Keď je najhoršie, treba konať

Filmy nakrútené podľa skutočných udalostí majú najsilnejšie emócie. Samozrejme, pokiaľ sa tvorcovia nesnažia prifarbiť si skutočný príbeh tak, aby bol čo najsilnejší a skutočnosť sa vytráca. Michael Bay sa (aspoň podľa doloženého bonusového materiálu) snažil svojmu filmovému príbehu 13 hodín: Tajní vojaci z Bengházi zachovať čo najväčšiu autentickosť. Aj vďaka tomu vznikol film, ktorý vyráža dych.

Jedenáste výročie útoku na Dvojičky sa teroristické komando operujúce na severe Afriky rozhodlo osláviť útokom na americkú ambasádu v líbijskom Benghází. Jej zamestnanci síce už predtým tušili, že sa niečo chystá, tajné služby však ich pocit ohrozenia nebrali do úvahy.

Kvôli tomu sa pracovníci ambasády ocitli tvárou v tvár obrovskej presile prakticky bez väčšej ochrany. Keby v oblasti nepôsobila skupinka „bezpečnostných analytikov“ (bývalých elitných mariňákov), nemali by žiadnu šancu. Tí hodia za hlavu všetky odporúčané postupy a nariadenia a rozhodnú sa brániť ambasádu do poslednej kvapky krvi.

Michael Bay nemal potrebu angažovať do filmu najväčšie hviezdy, pretože vedel, že najväčšou silou v tomto prípade je samotný príbeh. Nenaťahuje zbytočne čas, aj keď pri dĺžke filmu dve a pol hodiny je to odvážna veta. Ibaže v tom filme nie je ani minúta navyše. Nádherne vyskladané a napínavé od začiatku až dokonca.

A, našťastie, chýba tu aj ten povestný americký pátos, v ktorom sa domorodci sťažujú, ako im všetci ubližujú. Bay naopak ukazuje, že najväčšie zmije môžu byť vo vlastnom hniezde, ktoré sa vytvorilo na najvyšších miestach. A potom sa musí nájsť (aspoň) šesť odvážnych, ktorí v Ameriku stále veria.

Excelentná, napínavá a hlavne presvedčivo nakrútená vojnová dráma, ktorej úprimnosť šokuje. Skvelé herecké výkony, presvedčivé scenérie, film, ktorému divák uverí úplne všetko.

k_13-hodin-brd

Šokujúco dokonalý zvuk v pôvodnej verzii (7.1.4 Surround Dolby Atmos), vynikajúci český dabing a skvelá česká zvuková stopa (5.1), k tomu poľská, ruská, thajská, ukrajinská a turecká zvuková stopa. Viac ako dve desiatky jazykových titulkov, medzi inými samozrejme české, ale aj slovenské.

Na našom trhu sa objavilo hneď niekoľko vydaní filmu. Vyšiel na DVD, klasickom blu ray, ale i dve zberateľské edície v steelbokoch. Tie prinášajú dva disky, ten druhý je plný mimoriadne zaujímavého bonusového materiálu s českými titulkami.

95%
Pavol Božík

Réžia: Michael Bay
Hrajú: John Krasinski, Freddie Stroma, Toby Stephens, Max Martini, Pablo Schreiber

Vydavateľstvo: Magic Box
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 144 minút