Mesto, kde zajtrajšok nikdy nezomiera

Parafrázou na známu bondovku som si dovolil začať londýnsky bedeker z toho dôvodu, že v prípade tohto mesta na Temži je viac než isté, že každý ďalší deň prinesie more nových zážitkov a na nudu tam nie je čas. Každý nový deň je zárukou niečoho nezabudnuteľného.

Ak cestuje do britskej metropoly po prvý raz, určite nemôžete vynechať zásadné body, ktoré obsahuje bedeker každého nováčika. Buckinghamský palác, Tower Bridge, Tower of London, Big Ben, Westminsterský palác, Westminsterské opátstvo, Katedrála Svätého Pavla, Soho, Piccadilly Circus, Múzeum voskových figurín Madame Tussaud, múzeum Sherlocka Holmesa, Londýnske oko, … Body, ktoré nemožno vynechať, na ktorých preskúmanie sú potrebné aspoň dva dni, dobrá obuv a nadšenie s chodenia. Odmenou sú nezabudnuteľné miesta, ktoré ponúka iba Londýn a nepochybujem o tom, že rovnako, ako ja, si tam každý nájde to svoje najmilšie.

l02

Od mojej prvej návštevy Londýna ubehlo viac než dvadsať rokov, návratov bolo niekoľko, a vždy to boli výnimočné výlety. Jednak návraty na obľúbené miesta, čo je v mojom prípade nepochybne Trafalgar Square. To moje bájne miesto, kde si musím ísť aspoň na chvíľu „ľofnúť“ na lavičku a nasávať atmosféru pri každej návšteve.

Na Londýne je fascinujúce to, že aby človek mohol spoznať všetky jeho zákutia, musel by tam jednoducho žiť. A tak žiadna jeho návšteva nie je rovnaká, stereotypná a nové atrakcie neustále pribúdajú. Od čias, keď veľké počítadlo na Trafalgarskom námestí odrátavalo dni do olympiády ubehli už štyri roky a aj po tomto čase som objavil hneď dve atrakcie, ktoré vznikli práve vďaka konajúcej sa olympiáde.

l07

V roku 2012 sa dostaval najväčší mrakodrap v Londýne, s najrýchlejším výťahom v Európe a momentálne i s vyhliadkou, ktorá záujmom konkuruje už i legendárnemu „oku“ na brehu Temže. The Shard (Črepina) je jedna z najmodernejších budov v Európe, vyhliadka je na 69 poschodí, kam návštevníkov vyvezú dva výťahy (áno, niekde v polovici je nutný prestup). Výhľad je fascinujúci, fotenie obmedzené, keďže v sklách sa odrážajú vaše postavy. Zážitok je to však veľkolepý a aj ten je možné ešte umocniť, ak vyšliapete pešo tri poschodia a ocitnete sa na zhora nekrytej ploche. Zdvojené sklá sú aj tu samozrejmosťou, ale nad hlavou už máte holé nebo a v prípade, že okolo v neuveriteľnej blízkosti prelietava lietadlo, je to dychberúce.

l06

Ak by ste mali záujem, odporúčam kúpiť si lístky vopred, cez internet. Jednak sa vyhnete dlhým radám pri vstupe (vstup je v tomto prípade prednostný) a ušetríte nemalé peniaze, za ktoré si po miernom doplatku môžete v meste dať typické britské fish & chips. Cena na „Črepinu“ je na mieste 30,95£, cez internet 25,95£. Lístky sa kupujú na deň a presný čas (v polhodinových intervaloch medzi 10:00 – 20:00 hod.). Skôr prísť môžete, príchodom po zakúpenom čase strácate na vyhliadku nárok a treba si kúpiť nový lístok.

l09

Olympijským pozostatkom je i lanovka, ktorá spája dva brehy Temže. Jedna z dvoch nástupných staníc je pri O2 aréne, v ktorej sa odohrávajú najväčšie londýnske koncerty a ak obľubujete adrenalín, tak na štít haly sa môžete dostať pešo, po jej chrbte, prichytený iba o istiace lano. Dostatočný adrenalín však poskytuje i spomínaná lanovka. Je oveľa vyššia, než tá v Lisabone a pohľad dolu na rieku je naozaj pre silné žalúdky. Výhľad na mesto je však veľkolepý a je to niečo úplne iné, než by ste od mesta plného tradícií očakávali. „Vo vzduchu“ ste nejakých 12 minút a po príchode na druhú stranu si môžete jazdu zopakovať a vrátiť sa, alebo nasadnúť na niektorú z liniek DLR, ktoré jazdia bez vodiča a ak si chytíte miesto v prvom rade, máte pocit, že ten vlak späť do centra riadite vy. Cena na lanovku je 4,50£, ak však máte celodenný lístok na dopravu v Londýne, je cena 3,50£ za jednu jazdu.

l05

Mimochodom, celodenný lístok na londýnsku dopravu stojí 12,10£, platí pre zóny 1-6 (väčšina londýnskych pamiatok je však v zóne 1, maximálne 2), platný je v deň označenia a v podstate už štvrtú jazdu máte zadarmo. Platí na všetky druhy dopravy, takže či sa budete presúvať metrom, alebo si mesto pozriete z tradičných dvojposchodových autobusov, lístok platí. Doprava v Londýne funguje v snovom režime, metro chodí doslova tak, že na jednom konci tunela vidíte svetlá odchádzajúceho vlaku a na druhom konci svetlá vlaku prichádzajúceho. A áno, aj pri takýchto intervaloch sa podvečer stáva, že sa vo vagóne cítite ako sardinka.

l04

Celodenný lístok však neplatí na plavbu po Temži. Ak by ste sa pre takýto výlet rozhodli, zaistí vám to pohľad na Londýn opäť z inej perspektívy. Plavby zabezpečuje niekoľko spoločností a z westminsterského prístavu v centre si môžete vybrať niekoľko trás. Tá najdlhšia je zrejme k protipovodňovým bariéram a spiatočná cesta trvá tri hodiny. Po ceste môžete obdivovať všetky pamiatky i nové moderné budovy, či prenádherne opravené doky (pred dvadsiatimi rokmi to boli ešte miesta, kam ste sa báli vkročiť) na nábreží Temže. Loď stojí zároveň pri Tower Of London, v Greenwich a lístok funguje tak, že na ktorejkoľvek zastávke môžete nastúpiť i vystúpiť, takže to môže byť celkom pekný celodenný výlet. Fantastická je i prechádzka od Tower Bridge späť Big Benu, veľmi pohodovým krokom trvá zhruba dve hodiny a je to viac relax, než námaha. Plavbu k Thames Barriers, ktoré preslávila i kapela Take That v klipe k piesni Flood, v ktorom kajaková plavba Robbieho Williamsa a jeho súputníkov vlastne kopíruje plavbu, ktorú organizuje spoločnosť Thames River Services od mája do októbra. Cena spiatočného lístka je 17£, pri kúpe cez internet vopred sa na dni pondelok – piatok poskytuje zľava 35%. Lístok sa kupuje na presný deň a nástup na loď je 15 minút pred jej vyplávaním.

Malá rada na záver: Ak náhodou ako ja patríte medzi fanúšikov Trafalgar Square a plánujete si tam počas pobytu ísť sadnúť a relaxovať, overte si najskôr, či sa tam nekoná nejaký festival. My sme počas dvoch víkendových dní zažili malajzijský aj japonský, čo znamená, že priestor na prežitie na meter štvorcový bol v tom momente na Trafalgare niekoľko násobne menší, než zvyčajne, pretože hustota návštevníkov niekoľkonásobne vzrástla.

Praktické rady zhrniem do pár viet. V Anglicku sa platí Librou (£), za 1€ dostanete v priemere 0,80£. Ceny sú také, ako sa dá vo svetovej metropole, akou je Londýn očakávať. Tradičné Fish & Chips stoja v centre od 8£, vodu, či kolu v platovej fľaši kúpite od 2,50£ (pol litra), pri pive rátajte s cenou od 5£ vyššie. Fajčiari, zásobte sa cigaretami, krabička tu stojí okolo 12£ (áno, je v nej iba 20 cigariet), fajčenie vo všetkých reštauráciách je striktne zakázané. V Londýne nájdete hotely všetkých cenových kategórií. Do metropoly na Temží sa dá dostať aj z Bratislavy na letiská Luton, aj Stansted, z Viedne priletíte rovno na Heathrow. Ak kupujete letenky s dostatočným predstihom, zaletíte si z Bratislavy do Londýna a späť aj za 50€, treba však rátať s ďalšími nákladmi, napríklad na presun vlakom z letiska (v predstihu kúpený lístok cez internet z letiska Stansted do centra stojí 24,69£), no z Heathrowu sa do mesta doveziete rovno metrom a pri správnej voľbe sa doveziete k hotelu bez toho, aby ste museli prestupovať. Letenky z Viedne sa pohybujú v cenách od 120€.

Pavol Božík