Pestrofarebný život legendy

Bývajú také obdobia vo filmovom biznise. Keď sa objaví v nejakom žánri úspešný film, krátko na to ho nasleduje ďalší. Väčšinou ide o zhodu náhod a s úspechom predošlého filmu to má iba málo spoločné. Ale stáva sa. A tak po fenomenálnej Bohemian Rhapsody prišiel Rocketman. Hudobná fantázia, ktorá rozpráva životný príbeh jedného z najúspešnejších hudobníkov súčasnosti. Elton John vždy spieval ako Boh, obliekal sa ako nikto iný predtým a žil ako pravý rocker. Napriek všetkému to prežil v zdraví, aby teraz o svojom turbulentnom živote mohol s odstupom porozprávať.

Než sa stal Eltonom Johnom, volal sa Reginald. Bol to malý, okuliarnatý, dengľavý chlapec, ktorý si nie veľmi dobre rozumel so svojimi rodičmi. Zato s klavírom mu to išlo vynikajúco. Na začiatku robil len sprievodného klaviristu úspešnejším hudobníkom, do momentu keď stretol svoju spriaznenú dušu v podobe textára Bernieho Taupina. Od tohto stretnutia viedla už len strmá cesta na absolútny vrchol, možno až priveľmi rýchla a priveľmi strmá na to, aby sa dala zvládnuť bez alkoholu a drog. Tie pomáhali predovšetkým vo chvíľach, kedy sa Elton cítil sám, opustený a nemilovaný, čo sa mu stávalo prakticky stále. Lenže keď ste dušou rocker a showman, tak sa z každého problému skrátka vyspievate.

Rocketman sa zrejme nevyhne porovnávaniu s Boheman Rhapsody, ale treba si uvedomiť, že by sa v takom prípade porovnávalo neporovnateľné. V prípade filmu o kapele Queen išlo o klasickú životopisnú dráma, kdežto v prípade Rocketmana ide v podstate o muzikál. Tvorcovia filmu sa pod dohľadom samotnej super hviezdy rozhodli poňať film oveľa viac umeleckejšie a urobiť z neho spektakel hodný samotného Eltona.

Jedine trblietavý muž, ktorý sa okrem svojej famóznej hudby preslávil i svojimi šokujúcimi kostýmami, si môže dovoliť o sebe nakrútiť film, ktorý sa trbliece rovnako, ako jeho šou. Samozrejme, Elton iba dohliadal na prípravu, ale verím, že sa musel veľmi tešiť z toho, ako sa Rocketman črtá. Napriek neľahkému príbehu je to veľmi farebný príbeh, plný ohromujúcich tanečných čísel, takže na svoje si prídu nielen fanúšikovia životopisných príbehov, ale tiež muzikáloví nadšenci.

Rocketman rozpráva o prvých dvadsiatich rokoch kariéry Eltona Johna a prináša mnoho zaujímavých informácií. Jeho obdivovatelia tam zrejme nájdu nejaké časové chyby a pomýlené informácie, ak však patríte medzi divákov, ktorých fascinuje Eltonova hudba, o ňom samotnom ste netušili maximálne to, že miluje mužov, bude pre vás Rocketman prínosom veľmi, veľmi zaujímavých informácií.

Po ošiali, ktorý aj u mňa spôsobila Bohemian Rhapsody, som k tomu filmu pristupoval s istými obavami. Našťastie, nie je sa čoho báť. Rocketman prichádza z úplne inej galaxie a žije si svojim vlastným životom. Je to dvojhodinová, veľmi príjemná záležitosť, ktorú sme videli v excelentnom 4K Ultra HD rozlíšení (pri tomto žánri je to ohromný zážitok po vizuálnej i zvukovej stránke). Súčasťou balenia je Blu ray disk, ktorý okrem filmu prináša takmer hodinu a pol bonusového materiálu s českými titulkami. Bonusom dominujú predĺžené hudobné čísla a vynechané scény, ale i množstvo nahliadnutí do zákulisia nakrúcania. Ak máte doma fanúšika, ktorého zaujíma film, hudba, muzikál a životné príbehy, máte pre neho darček štyri v jednom.

Pavol Božík
90%

Réžia: Dexter Fletcher
Hrajú: Taron Egerton, Jamie Bell, Richard Madden, Bryce Dallas Howard

Žáner: Životopisný
Pôvodný názov: Rocketman
Rok výroby: 2019 (Svetová premiéra: 22. máj 2019)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 121 minút
Zvuk (4K Ultra HD): anglický (Dolby Atmos / Dolby Digital 5.1), český (5.1) a ďalších 12 zvukových stôp
Titulky (4K Ultra HD): české, slovenské a 27 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Predĺžené hudobné scény
* Vynechané a predĺžené scény
* Karaoke
* … a mnoho ďalších