Karel Roden natočil ďalší svetový film

Pred pár dňami padla posledná klapka dlho pripravovaného projektu producenta Patrizia Gente a režiséra Tomáša Svobodu s názvom Indián. Júlové natáčania česko-slovensko-poľskej komédie prebiehalo v Prahe a okolí, na plátna príde budúci rok v marci a predstavia sa v ňom hviezdy ako Karel Roden či Daniel Olbrychski.

Príbeh komédie Indián sa odohráva v súčasnosti a popisuje hektický život zaneprázdneného finančníka, do ktorého vstúpi duch umierajúceho indiánskeho náčelníka vo chvíli, keď letí po úspešnom obchode domov z americkej Nebrasky. Duch náčelníka sa snaží hlavného hrdinu presvedčiť o zmene spôsobu života a myslenia, čo sa mu ale nedarí. Nakoniec mu ale zmení život vo všetkých oblastiach, vo vzťahu k rodine, deťom, manželke, k zamestnaniu, profesii, ale aj k Bohu, k nejakým transcendentným veciam a hlavne vo vzťahu k planéte. Myslím si, že keď sa títo bohatí ľudia začnú správať ekologicky, bude to mať oveľa väčší zmysel, ako keď sa o to bude usilovať každý z nás, vysvetlil režisér Tomáš Svoboda s tým, že komickosť situácií vychádza z vnútorného boja vysvetľovania právd náčelníka finančníkovi.

Chcel som osloviť scenáristu a režiséra, ktorý píše komédie, a dostal som odporúčanie na Tomáša. Urobiť bežnú komédiu na vymyslené vtipy, to vie každý. Ale ja som chcel komédiu inú, kvalitnú, s humorom, ktorý vychádza zo situácie prirodzene. Komédiu, ktorá diváka prinúti sa aj zamyslieť. A práve indiáni majú zásady, pravidlá a hodnoty už po stáročia Hercov sme vyberali s Tomášom na základe charakteru postáv, kto by sa k nim hodil. Karel Roden nám dokonale zapadol do dvojúlohy a bezpochyby to bola tá najlepšia voľba. Úlohy sa zhostil bravúrne. Pre neho to bola tiež určite veľká výzva, takú úlohu si zahrať, hovorí producent Patrizio Gente.

Do pôvodne česko-slovenskej koprodukcie sa neskôr zapojilo aj Poľsko, a tak ide o medzinárodný projekt. Poľská koprodukcia je skôr produkčného rázu, ale Karel Roden má vo filme rodisko na Slovensku a časť príbehu sa odohráva v Amerike, kde dokonca jeho mamička prežila v roku 1968 veľkú lásku.

Jednu z hlavných ženských úloh si zahrala Vica Kerekes: Moja postava riaditeľky firmy je veľmi negatívna. Partnerom na pľaci mi bol Martin Myšička, u ktorého sa mi veľmi páči, ako nad postavou premýšľa. Máme to rovnako. Na pľaci sa sústredíme len na film. A točiť s Karlom Rodenom bol vždy môj sen, zveril sa herečka.

Vo ďalších úlohách sa objavia Marta Trzebiatowska, Juraj Kemka, Lukáš Latinák, Jaroslav Dušek, Štěpánka Fingerhutová, Ester Geislerová, Vlado Černý, Anna Šišková, Jiří Dvořák, Tomáš Měcháček, Zuzana Kraváriková, Petra Nesvačilová, Jána Stryková, Martin Pachlát, Tomáš Matonoha, Oliver Oswald a ďalší. Titulnú skladbu k filmu naspievala kapela Horkýže Slíže a skladba Indián bude aj súčasťou ich nového albumu, ktorý by mal vyjsť na jeseň tohto roku.

O filme: Ondrej je tvrdý obchodník a arogantný workoholik. V Prahe vedie veľkú, úspešnú firmu. Jeho život je plný klamstiev a pretvárky a jeho hlavným zmyslom sú peniaze. Ondrej práve v Nebraske dohodol životný obchod. Podpísal zmluvu s bohatým investorom, ktorý na okraji Prahy zafinancuje výstavbu luxusných rezidencií v indiánskom štýle. Na ceste z Ameriky lietadlo prelieta nad cintorínom, kde práve prebieha pohreb indiánskeho náčelníka. Duch indiána narazí do lietadla a nedopatrením sa vtelí do Ondreja. A tento duch má o Ondrejom živote a jeho hodnotách rozhodne veľmi odlišné predstavy. Takže ráno doma Ondreja prebudí veľmi neodbytný a otravný hlas v jeho hlave. Hlas, ktorý sa rozhodol mu pomôcť a zmeniť ho k lepšiemu. Ondrej sa však nezvanému návštevníkovi nemieni len tak vzdať. Každodenné pracovné a rodinné problémy dostávajú nový rozmer nielen pre Ondreja, ale aj pre jeho rodinu a kolegov. Medzi Ondrejom a duchom začína neúprosný, divoký súboj plný situačnej komiky.