Jacek má novú Tvár, amen

Film Małgorzaty Szumowskej je dokonalým zrkadlom súčasnej doby. Nielen Poľska, ale pokojne by sa dal etablovať do ktorejkoľvek krajiny, ktorá sa hrdo hlási ku kresťanstvu, ktorého dogmy zatieňujú reálny pohľad na svet. Tvár je artový film, ktorý si vyslúžil Strieborného medveďa na Berlinalezískal ho absolútne zaslúžene.

Hlavný hrdina Tváre – malomestský čudák a excentrik Jacek – miluje heavy metal, svoje dievča, malé auto a svojho psa. Pracuje na stavenisku, kde má vyrásť najvyššia socha Ježiša na svete. Keď sa nečakane zmrzačí pri tragickej nehode, obrátia sa k nemu oči celej krajiny – Jacek sa totiž stane prvým občanom Poľska, ktorý podstúpi transplantáciu tváre.


Szumowska nekompromisne odhaľuje plytkú,
deformovanú, bigotnú a pokryteckú tvár poľského vidieka.


Obrátia sa k nemu oči celej krajiny, celého Poľska, ktoré sa tak hrdo hlási ku kresťanstvu. Iba vďaka Bohu, podľa národa, alebo minimálne podľa miestneho farára Jacek prežil pád z obrovskej výšky. Na Jacka sa naozaj obrátia oči celej krajiny. No koľko z tých ľudí v ňom ešte vidí človeka? Alebo je viac tých, ktorí k nemu vzhliadajú iba preto, že sa z neho napriek medicínskemu zázraku stalo akési monštrum?

Szumowskej Tvár je drsným, no nádherne vylešteným zrkadlom súčasnej, nielen poľskej spoločnosti. Celá tragédia v živote v podstate bezstarostného človeka kdesi na poľskom vidieku je spôsobená na stavbe katolíckej ikony – sochy Krista, ktorá musí prekonať (aspoň výškou) legendárnu sochu v Riu. Katastrofa mení Jackov život od základu.

Režisérka nastavuje spoločenské zrkadlo prostredníctvom tragédie, no poukazuje najmä na farizejstvo, ktoré je súčasťou každej viery. Farár, ktorého pri spovedi viac než čokoľvek iné zaujíma, či to jeho ovečka robí svojmu frajerovi ústami, ovečky, ktoré odmietajú pomôcť hlavnému hrdinovi finančne i duševne. Stádo, ktoré spína ruky na omši, no hneď za dverami kostola sa mení na divokú zver, hľadiacu si hlavne samú seba.

Szumowska však zároveň nádherne poukazuje na to, že niekde tam, kde stojí najväčšia socha Krista na svete, žijú ľudia v podstate z ruky do huby a každý si hľadí v prvom rade sám seba, pretože tá socha je jediné prvenstvo, ktoré v živote majú. Jeden hlavný hrdina a veľké osadenstvo ľudí, ktorí sa prelínajú jeho životom. Vo finále z toho vychádza relatívne zábavná (aj keď ten humor je pomerne dosť čierny) štúdia krízy identity, ktorú režisérka nakoniec premení na dokonalý spoločenský komentár s esenciou vydarenej frašky.

Pavol Božík
85%

Réžia: Małgorzata Szumowska
Hrajú: Agnieszka Podsiadlik, Mateusz Kościukiewicz, Małgorzata Gorol, Roman Gancarczyk, Dariusz Chojnacki, Anna Tomaszewska, Krzysztof Czeczot, Iwona Bielska

Pôvodný názov: Twarz
Žáner: Dráma / Komédia
Krajina: Poľsko
Vznik: 2017
Zvuk: Poľský
Titulky: České
Prístupnosť: od 15 rokov
Celkový čas: 88 minút
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v slovenských kinách: 18. október 2018