Festival City Sounds v letnej edícii

Wojtek Mazolewski Quintet

Na scénu sa vracia festival City Sounds, ktorý prinesie v bratislavskom Klube pod lampou hneď dve jazzové lahôdky pre milovníkov kvalitnej hudby. Letnú edíciu festivalu v nedeľu 2. augusta otvorí koncertom v Klube pod lampou medzinárodne uznávaná slovensko-dánska jazzová formácia Nikola Bankov Band. Na druhý deň sa na rovnakom mieste predstaví poľská formácia Wojtek Mazolewski Quintet.

Frontmanom zoskupenia Nikola Bankov Band je mladý, iba 21-ročný saxofonista Nikola Bankov, hudobnými publicistami označovaný za jeden z najväčších talentov slovenskej i svetovej jazzovej scény. Zaujímavosťou je, že tento uznávaný hudobník a skladateľ má slovenské korene – pochádza z Humenného. Momentálne študuje na prestížnej Royal Academy Of Music v Dánsku a má za sebou tiež štúdium na svetoznámej Berklee College Of Music a na Konzervatóriu Van Amsterdam.

Držiteľ titulu Objav festivalu Nové tváre slovenského jazzu (2015) debutoval vlani prvým štúdiovým albumom Bright Future. Debut vyšiel v nórskom vydavateľstve AMP Music & Records, zožal medzinárodný úspech a pozvanie naň prijal exkluzívny hosť – svetová hviezda, americký saxofonista Seamus Blake.

Nikola Bankov je umelcom, ktorý doslova posúva hranice a možnosti svojho hudobného nástroja. Jeho tvorba je charakteristická chytľavými melódiami a kritici jeho zvuk opisujú ako osviežujúci a originálny. Bankov je tiež známy experimentovaním a kombinovaním moderného jazzu s elektronickou hudbou, čím pridáva do hudobnej palety zvukov nové farby a vytvára originálny, svieži zvuk a unikátny live zážitok.

Zvyšok kapely tvoria rešpektovaní hudobníci z Dánska, s ktorými sa Nikola prezentuje na medzinárodných pódiách: Jonas Gravlund (gitara), August Korsgaard (klávesy), Christian Aagaard Trier (basa), John Riddell (bicie).

Druhým koncertom jazzového leta na festivale City Sounds bude vystúpenie zoskupenia Wojtek Mazolewski Quintet. Vystúpenie poľskej formácie sa uskutoční v pondelok 3. augusta taktiež v priestoroch bratislavského Klubu pod lampou.

Wojtek Mazolewski je uznávaný kontrabasista, basgitarista a vedúca osobnosť súčasnej poľskej jazzovej scény. Jeho kvintet u našich severných susedov láme rekordy v predajnosti nekomerčných albumov. Unikátny zvuk a pôsobivé živé vystúpenie ocenili už v 31 krajinách sveta, kde odohrali viac ako 280 koncertov. Wojtek vystupoval a nahrával s Timom Berneom, Johnom Zornom, Tomaszom Stankom či Zbigniewom Namyslowskim a mnohými ďalšími. Má jedinečný štýl a schopnosť prezentovať svoju hudbu vo veľmi nekonvenčnej a sviežej podobe. Kritici uznávajú Wojteka Mazolewskeho za jeho schopnosť prinášať tvorbu zrozumiteľnú aj pre mladé publikum, no zároveň s jasným odkazom, vernosťou a príslušnosťou k hudobným tradíciám z čias zlatej éry poľského jazzu.

Formácia zaujala v posledných rokoch najmä albumami Polka (2018) a When Angels Fall (2019), v súvislosti s ktorými recenzenti skloňujú hodnotenia ako brilantný zvuk, nádherné melódie a virtuozita. Nadšené recenzie, vypredané koncerty a standing ovations sú v prípade Wojtek Mazolewski Quintetu samozrejmosťou. Doma v Poľsku je kapela takým obrovským hudobným fenoménom, že ich koncerty navštevujú tisíce ľudí. Súčasťou tohto projektu je tiež rodák z Humenného, trubkár Oskar Török. Ďalšími členmi zostavy sú Qba Janicki (bicie), Joanna Duda (piano) a Marek Pospieszalski (saxofón).