Fontána pre Zuzanu je zremastrovaná

Je uznania vhodné, že Slovenský filmový ústav pri remasteringu slovenských filmov a ich následnom uvádzaní na Blu ray, myslí aj na generáciu takzvaných Husákových detí, ktorá by mimochodom mohla byť tou najsilnejšou cieľovkou pre tento produkt. A práve týmto, dnes štyridsiatnikom je určená kultovka Fontána pre Zuzanu, ktorá celkom nedávno vyšla na Blu ray.

O kvalite, zmysle a neviem čom všetkom tohto hudobného filmu Dušana Rapoša môžeme polemizovať a dohadovať sa, či rovno sa hádať, koľko chceme. Jedno je isté. Od premiéry, ktorá sa udiala pred tridsiatimi dvoma rokmi, sa tento sídliskový príbeh o mladých a pre mladých, s nesmrteľnými pesničkami, stal kultom a hotovo.

Ak sa osemdesiatkové filmy začnú postupne objavovať na Blu ray, je fajn, že sa medzi prvými objavila práve Fontána pre Zuzanu. Samozrejme, dnešná generácia mladých asi len ťažko bude brať seriózne film, v ktorom sa nešúcha po telefóne, kamarátstva nie sú najaktívnejšie na sociálnych sieťach a správy sa neposielajú whatsappkou, skôr im pri ňom bude trhať kútikmi úst.

Generácia Husákových detí však na tomto filmovom muzikáli vyrástla a piesne ako Prvá láska, Mopedová (Poďme spolu lietať), či Nemožná sú dodnes súčasťou mnohých mp3 prehrávačov a rádiového vysielania. Príbeh o partii mladých ľudí z bratislavského sídliska vtedy dokonale vykresľoval šedú dobu totality a v súčasnosti pôsobí ako zdvihnutý prst. Ibaže vtedy to tak nikto neriešil…

Vtedy to bol film pre mladých, o mladých, o prvých láskach, veľkých kamarátstvach, sklamaniach, prvom sexe a plný fantastických piesní a skvelej filmovej hudby Vaša Patejdla (soundtrack sa dodnes veľmi dobre predáva). Sila Rapovošho filmu dokonca prekonala aj totalitné zásady, keď sa film premietal i v čase, keď v ňom účinkujúci Robo Grigorov zbalil kufre a odišiel byť šťastnejším do Belgicka.

Fontána pre Zuzanu ani po troch dekádach od svojho vzniku nepôsobí rozpačito (u diváka, ktorý tú dobu zažil). Necelá hodina a pol utečie v spoločnosti Evy Vejmělkovej veľmi rýchlo, priznám sa, že som sa ani raz nepristihol pri tom, že by mi na filme, ako takom niečo prekážalo.

Ďalšou devízou uvedenia na Blu ray je dokonalý remastering obrazu i zvuku. Tohto som sa trochu bál, ako to dopadne, ale naozaj klobúk dolu. Zvuk je síce iba v mono formáte, ale absolútne to neprekáža. Príjemné je tiež zistenie, že Slovenský filmový ústav nestavil na možnosť rýchleho zárobku a titul uvádza za veľmi rozumnú cenu. Fakt, že tu rozmýšľajú pokrokovo potvrdzuje i prítomnosť anglických tituliek, čo otvára dvere širšiemu exportu mimo krajiny.

Filmové bonusy síce na disku nenájdete, súčasťou balenia je však obsiahly booklet, ktorý prináša kvalitné filmové fotografie, informácie o filme a jeho tvorcoch a je pripravený v slovenčine i v angličtine. Veľkolepý návrat Fontány pre Zuzany v remastrovanej podobe sa tak podaril na výbornú a ostáva iba dúfať, že Slovenský filmový ústav bude v tradícii vydávania slovenských filmov na Blu ray pokračovať.

Pavol Božík
90%

Réžia: Dušan Rapoš
Hrajú: Eva Vejmělková, Jiří Bábek, Slavo Záhradník, Vladimír Kratina, Miloslav Holub, Ján Géc, André Vícha

Žáner: Filmový muzikál
Distribúcia: Slovenský filmový ústav
Rok vydania: 2016
Formát: Blu ray
Celková dĺžka: 84 minút
Jazyková verzia: slovenská (2.0)
Titulky: slovenské, slovenské pre nepočujúcich, anglické