Kino #42: Pozvánka na orgie

Pražské orgie

Do slovenských kín prichádza film, ktorý vraj pohne žlčou mnohým umelcom, ktorí by sa v ňom mohli spoznať. Uvidíme. Všetko však nasvedčuje tomu, že o Pražských orgiách ešte budeme veľa počuť. Na plátna kín sa vracia i Vládkyňa zla, ktorá prináša skvelé herecké obsadenie a deti si určite vychutnajú návrat kultovej ovečky Shaun.

Pražské orgie
Distribuuje: Magic Box Slovakia

Príbeh filmu zavedie diváka do Prahy v polovici 70. rokov, kam prichádza slávny americký spisovateľ Nathan Zuckerman – často využívané spisovateľovo alter ego – aby odniesol rukopis napísaných v jazyku jidiš do Ameriky. Autor textu bol zavraždený nacistami. Pre Zuckermana je pražská návšteva bizarným stretom totalitou ovládaným národom a podivuhodným zoskupením režimom umlčovaných umelcov. Vďaka hľadaniu rukopisu sa zoznámi so svojráznou a neskrotnou Oľgou a prenikne na vyhlásené večierky, na ktorých každý hľadá únik ku krátkej slobode po svojom. Zuckerman sa stane divákom i účastníkom dekadentného predstavenia plného zmarených snov.

Film Ireny Pavláskovej Pražské orgie, nakrútený podľa rovnomennej predlohy americkej literárnej legendy Philipa Rotha. Získať práva od jedného z najrešpektovanejších svetových spisovateľov podľa Pavláskovej netrvalo dlho: Pán Philip Roth sa mi ozval dosť skoro, potom, čo som mu napísala list s prosbou o práva. Dokonca si vyžiadal moje filmy a pozval ma na osobné rokovanie. V ten istý deň mi tie práva sľúbil a keď som sa vrátila do Prahy, môj agent už mal v maili návrh zmluvy, ozrejmila režisérka hosťom nedávnej slovenskej premiéry. Počas nakrúcania vzniklo mnoho príjemných i menej príjemných scén. Na svoj najhorší zážitok si spomenul Pavel Kříž: Nakrúcali sme scénu, ktorá sa odohrávala v pražskej krčme, kde fajčili úplne všetci, tak ako to bolo v 70. rokoch. Urobilo sa mi z toho fyzicky zle, musel som vyjsť von. To bola pre mňa najhoršia scéna. Ale inak by som si zopakoval celý zvyšok filmu, povedal s úsmevom.

Vládkyňa zla 2
Distribuuje: Saturn Entertainment

Prešlo päť rokov. Kráľovná čiernej mágie žije spokojne a jej krstná dcéra Aurora pomaly dospieva. Nenávisť medzi ľuďmi a kúzelnými bytosťami sa úplne vytratila. Svadba medzi princom Filipom a Aurorou je dôvod k radosti a mnohí dúfajú v spojenectvo. Nečakaný zvrat udalostí a stretnutí s novými mocnými spojencami dostane Auroru a Zlorianu na opačné strany Veľkej vojny, ktorá preverí ich rodinné putá.

Ovečka Shaun vo filme: Farmageddon
Distribuuje: Continental Film

Čudesné svetlá nad pokojným mestečkom Mossingham oznamujú príchod záhadného návštevníka zo vzdialenej galaxie. Na neďalekej farme Mossy Bottom Farm zatiaľ Ovečka Sahun nič netuší, pretože má plné ruky práce s geniálnymi nápadmi, ako si znova vystreliť z farmára a rozhnevať Bitzera. Čoskoro však jedna mimozemská výmyselníčka neďaleko farmy havaruje, Shaun sa rýchlo chytí novej príležitosti a vyráža na intergalaktickú misiu na záchranu malej návštevníčky pred diabolskou vládnou organizáciou, ktorá sa ju snaží zajať a zneužiť pre svoje nekalé ciele.