Tatry opäť rozkvitnú umením a zážitkami

Milan André

Tatry tento rok privítajú prostredníctvom festivalu Tatra Flowers 15 umelcov, ktorí spríjemnia návštevníkom posledný augustový sobotný deň na siedmych miestach.

Zmeny, ktoré sme urobili pri druhom ročníku, priniesli svoje ovocie. Našli sme optimálny formát, ktorý sa stretol s pozitívnou odozvou a Tatra Flowers si našli svoje publikum, ktoré ocení spojenie umenia a Tatier. Taktiež sa veľmi tešíme z ohlasov medzi umelcami. Aj pre nich bolo účinkovanie na našom festivale príjemným zážitkom a s príjemnými reakciami sme sa stretli aj pri umelcoch, ktorých sme oslovili tento rok. Potešila nás účasť a pozitívny postoj interpretov, ktorí majú k prírode veľmi blízko a aktívne podporujú jej ochranu. Návštevníci a milovníci Tatier sa môžu tešiť na zaujímavý program, ktorý bude opäť bližšie k prírode. Súčasťou programu nebude okrem večernej párty žiadne podujatie, na ktoré by si verejnosť musela kupovať lístky. Všetky podujatia Tatra Flowers budú pre verejnosť zadarmo, uvádza František  Tököly, organizátor podujatia.

Tatra Flowers 2019 sa začnú rovnako, ako minulý rok, teda koncertom v evanjelickom kostole v Tatranskej Lomnici, ktorý sa začne presne o polnoci z piatka na sobotu. Festival takto otvorí Michal Smetanka. Popularizátor hudby, hudobných nástrojov a zvukov sveta. Skladateľ, pedagóg, zberateľ, východniar pochádzajúci z celého sveta, hrajúci po celom svete. Hrať v mojich najmilších horách svoju najmilšiu muziku, je výzva. Výzva vytvoriť symbiózu ticha a hudby.  Pre seba, pre tých s ktorými mám tú česť hrať, i pre tých, pre ktorých hrám. Na polnočný koncert v kostolíku pripraví Michal špeciálny program a neskôr počas sobotného dňa ho môžete vidieť a počuť ešte raz.

Denný program sa začne o 11. hodine na Skalnatom plese, kde tento rok vystúpia opäť zaujímaví umelci. Ako prvý tu svoj koncert odohrá Kiril Stoyanov, ktorý hrá v slovenskej filharmónii na bicie – toto slovo v prípade filharmónie označuje celú skupinu nástrojov. Na Skalnaté pleso prinesieme veľa rôznych nástrojov, ako malý bubon, marimba a xylofón, na ktoré sa dá hrať nielen rytmicky, ale aj melodicky prakticky akákoľvek skladba. A veľmi sa teším, že tento môj koncert obohatí v niekoľkých skladbách aj huslistka Lucia Harvanová.

Ako ďalší odohrá svoj koncert Milan André. Tento muzikant s neprehliadnuteľným talentom a charizmou sa narodil a vyrastal v Kanade matke Slovenke a otcovi afroamerického pôvodu. Momentálne ho osud zavial domov, na Slovensko, kde vydal svoj album s priliehavým názvom Who Am I.

Program na Skalnatom plese ukončia koncertom Longital, ktorí vydávajú koncom septembra nový album Mauna a na tomto koncerte z neho zaznejú aj najčerstvejšie novinky.

Zo Skalnatého plesa stačí zbehnúť dole do Tatranskej Lomnice, kde sa Tatra Flowers stávajú súčasťou ukončenia Tatranského kultúrneho leta. Na poludnie tu vystúpi Michal Smetanka so svojou skupinou KarpaTon a Michal následne pre návštevníkov pripraví zaujímavý workshop, kde si budú môcť rôzne nástroje aj vyskúšať. Jedinečný bude aj koncert skupiny Vidiek a odohrá sa tu aj tradičná charitatívna dražba mesta Vysoké Tatry.

Podvečer sa priestor krásneho parku premení na veľké prírodné kino, ktoré tentokrát privíta Rasťa Hatiara. Ten premietne svoje dva krátke filmy a následne film o Petrovi Hámorovi. Práve Vrcholová príťažlivosť a krátky film Teória šťastia získali minulý rok na MFHF v Poprade najvyššie ocenenia. Rasťo Hatiar a Peter Hámor budú samozrejme pri tom.

O 13. hodine sa začne program aj na Hrebienku a naštartujú ho zaujímavým programom Modré Hory, ktoré odohrajú koncert ako mini band s Michalom Šelepom a Ľubošom Ežo Ambrozaiom. Chalani sa tešia, ako si zaspomínajú na časy, keď sa na Hrebienku ešte lyžovalo, ale aj na možnosť zabehať si v Tatrách. Následne špeciálny set prispôsobený lokalite odohrá Vec, ktorý prezradil, že s Tatrami sa spájajú jeho prvé spomienky na detstvo.

Úplne bez okolkov môžem povedať, že texty i hudba z mojej strany boli silne inšpirované práve týmito horami, hovorí ďalší interpret, Sisa Fehér. Veľmi sa tešíme, že sme dostali možnosť zahrať na Tatra Flowers, kde vystúpime v triu s posledným albumom Bardo, ktorý sme stvorili spolu s gitaristom Vladkom Miklášom.

Program na Hrebienku uzavrie koncertom skupina Billy Barman, ktorá v roku 2017 otvárala prvý ročník festivalu a po 2 rokoch sa na Tatra Flowers opäť vracia.

Na ďalší program stačí opäť iba zbehnúť z Hrebienka k Hotelu Grand v Starom Smokovci. Na jeho terase v krásnom prostredí tu vystúpia dvaja pesničkári. Najskôr mladý, talentovaný, príjemný Ado Juráček, ktorého hlas oslovil aj Janu Kirshner, a po ňom stálica slovenského folku Soňa Horňáková, ktorá v máji tohto roku vydala album po 9-ročnej odmlke.

O 20. hodine Kiril Stoyanov a Lucia Harvanová odohrajú v galérii Poliankovo v Tatranskej Polianke svoj druhý koncert. Opäť zaznejú rôzne bicie a perkusívne nástroje v kombinácii s husľami, tentokrát aj v exotických a temperamentných rytmoch. Tento koncert bude doplnený aj špeciálnou projekciou, takže to bude aj vizuálny zážitok.

Pre návštevníkov Tatier, ktorí ocenia aj klubovú zábavu, organizátori opäť pripravili večer v Humne v Tatranskej Lomnici, kde vystúpia Modré Hory a Vec so Škrupom, tentokrát už s klubovým programom. Po koncertoch sa o zábavu postará Škrupo svojím DJským setom.