Dokonalý obraz, najlepší zvuk

Clint Eastwood vo filme Pašerák

Túto kombináciu momentálne ponúkajú filmy v 4K Ultra HD rozlíšení. Nie všetky filmy sa na náš trh dostávajú v tejto podobe, ale je ich dosť na to, aby bolo z čoho vyberať a vychutnať si nielen skvelý príbeh, ale i technické parametre. Vzhliadli sme niekoľko takto distribuovaných filmov z katalógu spoločnosti Magic Box (Magic Box Slovakia).

Pašerák
Réžia: Clint Estwood

O čom to je:
Earl Stone je osamelý 80-ročný muž na mizine, s krachujúcim biznisom, ktorý dostane ponuku robiť obyčajného šoféra. Znie to jednoducho, no Earl nevedomky podpísal zmluvu na drogového kuriéra pre mexický kartel. Darí sa mu a dokonca tak dobre, že náklad sa mu prudko zväčšuje, až mu pridelia dozor. Nie je jediným, kto na Earla dohliada. Záhadný nový drogový pašerák sa dostal do hľadáčika húževnatého agenta úradu pre kontrolu obchodu s drogami, Colina Batesa. Hoci problémy s peniazmi pominú, hriechy minulosti začnú Earla dobiehať a nie je isté, či stihne napraviť svoje chyby, kým ho zákon či kartelové gorily dostanú.
Kukni na to! hodnotí: Byť tak v jeho veku tak aktívny, tak pri zmysloch, či jednoducho, dožiť sa jeho veku. V máji bude mať neuveriteľných 90 rokov a od čias, kedy zosadol z koňa a začal si filmy sám písať i režírovať, zásobuje divákov porciami veľmi kvalitného kina. Inak to nie je ani v prípade jeho ostatného filmu Pašerák (i keď v tomto prípade si scenár nepísal), v ktorom sa nechal inšpirovať skutočným príbehom 90-ročného pašeráka drog. Ono, už samotný príbeh je zaujímavý sám o sebe a pri pomyslení na to, že ide o skutočnosť, ostáva rozum stáť. Navyše Clint Eastwood, ktorý si vo filme zahral hlavnú úlohu, dáva tomu dvojhodinovému predstaveniu punc skutočného zážitku, v ktorom mu divák uverí absolútne všetko. Je až očarujúce, že tento pán dokáže dvojhodinový príbeh utiahnuť v podstate sám, pretože z obrazu vlastne nezlieza. A je tak dokonalý, že hoci divák vie, že sa zamotal do toho najhnusnejšieho, čo ho mohlo v živote postretnúť, v podstate mu drží palce, aby to dobre dopadlo, aby to zvládol a aby zásielku doviezol na určené miesto. Skvelý filmový zážitok vychádza na DVD, Blu ray a vo formáte 4K Ultra HD s českým dabingom.

90%

Yesterday
Réžia: Danny Boyle

O čom to je:
Nie veľmi úspešný pesničkár Jack chce zavesiť gitaru na klinec. Jeho  pesničky nikto nepočúva, okrem jeho najlepšej kamarátky Ellie. Všetko sa zmení keď ho počas záhadného globálneho zatmenia zrazí autobus. Zatmenie okrem iného spôsobí hudobnú katastrofu. Na párty, ktorú pre neho pripravili priatelia na počesť uzdravenia si zabrnká legendárnu pieseň Yesterday od Beatles. Notoricky známu melódiu nikto nespozná, priatelia sa tvária, akoby jednu z najznámejších piesní všetkých čias počuli prvýkrát v živote. Mohol by to byť nepodarený vtip, ale vyhľadávanie v googli sa chová rovnako. O Beatles nie je ani zmienky, ako keby nikdy neexistovali. Jack vycíti svoju príležitosť. Stačí, keď si vybaví všetky hity legendárnych Chrobákov z Liverpoolu, a svet mu hneď bude ležať pri nohách. A ono to funguje! Dokonca tak dobre, že aj slávny Ed Sheeran (hrá vo filme seba samého), ktorý vezme Jacka ako predskokana na svoje turné, uzná, že tento chlapec odnikiaľ je oveľa talentovanejší než je on sám. Radosť Jackovi kazia len dve maličkosti – vedomie, že sa dopúšťa celosvetového podvodu, a strata najlepšej priateľky Ellie. Tá má pocit, že by ho mala konečne prestať milovať, keďže jej láska je jednostranná, a so zlomeným srdcom ho pošle do Los Angeles natočiť najlepšiu platňu všetkých čias. Lenže keď spievate o tom, že k životu stačí iba láska, môže vám to zrazu dosť zmeniť vaše priority.
Kukni na to! hodnotí: Po filmoch o skupine Queenlegendárnom Eltonovi Johnovi si príde na scénu režisér kultových filmov Milionár z chatrče, či Trainspotting Danny Boyle a za pomoci scenáristu kultovej Lásky nebeskej Richarda Curtisa ponúkne najromantickejšiu poctu kapele Beatles, akú si len John, Paul, George a Ringo vedia predstaviť. Yesterday je jedno z najväčších filmových prekvapení uplynulého roku. Film nestavia na príbehu samotných Chrobákov, ale na ich piesňach. A práve na ich základe sa tvorcom podarilo vyskladať veľmi milý a zmysluplný príbeh, ktorý zbytočne pateticky neuráža, nadmerne nedojíma a dokonale zabáva. Danny Boyle nestavia na veľkých menách, ale na prepracovanom rozprávaní o chlapíkovi, ktorý sa na základe nevysvetliteľných udalostí stane hviezdou a z britského vidieka vyletí do celosvetového povedomia. Popri tom všetkom vo filme exceluje Ed Sheeran, ktorého ja osobne síce príliš nemusím ako speváka, ale tieto jeho kolaborácie vo filmoch, v ktorých hrá samého seba a dokáže si zo seba s nadhľadom vystreliť, to jednoducho žeriem. V Yesterday dostáva zatiaľ najväčší priestor a dáva to na Pána. Práve vďaka nemu je film naozaj vtipný a je to naozaj skvelá zábava. Navyše, nakrúcalo sa v meste, z ktorého Ed Sheeran pochádza, čo síce pre film nie je rozhodujúce, ale je to nepochybne zaujímavý moment. Dvojhodinová romantická hudobná komédia je tak veľmi originálnou poctou kapele Beatles (ku koncu filmu s jedným nečakaným, ale zaujímavým prekvapením), ktorou Danny Boyle opäť dokazuje, že čoho sa chytí, to premení na zlato. Napriek tomu, že sa Yesterday ani na chvíľu netvárilo ako film, ktorý by chcel nejakým spôsobom zmeniť filmový svet, istým spôsobom sa mu to podarilo. Svojou jednoduchosťou a roztomilosťou totiž chytí každého za srdce. Vychádza na DVD, Blu ray a tiež v 4K Ultra HD prevedení, s českým dabingom a množstvom priložených bonusov, ktorým dominujú alternatívny úvod i záver, vynechané scény, nevydarené scény a množstvo pohľadov do zákulisia nakrúcania.

90%

Mária, kráľovná škótska
Réžia: Josie Rourke

O čom to je:
Mala len šesť dní, keď sa po smrti otca stala škótskou kráľovnou. V šestnástich si vďaka svadbe pridala aj titul francúzskej kráľovnej, ale keď o dva roky neskôr ovdovela, srdce ju odtiahlo domov do Škótska. Osemnásťročné dievča muselo od začiatku obhajovať svoj trón pred rebelujúcimi škótskymi klanmi, navyše čelila otvorenému nepriateľstvu rodovo spriaznenej anglickej kráľovnej Alžbety, ktorej vládu odmietala uznať. Averzia to bola obojstranná, Alžbete Mária vadila nielen ako spurná rivalka, ale aj ako matka budúceho kráľa Jakuba. Anglická panovníčka totiž v tomto smere mala z mnoho príčin len mizerné vyhliadky. Na druhú stranu obe panovníčky spojovala ich izolovanosť v prostredí tvorenom výhradne mužmi, vďaka ktorému získali vzájomné pochopenie, dokonca aj rešpekt. Britské ostrovy však boli pre dve tak silné ženy príliš malé a obe to vedeli. Otázkou bolo len, ktorá z nich sa rozhodne urobiť prvý krok k eliminácii tej druhej, a ako veľmi to bude bolieť.
Kukni na to! hodnotí: Svojho času som si zamiloval Londýn a hoci tá láska pretrváva, objavili sa iné miesta, ktoré preferujem. Podstata je v tom, že v tom londýnskom čase som si okrem iného čiastočne naštudoval i britskú históriu. Dlhé roky som mal dojem, že dostatočne, po vzhliadnutí filmu Mária, kráľovná škótska som však nadobudol dojem, že to až tak dostačujúce nebolo. Alebo som sa tomu obdobiu venoval málo času, alebo to bude tým filmom. Mám rád filmy, v ktorých sa prezentujú reálne udalosti, ktoré písali dejiny. Aj preto som sa na tento film tešil. Navyše to herecké obsadenie – Saoirse RonanMargot Robbie, to je lákadlo samo o sebe. A predsa, napriek všetkým plusom, ktoré som zrátal ešte pred vzhliadnutím filmu, na jeho konci sa dostavil pocit mierneho sklamania. Dokonalé, výpravné, nezabudnuteľná prehliadka kostýmov, ale ten príbeh… Buď sa trápili scenáristi, alebo strihači, neviem to zhodnotiť, ale vo výsledku som sa nakoniec najviac trápil ja, ako divák, strácal sa v slede udalostí, umáral sa monotónnym tempom filmu a do stavu pozornosti ma kde tu dostala nejaká brutálna udalosť, ktorú vyvolala séria predchádzajúcich intríg. A tak až do konca, ktorý je z historického hľadiska už známy. Možno by pomohol český dabing, aby sa divák mohol viac sústrediť na príbeh. Tento film však vyšiel iba4K Ultra HD prevedení (s priloženým Blu ray diskom) a s českými titulkami. Pribalených je niekoľko zaujímavých bonusov, ktoré dávajú viac nahliadnuť do historických udalostí.

60%

Pavol Božík