Kam zmizli bájni moreplavci?

Vaiana: Legenda o oceáne

Aj na túto otázku dostaneme zrejme tento týždeň odpoveď v slovenských kinách, prostredníctvom nového animovaného filmu Vaiana: Legenda o oceáne. Ak to však nie je práve váš žáner, do kín prichádza tiež vianočná komédia, európsky i klubový film, ale aj parádne výpravné sci-fi.

Vaiana: Legenda o oceáne
Distribuuje: Saturn Entertainment

Po stáročia sa dávni moreplavci vydávali na dobrodružné cesty po nekonečnom Tichom oceáne a objavovali ostrovy Oceánie. Potom však ich plavby na tisíc rokov ustali. A dodnes nikto nevie prečo. Animovaný príbeh z Disneyho štúdií o odvážnom dievčati, ktoré sa rozhodne zachrániť svoj ľud a tak sa vydáva na nebezpečnú plavbu naprieč otvoreným oceánom. Počas svojej cesty stretáva kedysi mocného poloboha Mauiho, ktorý jej pomáha stať sa skúsenou moreplavkyňou. Spoločne sa plavia, zažívajú nebezpečné dobrodružstvá, stretávajú obrovské monštrá a príšery, ktorým uniknú iba o vlások. A Vaiana počas cesty plní dôležitú úlohu svojich dávnych predkov a objaví niečo, čo vždy hľadala – samú seba.

24 týždňov
Distribuuje: Film Europe

24 týždňov je druhý hraný film režisérky Anny Zohry Berrached. Rozpráva ríbeh televíznej komičky Astrid, ktorá so svojím empatickým priateľom čaká dieťa s Downovým syndrómom a srdcovou vadou a zvažuje, či si ho napriek lekárskej vážnej prognóze ponechá. Autorka vo svojom emotívne vypätom filme zručne kombinuje bolestivý naturalizmus a jemný humor a prostredníctvom feministickej perspektívy vypovedá o človeku tvárou v tvár desivej morálnej dileme.

Underworld: Krvavé vojny
Distribuuje: ITA Film

Fanúšikovia upírov a vlkolakov sa môžu tešiť na piatu časť filmovej sci-fi série Underworld. Kate Beckinsale sa vracia ako Selene a Theo James sa opäť predstaví v role Davida. Film Underworld: Krvavé vojny je debutom americkej režisérky Anny Foerster, ktorá úzko spolupracovala na väčšine filmov majstra hollywoodskych blockbustrov Rolanda Emmericha (Deň nezávislosti, Godzilla). V úlohe Seleny sa po piatykrát predstaví Kate Beckinsale, ktorá sa podľa posledných informácii má objaviť aj v ďalšom pokračovaní série. Sekundovať jej budú tak ako v predošlých dieloch Theo James v úlohe mutanta Davida a Charles Dance ako upír Thomas. Ako vodca Lykanov Marius sa predstaví Tobias Menzies, divákom známy zo seriálu Hra o tróny. Konečný súboj upírov a Lykanov vo filme Underworld: Krvavé vojny nastal.

Santa je stále úchyl
Distribuuje: Magic Box

Odpudivo neodolateľný zlodej Willie je stále alkoholik, stále sukničkár a už zase na dne. Znovu si teda oblečie kostým Santu a neochotne spojí sily s bývalým parťákom Markusom, aby na Vianoce vykradli centrálu jednej skorumpovanej chicagskej charity. Po viac ako jedenástich rokoch vzniklo pokračovanie Santu, ktorý je všetko, len nie ľudomil.

Tri generácie
Distribuuje: Magic Box

V každej etape nášho života bojujeme s tým, aby sme zostali sami sebou. Niečo o tom vie aj Ray (Elle Fanning), teenagerka z New Yorku, ktorá sa rozhodne pre zmenu pohlavia. Jej matka Maggie (Naomi Watts) je slobodná a sama má vlastné problémy. Stále sa hľadá, nevie nájsť svoje miesto ukotvenia. Teraz však potrebuje vypátrať Rayovho biologického otca, ktorý musí podpísať súhlas k jeho zmene pohlavia. Trojgeneračnú rodinu dopĺňa Rayova netradičná a trochu výstredná stará matka Dolly (Susan Saradon). Tá nevie či má byť viac zúfalá z informácie, že namiesto vnučky bude mať vnuka alebo z nerozhodností vlastnej dcéry. Všetky tri tak musia konfrontovať svoje vlastné identity a naučiť sa prijímať zmeny. A hlavne existovať ďalej ako jedna súdržná rodina, ktorá spoločne dokáže prekonať všetky prekážky.

James White
Distribuuje: ASFK

Newyorčan James White je ľahkomyseľný dvadsiatnik so sebadeštruktívnymi sklonmi. Povaľač, ktorý napriek svojej inteligencii nie je schopný si udržať prácu. Prežíva na gauči svojej matky Gail, ktorá jeho životný štýl neschvaľuje a naviac bojuje s rakovinou. James rieši situáciu útekom k sexu a drogám až do tej chvíle, kým nezačne byť Gailin stav naozaj vážny a on sa musí postaviť tvárou v tvár realite, ktorú už nemôže len ignorovať.