Ja, Pedro Almodóvar

Antonio Banderas vo filme Bolesť a sláva režiséra Pedra Almodóvara

Každý nový film Pedra Almodóvara je sviatkom pre filmových fanúšikov. Muž, ktorý si dokázal urobiť skvelú reputáciu i v samotnom Hollywoode, dokáže bravúrne nakrútiť šteklivé komédie i drámy, ktoré nútia premýšľať. Hlavnými hrdinkami jeho filmových príbehov bývajú prevažne ženy. Zvyčajne. Bolesť a sláva je však výnimkou. Hlavným hrdinom tohto príbehu je, zrejme, pán režisér sám.

Salvador Mallo je slávny filmový režisér. Počas svojej kariéry zažil mnoho úspechov. Teraz sa však jeho svet rúca. Salvador cíti len prázdnotu a nie je schopný ďalej tvoriť. Ak chce pokračovať, musí nájsť motív pre novú tvorbu, musí odhaliť príčinu svojho vyhorenia. 

V spomienkach sa vracia do detstva, do 60. rokov, kedy s rodičmi emigroval do Valencie. Snaží sa rozpomenúť na spaľujúcu túžbu po svojej prvej láske, ktorú stretol v Madride a na bolesť, ktorú mu priniesol rozchod. Vtedy cítil opojenie životom. Písanie sa mu stalo únikom, ale aj vyslobodením. Kúzlo filmu mu prinieslo slávu, ale aj vykúpenie z neúspechov jeho života. Bolesť a sláva rozpráva o zložitosti oddeliť proces tvorby od vlastného života a od vášní, ktoré žitiu dávajú zmysel a nádej.

V roku, keď som sa narodil, nakrútil Pedro Almodóvar svoj prvý študentský film. Nasledoval ho ešte jeden a potom už prišli ozajstné filmy, čím by som si nijako nedovolil znižovať zmysel a podstatu tých študentských. Bolesť a sláva je 33 filmom Pedra Almodóvara a niekedy od čias, keď som mal 22, začala ma baviť tvorba tohto španielskeho filmového matadora a to nadšenie ma neopustilo dodnes.

Vyvrcholilo to tým, že som svojho času presedel jeden celý deň na lavičke madridského parku, pred bránou Almodóvarovej firmy v nádeji, že sa môj filmový guru objaví. Neobjavil sa, na rozdiel od jeho nových filmov, ktorých našťastie pribúda a pri uvedení každej z jeho noviniek, si spomeniem na tento môj pokus. V prípade filmu Bolesť a sláva bola tá spomienka o niečo intenzívnejšia.

Bolo to z toho dôvodu, že pri sledovaní filmu som mal pocit, že Pedro Almodóvar napísal a nakrútil film o sebe samom. Navyše obsadiť do hlavnej úlohy – úlohy starnúceho režiséra, ktorý sa prehrabáva svojim životom, Antonia Banderasa, ktorému svojho času práve Almodóvar vyšliapal cestu do Hollywoodu, bol veľmi pragmatický ťah.

Jednak z dôvodu, že úspešná kariéra španielskeho herca odštartovala práve v Almodóvarových filmoch a jednak preto, že jedine Antonio Banderas, po nekonečných skúsenostiach s prácou Almodóvara, dokáže svojim civilným herectvom stvárniť všetky pocity, ktoré Pedro potreboval zo seba a o sebe dostať na plátna kín, či momentálne na televízne obrazovky.

Tento rok Pedro Almodóvar jubiluje, v septembri oslávi neuveriteľných 70 rokov a tak je istým spôsobom autobiografický film Bolesť a sláva celkom pochopiteľným počinom. Navyše, po posledných Almodóvarových filmoch, ktoré sa nestretli u divákov, ani u kritiky s veľkou dávkou nadšenia (častokrát som však tým kritikám nerozumel, keďže Almodóvar nikdy nebol konvenčným tvorcom), sa často objavujú indície o tom, že sa vrátil starý dobrý Pedro.

Nuž, neviem, či sa vrátil, pre mňa tu vždy bol, v každom prípade sa ale vrátil s filmom, ktorý dokonale zapadá do kategórie toho, čo vie robiť najlepšie. Ide o silnú drámu, so silnou výpovednou hodnotou, s jediným rozdielom, že hlavnou hrdinkou tento raz nie je žena, ale (zrejme) on sám.

A napriek tomu sa v tomto výrazne mužskom filme našlo i miesto pre výrazné ženské úlohy, najmä čo sa týka Salvadorovej matky, ktorú v mladosti hrá Penélope Cruz a v starobe famózna Julieta Serrano. Nechýba ani Nora Navas, jedna z Almodóvarových ťažiskových ženských herečiek, ktorá sa objavuje v takmer každom jednom jeho filme.

Bolesť a sláva nie je film pre každého, ale to v podstate nebol žiaden Almodóvarov film. Zaujímavé na jeho tvorbe je, že každým svojim filmom dokáže osloviť svojich ortodoxných fanúšikov a následne vždy nejakú skupiny iných – podľa žánru, spracovania, ohlasov. Bolesť a sláva by mala byť povinná jazda pre každého, kto sa orientuje vo filmovom svete a rád by sa o ikone španielskeho filmu dozvedel niečo viac. A hoci to samotný Pedro Almodóvar nepotvrdil, dovolím si tvrdiť, že Bolesť a sláva je jeho najosobnejší rozhovor, ktorého prostredníctvom o sebe prezradil viac, než dosť. Jednou vetou – ohromujúci filmový zážitok.

Na DVD, s mimoriadne vydareným českým dabingom, bohužiaľ, bez akýchkoľvek pridaných bonusov, prináša film Bolesť a sláva distribučná spoločnosť Magic Box.

Pavol Božík
90%

Réžia: Pedro Almodóvar
Hrajú: Antonio Banderas, Penélope Cruz, Asier Etxeandia, Leonardo Sbaraglia, Nora Navas, Julieta Serrano

Žáner: Dráma
Pôvodný názov: Dolor y gloria
Rok výroby: 2019 (Svetová premiéra 22. marec 2019)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD
Celková dĺžka: 113 minút
Zvuk: španielsky, český (5.1)
Titulky: české