Irónia života štyridsiatničiek

Jana Plodková a Zuzana Kronerová, ako dcéra a matka vo filme Život pre samoukov

Filmová novinka s názvom Život pre samoukov od tvorcov úspešnej komédie Striedavka opisuje s nadhľadom a iróniou život dnešných štyridsiatničiek. Hlavná hrdinka Klára v podaní Jany Plodkovej sa po štyridsiatke zo dňa na deň stane single. Ocitá sa v nepredvídateľnom svete randenia a zoznamovacích trapasov, popri tom ešte vychováva dve dcéry, snaží sa prežiť výstredný životný štýl svojej excentrickej mamy aj rady do života od svojráznej vzťahovej koučky, influencerky a trénerky šťastia.

Film natočila režisérka Jitka Rudolfová podľa knižného bestselleru Barbory Šťastnej s názvom Láska pre samoukov. Kniha Báry Šťastnej sa mi páčila najmä vďaka irónii a celkovému nadhľadu nad životnými situáciami, ktoré v určitom veku zažíva väčšina žien. Mala by to byť viac komédia než romantika. Akákoľvek romantika je totiž vo filme vždy nejako prevalcovaná nečakanými okolnosťami, iróniou a sarkazmom hlavnej hrdinky, dodáva režisérka.

Komédia Život pre samoukov rozpráva príbeh štyridsiatničky Kláry (Jana Plodková), ktorá si myslí, že má fungujúce manželstvo, ale len dovtedy, kým sa s ňou jej manžel (Jaroslav Plesl) nečakane nerozíde v deň 15. výročia svadby. U mužov sa vraj kríza stredného veku prejavuje tým, že sa rozvedú a kúpia si motorku. Klára si namiesto toho kúpi nový bicykel a presťahuje sa k svojej mame (Zuzana Kronerová). Provizórne spolužitie extravagantnej matky a dospelej dcéry prináša so sebou komické generačné a osobnostné strety. Navyše, Klára akosi prestáva rozumieť svojej dospievajúcej dcére, ktorá začne rozprávať takmer výlučne po anglicky. A aby toho nebolo málo, v rámci jedného pracovného projektu je nútená stretávať sa so svojráznou samozvanou vzťahovou koučkou Muriel (Barbora Seidlová), ktorá ju sprevádza na ceste lásky k sebe samej. Súčasťou tejto cesty je aj randenie s novými mužmi. Je náhoda alebo zákon schválnosti, že pri tom Klára naráža takmer výlučne na samé problémové až nepoužiteľné typy? Našťastie má táto hrdinka životný nadhľad a svojský zmysel pre humor, a tak ju ani tie najkatastrofálnejšie zážitky nedokážu rozhádzať.

Práve v tomto odstupe, v schopnosti nebrať život tak vážne a robiť si z neho skôr srandu sme si s Klárou blízke. Je to prakticky nepraktická žena. Všetko okolo seba zvláda, ale keď príde na ňu samotnú, zistíme, že je síce úplne stratená, no napriek tomu sa nezrúti a zachová si nadhľad. Práve preto som si ju obľúbila. Je trochu roztržitá, občas má zvláštne nápady, ale je ľudská, skrátka, nemôžete si ju nezamilovať, približuje vynikajúca česká herečka Jana Plodková charakter hlavnej hrdinky.

Akýmsi protipólom Kláry je jej výstredná, temperamentná mama, ktorá presne vie, čo chce, ide si za tým a nenechá si do života od nikoho hovoriť. Táto postava pôsobí na prvý pohľad ako šitá na mieru Zuzane Kronerovej. Tá sa pred kamerou so svojou filmovou dcérou Janou Plodkovou stretla prvýkrát, podľa slov českej herečky si však navzájom veľmi dobre sadli. Zuzana je skvelá. Neuveriteľná. Je skrátka živel. Tak príjemne sa s ňou pracuje, rozpráva. Je veľmi vtipná a pripravená na všetko, pochvaľuje si Jana Plodková spoluprácu so slovenskou hereckou legendou.

V ďalších úlohách sa vo filme Život pre samoukov predstavia Václav Neužil, David Švehlík, Lukáš Příkazký či Simona Babčáková. Vtipný návod na život pre samoukov dostanete v kinách už 6. júla 2023.

Kukni na to! je mediálnym partnerom filmu