Film Hranica nie je propaganda, ale zdvihnutý prst, ktorý sa týka nás všetkých

Budúci štvrtok prichádza do slovenských kín najnovší film svetovo uznávanej poľskej režisérky Agnieszky Holland, Hranica. Na jednej strane najprestížnejšie ocenenia z festivalov v Benátkach, či Vatikáne, na druhej strane až medzinárodne škandálne vyjadrenia na adresu filmu i režisérky, zo strany najvyšších politických predstaviteľov Poľska, vrátane samotného prezidenta, ktorý film bez okolkov prirovnal k nacistickej propagande.

V kontexte výsledkov nedávnych parlamentných volieb na Slovensku, v ktorých vyhrali zastrašovanie a klamstvo, i Hranica Agnieszky Holland ukazuje, že stojíme pred globálnym problémom porušovania ľudských práv a umelo podnecovaného zla, ktorého finále môže mať katastrofálne následky až prekonávajúce dôsledky holokaustu.

Aj o tejto téme Agnieszka Holland rozprávala v najsledovanejšej poľskej talkshow, ktorú na obrazovkách súkromnej televízie TVN už 20 rokov kočíruje uznávaný moderátor Jakub Kuba Wojewódzki. Okrem poľskej režisérky bola v danom vydaní hosťom i v Poľsku mimoriadne obľúbená česká speváčka Ewa Farna, ktorú pohľad na zábery z filmu a rozprávanie príbehov z neho doviedlo k neutíšiteľnému plaču.

Bez pátosu, dávno som nepočul také ticho počas filmu, i po jeho skončení, pred obrovským záverečným potleskom, skonštatoval na úvod rozhovoru novinár a moderátor Kuba Wojewódzki, čím opísal atmosféru, ktorú film vyvoláva. Nikdy som nevidel toľko ochranky okolo režiséra, ako na premiére filmu Hranica. Mala si strach, že sa ti môže niečo stať? – opýtal sa režisérky.

V momente, keď ľudia v sebe nemajú lásku, ale naopak, sú naplnení nenávisťou a na tom budujú nielen svoju osobnosť, ale tiež politickú i ľudskú kariéru, stávam sa opatrnou, aj keď som odvážnym človekom. A zvlášť, ak vytvárajú tak neuveriteľnú nenávistnú kampaň voči tvorcom, a to všetci, od prezidenta, cez premiéra, až po ministrov, odpovedala Agnieszka Holland.

Reagovala tak na výrok 51-ročného poľského prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý sa pripojil k vyjadreniu vedenia ochrany poľských hraníc, ktorého predstavitelia film bez okolkov prirovnali k nacistickej propagande.

Som Poľka a ten film som nakrútila z lásky k svojmu kraju a k svojmu kontinentu. Problém migrácie, ktorý v ňom opisujem, nie je iba problémom poľským, ale je to problém európsky, ba priam celosvetový, a je v súčasnosti našou najväčšou výzvou, pred akou stojíme, ako kontinent i ako ľudia. Keď som videla, čo sa začalo diať na poľsko-bieloruskej hranici, pochopila som, že je to také laboratórium klamstva a krutosti, ktoré nás môže doviesť na cestu, z ktorej už nebude návratu a prinesie nepredvídateľné skutky v globálnom kontexte. A ja by som to už naozaj nechcela znova zažiť, doplnila režisérka.

Zároveň upresnila, že nič vo filme nie je fikcia, a všetko je vyrozprávané na základe faktov a skutočností. Aj tie najšokujúcejšie veci, ako hádzanie tehotnej ženy cez ostnatý drôt. Dostali sme sa k ľuďom, ktorí to prežili a potom nám to rovnako opísal strážnik, ktorý tam bol, upresnila režisérka jeden z najsilnejších filmových momentov. Táto časť rozprávania tak rozcítila českú speváčku Ewu Farnu, matku dvoch detí, ktorá bola rovnako hosťom relácie, že prepadla v neutíchajúci plač.

Milujem Poľsko, ale nechcem také Poľsko. Chcem Poľsko, ktoré nemusí všetkých prijať pod svoju strechu, ale sa ku všetkým správa ľudsky. Nechcem, aby pohraničníci a vojaci na hraniciach boli nútení porušovať právo a vykonávať krutosť, na základe rozkazov svojich nadriadených, uviedla ďalej Agnieszka Holland.

Legendárny moderátor sa pokúsil odľahčiť situáciu a uviedol, že aj záplava hejtov je reklama, na základe ktorej sa ľudia pôjdu na film pozrieť. Jeho víziu hneď v prvý premietací víkend v poľských kinách naplnila skutočnosť, že film si počas neho pozrelo neuveriteľných 133 tisíc divákov a bol to rekord v návštevnosti premiérového víkendu pre poľský film v tomto roku (aktuálne si film v Poľsku pozrelo už  viac ako pol milióna divákov).

Vo verejnoprávnej televízii som videla titulok, že scenár k tomu filmu napísali Putin a Lukašenko. Bohužiaľ, v istom zmysle je to pravda. A teraz je len na nás, ako sa zachováme, či povieme tomu režisérovi nie, alebo budeme takí, ako ten hnusný režisér, povedala Agnieszka Holland a návštevu v talkshow Kuba Wojewódzki uzavrela konštatovaním: Žijeme v čase, kedy to najväčšie zlo podnecujú politici na najvyšších miestach a to zlo rastie. A keď sa do toho prilieva, zlo bujnie ako rakovina. Teraz tá situácia presne taká je a niekto sa veľmi dobre stará o to, aby to celé bujnelo. A preto si myslím, že nastal čas biť na poplach.

Film Hranica bude mať premiéru v slovenských kinách už budúci štvrtok, 19. októbra. Tvorcovia predpokladajú, že napriek mimoriadne pozitívnym recenziám a ohlasom z celého sveta a množstvu prestížnych ocenení, Poľsko Hollandovej film nenominuje do boja o Oscara. Paradoxne o tom uvažovalo Česko, avšak pravidlá to nedovoľujú, keďže česká produkcia netvorí percento potrebné pre národnú nomináciu. Do slovenských kín Hranicu prináša distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia.

Pavol Božík