý chce na neďalekej hore Říp postaviť skokanský mostík a má mu k tomu dopomôcť samotný český prezident, zároveň toho istého Pepana, ktorý je v očakávaní, či sa mu jeho žena Vilma vráti z Austrálie, Pepana, ktorého by si rada vzala za muža jeho poloslepá suseda a ďalších obstarožných obyvateľov Kameňákova, je vlastne za trest. Asi za to, že sa cez Vianoce tak obžierame!

Pavol Božík
15%

Réžia (a kamera): F. A. Brabec
Hrajú: Václav Vydra, Dana Morávková, Martin Bejdar, Alice Bendová, Antonín Duchoslav, Ladislav Županič, Valérie Zawadská, Petr Vondráček, Jiří Krampol

Vydavateľstvo: Magic Box
Rok vydania: 2016
Formát: DVD
Celková dĺžka: 82 minút
Jazykové verzie: česká (2.0 / 5.1)
Titulky: české pre sluchovo postihnutých
Bonusy: kino trailer, neoficiálny trailer, videoklip – Walda Gang: Ježíšek