Kto zabil malých súrodencov?

Dnes už overenú značku televíznej produkcie HBO s názvom Temný prípad mnohí evidujú ešte z roku 2014. Práve vtedy sa na obrazovkách objavili Matthew McConaughey, Woody Harrelson a okrajovo i Colin Farrell a po prvý raz priniesli osem častí, v ktorých riešili brutálnu vraždu prostitútky. Seriál sa okamžite z mnohých dôvodov zaradil medzi najúspešnejšie produkcie, tak medzi divákmi, ako i medzi odbornou kritikou.

Hneď o rok sa séria Temný prípad vrátila s ďalším samostatným prípadom. Matthew McConaughey a Woody Harrelson sa stali producentmi a Colin Farrell sa ocitol medzi hlavnými predstaviteľmi. Uznávam, že Temný prípad 2 bol iný, než úspešná jednotka. Pritvrdilo sa v zvrátenosti a drsnosti a mnohí vtedy hovorili, že ide o seriál pre špecifického diváka. Napriek nadpriemerným hodnoteniam sa však niekoľko rokov zdalo, že s úspešnou sériou je koniec.

Až do januára minulého roku, kedy sa opäť pod producentským dohľadom Matthewa McConaugheyho a Woodyho Harrelsona Temný prípad vrátil tretí raz. Je oveľa miernejší, než jeho predchodca, divácky stráviteľnejší a zrozumiteľnejší. A je opäť geniálny.

Mahershala Ali stvárňuje v tretej sérii Temného prípadu (trailer) postavu vyslúžilého detektíva Waynea Haysa, ktorý sa už tridsaťpäť rokov zožiera prípadom zmiznutia dvanásťročného chlapca a jeho desaťročnej sestry, ku ktorému došlo v arkansaskom mestečku West Finger. Kým starnúci Hays, ktorému začína zlyhávať pamäť, prechádza podrobnosti svojho vyšetrovania s producentkou televízneho dokumentu o tomto zločine, je divákovi umožnené nahliadnuť nielen pod pokrievku prípadu, ale aj Haysovej minulosti. 

Sledujeme udalosti v roku 1980, kedy došlo k vražde, v roku 1990, kedy šokujúci objav znovu vyvolal o tento desivý prípad záujem a v roku 2015, keď sa o prípad začala zaujímať senzácie chtivá televízna reportérka, ktorá sa dostala k novým informáciám. 

Cez spomienky poznávame kľúčové postavy ako sú Roland West, Waynov partner v čase vraždy, učiteľka a spisovateľka Amelia Reardonová, rovnako ako okresní úradníci, agenti FBI, členovia rodiny a podozriví.

Hneď v úvode si divák musí uvedomiť, že seriál sa odohráva v troch časových rovinách. Bavíme sa o rokoch 1980, 1990 a 2015. Na rozdiel od mnohých iných filmov a seriálov je to v tomto prípade divákovi absolútne zrozumiteľné, z toho dôvodu, že v každom časovom období sa na hlavných hrdinoch podpísal zub času a divák sa vďaka tomu veľmi zreteľne orientuje v tom, v ktorom časovom pásme sa nachádza. Každá z ôsmich epizód potom postupne odkrýva nový kúsok skladačky toho, čo sa onej osudnej noci v roku 1980 stalo, a zároveň odhaľuje, ako táto udalosť ovplyvnila mnohým ľuďom život.

Sledoval som seriál Temný prípad 3 na DVD, ktoré na náš trm, rovnako ako predošlé série priniesla spoločnosť Magic Box. Bola to pre mňa ohromná výhoda, pretože je nakrútený tak, že čakanie týždeň na nové pokračovanie v televízii by bolo neznesiteľné. Išiel som časť za časťou, vypil som pri nich litre kávy a pozeral som na každú jednu časť s otvorenými ústami.

Bravúrne napísané, všetko do seba nádherne zapadá, vybrané famózne, až deprimujúce exteriéry, nádherné postupné odhaľovanie udalostí, ktoré vyvrcholia do šokujúceho záveru, aký by predpokladal iba málokto. Pre fajnšmekrov je medzi bonusmi zaradená záverečná časť dlhšia o osem minút. Žiaľ, bez českej podpory, ktorú nemajú žiadne bonusy, ktoré sú dostupné na každom z troch diskov. Pri vynechaných scénach sa to dá rešpektovať, ak je však zaradená samostatná, predĺžená verzia mimoriadne dôležitej časti seriálu, tam sa už za možnosť mať pri nej aspoň české titulky, patrilo priplatiť. Nič to však nemení na tom, že v globále ide o excelentný zážitok.

Pavol Božík
90%

Réžia: Jeremy Saulnier, Daniel Sackheim, Nic Pizzolatto
Hrajú: Mahershala Ali, Stephen Dorff, Carmen Ejogo, Scoot McNairy, Ray Fisher, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Emily Nelson, Jon Tenney, Rhys Wakefield, Deborah Ayorinde, Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Colin Farrell

Žáner: Detektívny seriál
Pôvodný názov: True Detective
Rok výroby: 2019 (13. január 2019)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD
Celková dĺžka: 8 hodín a 11 minút
Zvuk: anglický (Dolby Digital), český, taliansky, francúzsky, španielsky, nemecký (5.1), poľský (2.0)
Titulky: české, anglické pre nepočujúcich, francúzske, španielske, nemecké, talianske, poľské, dánske, holandské, fínske, grécke, nórske, portugalské, švédske
Bonusy:
* Návrhy podľa dekád
* Hudba 3. série
* Vynechané scény
* Predĺžená finálna epizóda